Mi az a családállítás, és hogyan zajlik?

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
megjelent:

A családállítás nem számít hivatalos pszichoterápiás módszernek, jelenleg áltudománynak minősül. Segíthet ugyan bizonyos problémák megoldásához közelebb jutni, lehetnek azonban rejtett veszélyei is. Fontos ezzel tisztában lenni, mielőtt kipróbálná ezt a módszert, és legyen körültekintő a segítő kiválasztása terén is!

Családállítás - A téma cikkei

2/1 Mi az a családállítás, és hogyan zajlik?
2/2 A családállítással kezelhető problémák, és a családállítás kritikái

Általában nehéznek tűnő pszichés problémák is könnyen megoldhatók jól ismert pszichoterápiás módszerekkel. Még akkor is, ha a terápiás munka időbe telik, gyakran az első módszerrel, amelyet a terapeuta alkalmasnak tart, gyógyulás érhető el. Néha azonban egyik módszer a másik után is kudarcot vall, és azon töprenghetünk, vajon sikerül-e valaha is megoldani a pszichés problémáinkat.

A családállítás egy olyan alternatív terápiás megközelítés, amelynek célja a családi kapcsolatok rejtett dinamikáinak feltárása annak érdekében, hogy kezelni lehessen azokat a stresszt okozó tényezőket, amelyek befolyásolják ezeket a kapcsolatokat.

A családállítás – bár nem minősül pszichoterápiás módszernek – egyfajta terápia, amely azon az elgondoláson alapul, hogy a problémák generációkon át hatva az „itt és mostban” okoznak stresszt. Ha érzéseinket és észleléseinket a módszer segítségével vizsgáljuk, a családállítás gyakorlata segítségével megtalálhatjuk a problémáink okát, és megoldhatjuk azokat, kitörve a szenvedést okozó családi mintákból. A családállítás olyan megközelítést kínál, amely segíthet, ha úgy tűnik, semmi más nem fog.

A családállítás története

Ezt az alternatív megközelítést Bert Hellinger német pszichoterapeuta dolgozta ki az 1990-es évek közepén. Hellinger katolikus pap volt, aki elhagyta a papságot, hogy pszichoterapeuta legyen. A családállítás a családterapeutai munkájából és a családi kötelékekben rejlő pozitív és negatív energiába vetett hitéből fejlődött ki. A családok közel 50 éves tanulmányozása és kezelése nyomán – többek között misszionáriusként a dél-afrikai zulu néppel együtt dolgozva – megfigyelte a mentális egészséggel kapcsolatos aggodalmak, betegségek, negatív érzelmek és a családon belüli potenciálisan destruktív viselkedésmintákat, és azt állította, hogy az egyének öntudatlanul „elfogadják” ezeket az aggodalmakat, hogy segítsenek a többi családtagnak mindezekkel megbirkózni.

A családállítás hívei úgy vélik, hogy ez a módszer kevésbé korlátozó, mint a többi terápiás módszer, és támogatják azt, hogy az emberek különböző perspektívákat, és alternatív megoldásokat lássanak egyes helyzetekben.

Ez a terápiás megközelítés számos más módszerből merít, beleértve a Gestalt-terápiát, a pszichoanalízist, Virginia Satir családszobrászatát, a pszichodinamikus terápiát, hipnoterápiát, szisztémás családterápiát és a zulu hiedelmeket is.

A családállítás elmélete és gyakorlata

A családállítás rendszerint – nem rokon személyekből álló – csoportos formában zajlik.

Egy tipikus családállításos foglalkozáson van egy kereső, egy segítő és esetleg más résztvevők is. A kereső az az egyén, aki azért jön, hogy megoldjon egy problémát. A facilitátor/segítő az a terapeuta, aki irányítja a családállítás menetét. A többi résztvevő egymással nem rokon emberek, akik szintén lehetnek keresők egy ismételt családállításnál, egyébként a csoport tagjai a nehézséget vagy aggodalmat megfogalmazó személy vagy pár családtagjait képviselhetik.

A probléma megoldását kereső személy vagy a csoportsegítő választja ki ezeket a képviselőket, egy személyt is kiválasztva a kereső helyére a befejezéshez.

A problémahozó nagyon röviden elmondja a segítőnek, hogy mi a problémája, de nem magyarázza el részletesen, és nem nevez meg okot sem, aztán leül és figyel.

A családállítás hívei úgy gondolják, hogy más egyének „használata” a család egyes tagjainak megszemélyesítésére megvilágíthatja a családon belüli diszharmóniát, és a családtagként szerepelő egyének képesek érezni és megtapasztalni annak a személynek az érzelmeit, akinek a szerepét felvállalták. Hellinger, a családállítás kidolgozója morfogenetikus mezőnek nevezi ezt a kapcsolódási érzést, amelyet a csoport tagjai állítólag telepatikusan éreznek.

Noha a képviselők nagyon keveset beszélnek, a folyamatból eredő tudás érzése állítólag minden résztvevő számára nyilvánvaló. A kérdéssel érkező személy kívülről figyel, hogy új perspektívát nyerjen a helyzetéről. A konstelláció egyik tagja sem ismeri a problémahozót, vagy nincs tisztában a kereső által felvetett mögöttes problémákkal, de gyakran beszámolnak bizonyos érzelmek és érzések tudatáról, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az egyén helyzetéhez. A segítő megkérheti a tagokat, hogy magyarázzák el, mit éreznek, különösen a család többi tagjával való kapcsolatukat illetően. Ez rávilágíthat bizonyos érzelmekre és kapcsolati vonatkozásokra, amelyek egyértelműen a tárgyalt témához köthetők.

Előfordulhat, hogy a kialakult megoldás nem egyértelmű a problémát előterjesztő személy számára. A segítő addig módosítja az elrendezést, amíg a kereső úgy nem érzi, hogy ez „helyes”. Eltarthat egy ideig, amíg megérzi az egyes felvett helyzetek igazságát vagy hamisságát. Amikor a kereső elfogad egy családfelállítást, az érzelmek szintjén kapcsolatba lép vele, majd gondolkodik. Ez segít a keresőnek azonosítani aktuális problémája forrását.

Ekkor a facilitátor javasol egy mondatot a csoport minden résztvevőjének. A kereső elfoglalja a helyét a családi konstellációban, és mindenki elmondja a saját mondatát. Ismételten, ha a javaslat nem igaz számukra, a segítő újra próbálkozhat.

A családállítás gyakorlatának befejezése után a kereső, miután megismerte aktuális problémájának forrását, „visszamegy az életébe”, hogy többet tudjon meg a kérdéses témához kapcsolódó személyről (vagy múltjának egy részéről). Ha az egyén még életben van, közvetlenül kapcsolatba léphet vele, hogy az így kialakult érzelmi kapcsolat gyógyulást hozzon a problémájára. Ha az egyén elhunyt vagy más okból nem elérhető, a kereső más módokat kereshet, hogy megismerje a múltban történteket vagy azt, hogy mit képviselhetett az illető, hogy megoldhassa az elhúzódó ősi problémákat.

A családállítás formái

A családállítás rendszerint csoportos formában zajlik, de egyéni tanácsadási ülések is vannak. Mindkettő hatásos lehet, de mindegyikhez különböző alkalmazott módszerekre van szükség.

A csoportos alkalmakon a csoport tagjai felváltva lehetnek a problémahozók/ keresők és résztvevők is.

Az egyéni tanácsadás során a családállítás gyakran képzelőerőt igényel, mivel nincs más résztvevő, aki a különböző csoporttagok szerepét betöltené. A terapeuta felkérheti Önt, hogy képzeljen el egy olyan helyzetet, amikor kapcsolatba kerül egy kirekesztett családtaggal, vagy ahol kapcsolatba lép a család többi tagjával, ha Ön a kirekesztett.

Fontos fogalmak a családállításban

A trauma többgenerációs hatása=a hosszú távú hatás: A családállítás szerint bármi is történt egy családban, az kihatással van arra, ahogyan gondolkodunk, érzünk és viselkedünk. Egy egyén gyásza, félelme vagy haragja pedig az egész családra hatással lehet. Mivel a családi rendszer a morfogenetikus mezőben kapcsolódik össze – amiről a következőkben lesz szó –, ezért a család minden tagja érezheti azoknak a dolgoknak a hatását, amelyek előttük az egyes családtagokkal történtek.

Morfogenetikus mező: A morfogenetikus mező a családállítás szerint egy energiamező, amely egy csoport emlékeit és sajátos energiáit tartalmazza. Ez a csoport lehet egy család, egy közösség, egy ország vagy akár a világ teljes lakossága. Mivel ez az energiamező tartalmazza a csoport összes tudását, segíthet megérteni problémáink forrását, még akkor is, ha senki nem mondta el nekünk a tényeket, és egyfajta kezelési formaként szolgálhat a mögöttes problémákra, amelyekkel az egyén szembesülhet.

A szeretet parancsai: Hellinger szerint a szeretet két legfontosabb és legalapvetőbb rendje az, hogy (1) egy csoporton belül mindenkinek azonos jogai vannak az összetartozásra, arra, hogy mindig oda tartozzon és (2) mindenkinek, aki a csoporthoz tartozik, meg kell adni a neki megfelelő, jogos helyet.

Kizárt családtagok: Azt gondolhatjuk, hogy egy család soha nem zárna ki egy családtagot sem a soraiból, de sajnos ez nagyon gyakran és többféle formában is megtörténik. A családállításban a kirekesztettekről azt gondolják, hogy hatással vannak a többi családtagra, még akkor is, ha a család már nem érintkezik velük. Néhány példa a kizárt családtagokra:

  • Elvetélt vagy abortált babák
  • Csecsemők vagy gyermekek, akiket örökbe adtak
  • Halál a családban, különösen, ha valaki fiatalon halt meg
  • Volt házastársak és korábbi partnerek megelőző kapcsolatokból
  • Családtagok, akik különböző okok miatt, beleértve a traumát is, már nem érintkeznek a család többi tagjával

Ezek a kirekesztett családtagok továbbra is hatással lehetnek a többi családtagra. Ha a háztartásban egy másik személy átveszi a helyüket, ez a személy gyakran átveszi és tovább viszi a kirekesztett érzelmi küzdelmeit, függőségeit vagy akár testi betegségeit is.

Ösztön a kötődésre: A családállítás ezt a törekvést azonosítja a legnagyobb befolyásoló tényezőként a családi kapcsolatainkban. Ha valaki úgy érzi, hogy nem tartozik a családhoz, mindent meg fog tenni azért, hogy elnyerje az összetartozás érzését.

Rejtett lojalitás: Egy családon belül mindannyian lojálisak (hűségesek) vagyunk. A családállítás elmélete szerint néha lojálisak lehetünk olyan családtagokhoz is, akik már jóval előttünk haltak meg, vagy olyan családtagokhoz is, akikkel az előző generációkból még soha nem találkoztunk. Ezek a rejtett lojalitások és kapcsolatok arra késztethetnek bennünket, hogy olyan mintákat kövessünk, olyan szokásokat alakítsunk ki, akár olyan egészségtelen döntéseket hozzunk, amelyeket a rendelkezésünkre álló tényszerű információk alapján ésszerűen nem értünk, nem tudunk megmagyarázni. A családállítás segíthet megértenünk, hogy ezek a lojalitások hogyan hajtanak bennünket, így eltérő döntéseket hozhatunk, mint elődeink, ezáltal elkerülhetünk potenciálisan traumatikus eseményeket.

Tovább A családállítással kezelhető problémák, és a családállítás kritikái

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: Family Constellations (GoodTherapy); History And Methods Of Family Constellation Therapy | Constellations And Healing (BetterHelp)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest