Szagkereső kutyák felismerhetik a traumát átéltek szorongásának jeleit

DRportal
megjelent:

A poszttraumás stresszbetegség (PTSD) a mentális egészséget károsító állapot, ami a katonai és az általános populáció körében egyaránt nagyon gyakori. A terápia mellett a segítő kutyák támogatást jelentenek a PTSD-s betegeknek.

Egy vizsgálat értékelte, hogy a kutyák képesek-e érzékelni a stresszel kapcsolatos feltételezett illékony szerves vegyületeket (VOC) a traumás kórtörténettel rendelkező emberek (54% PTSD-vel) légzésében, akiket személyre szabott traumás jelzéseknek tettek ki.

Hogyan zajlott a vizsgálat?

Légzésmintákat gyűjtöttek 26 embertől 40 alkalommal nyugodt (kontroll légzésminta) és trauma jelzéssel kiváltott stresszes állapotban (cél légzésminta). A mintákat két szagfelismerő kutyának mutatták meg egy két alternatív kényszerített választási (2AFC) megkülönböztetési és igen/nem detektálási feladatban. A 2AFC feladat azt mérte, hogy a kutyák képesek-e megkülönböztetni a két állapotot ugyanazon személy leheletmintáin belül. A detektálási feladat meghatározta, hogy képesek-e általánosítani a célszagot különböző egyéneken és ugyanazon személyen különböző stresszhatások között.

Mit állapítottak meg?

A kutyák kb. 90%-os pontossággal teljesítettek minden minta esetében a megkülönböztetési kísérletben, és 74%-os, illetve 81%-os pontossággal a detektálási kísérletben.

A kutyák szaglóteljesítményének további elemzése az emberi donorok által a traumás jelzésekre adott önbevallott érzelmi reakciókkal kapcsolatban azt sugallta, hogy a kutyák különböző endokrin stresszmarkereket érzékelhettek. Az egyik kutya teljesítménye korrelált az emberi donorok önbevallott félelemreakcióival, a másik kutya teljesítménye pedig az emberi donorok önbevallott szégyenreakcióival. A kutyák teljesítménye és a donorok önbevallása közötti korrelációk alapján feltételezzük, hogy az első kutya által észlelt VOC-k valószínűleg a szimpatikus-adreno-medulláris tengelyből (SAM; adrenalin, noradrenalin) származnak, amásodik kutya által észleltek pedig a hipotalamo-hipofízis-mellékvese tengelyből (HPA; glükokortikoidok).

Kutya gazdajaval

Ez a vizsgálata az első, ami bizonyítja, hogy egyes kutyák képesek érzékelni a traumás kórtörténettel rendelkező emberek által kibocsátott feltételezett VOC-ket, amikor elméletileg a PTSD intrúziós és izgatottság/reaktivitás tüneteivel összefüggő szorongást tapasztalnak. Az eredmények rendelkeznek azzal a potenciállal, hogy javítsák a PTSD-s segítőkutyák hatékonyságát és képzési protokollját, összpontosítva a riasztási funkciójuk fokozására.

Tovább Együttélés a traumával: Hogyan lehet megbirkózni az emlékbetörésekkel?

(Forrás: DRportal/Frontiers)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest