A személyközpontú vagy rogersi pszichoterápia

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
megjelent:

A személyközpontú pszichoterápia, más néven rogersi terápia, Carl Rogers (1902-1987) amerikai pszichológus, pszichoterapeuta nevéhez fűződik, aki a 20. század közepén dolgozta ki ezt a humanisztikus megközelítést.

Rogers abból a meggyőződésből indult ki, hogy minden ember képes a személyes növekedésre és önmegvalósításra, ha megfelelő környezetben megfelelő támogatással rendelkezik. Az ő munkája alapjaiban változtatta meg a pszichoterápia módszereit és elméleti kereteit, nagy hangsúlyt fektetve az empátiára, az elfogadásra és az őszinteségre.

A személyközpontú pszichoterápia alapelvei

Rogers alap-hipotézise az volt, hogy minden ember képes önmaga megértésére és a pozitív irányú változás elérésére. Ennek eléréséhez pedig mindenkiben hatalmas lelki tartalékok rejlenek. A segítő kapcsolat és a pszichoterápia feladata pedig az, hogy egy személyes kapcsolat által ezeknek a tartalékoknak a mozgósítását elősegítse.

Rogers definíciója Tringer László fordításában:

„A személyközpontú terápia egy másik emberrel való, fokozatosan fejlődő együttlét, amely az egészség és a személy növekedését eredményezi. Ha a terapeuta vagy más segítő személy gondoskodást, mély, érzékeny, ítéletmentes megértést tapasztal és azt a másikkal közölni képes, a pozitív irányú változások nagy valószínűséggel megjelennek. Az egész terápiás folyamatban a viszony milyensége a döntő.”

A személyközpontú terápia három alapelven nyugszik: az empátia, a feltétel nélküli pozitív elfogadás és a kongruencia elvein.

Az empátia azt jelenti, hogy a terapeuta mélyen megérti és átérzi a kliens érzéseit és perspektíváját. Ez nem csupán szimpatizálás, hanem a kliens belső világának valódi megértése és visszatükrözése.

A feltétel nélküli pozitív elfogadás azt jelenti, hogy a terapeuta teljes mértékben elfogadja és tiszteli a klienst, függetlenül annak viselkedésétől vagy érzelmeitől. Ez a hozzáállás lehetővé teszi a kliens számára, hogy biztonságban érezze magát, és meg merjen nyílni a terápiás folyamat során.

A kongruencia pedig a terapeuta autentikus és őszinte hozzállását jelenti, amikor a terapeuta nem rejti el saját érzéseit és gondolatait a kliens elől. Ez a hitelesség erősíti a terápiás kapcsolatot, és növeli a kliens bizalmát. Ez a három alapelv ma már nemcsak a személyközpontú hozzáállás, de minden jó pszichológiai, pszichoterápiás kapcsolat alapelvévé is vált.

A terápiás folyamat

A személyközpontú terápia egyik legfontosabb jellemzője, hogy a folyamat nem irányított, hanem szabad folyású.

A terapeuta nem ad tanácsokat, és nem irányítja a beszélgetést, hanem a kliensre bízza a terápiás folyamat irányítását. A terapeuta feladata, hogy támogató és biztonságos környezetet teremtsen, ahol a kliens szabadon kifejezheti önmagát.

Ez a megközelítés abból a feltételezésből indul ki, hogy a kliens rendelkezik a saját problémái megoldásához szükséges erőforrásokkal és képességekkel. A terapeuta szerepe az, hogy segítse a klienst ezeknek az erőforrásoknak a felismerésében és kibontakoztatásában. Ehhez a segítő olyan optimális pszichológiai klímát teremt, amelyben lehetővé válik, hogy a kliens önmagán segítsen.

A terápia során a kliens és a terapeuta közötti kapcsolat, és a terapeuta „tükör funkciója” kulcsfontosságú. Rogers szerint ez a kapcsolat maga a terápia, és ha ez a kapcsolat bizalomra, elfogadásra és őszinteségre épül, a kliens képes lesz a személyes növekedésre és változásra.

Hatékonyság és alkalmazási területek

A személyközpontú terápia hatékonyságát számos tanulmány igazolta. Különösen hasznos lehet depresszió, szorongás, alacsony önértékelés, és életvezetési problémák esetén. A módszer széleskörűen alkalmazható, beleértve az egyéni, csoportos, család- és párterápiát is.

A leghatékonyabbnak azokban az esetekben tűnik, amikor a kliens a „szétesettség”, és a belső összhang hiányának állapotát tapasztalja, ha emocionális feszültségei előtérben állnak, és ha interperszonális problémákkal küszködik, vagyis nehezen tud másokhoz kapcsolódni, nehezen ért szót környezetével.

Ez a terápiás megközelítés nemcsak a mentális egészség területére, hanem az oktatásra, a munkahelyi tanácsadásra, coachingra és a szociális munkára is jelentős hatást gyakorolt. Rogers filozófiája az emberi potenciál és a növekedés iránti elkötelezettségre épül, és ez a szemlélet széles körben elfogadottá vált a segítő szakmákban.

Kritika és fejlődés

Bár a személyközpontú terápia számos pozitívumot kínál, kritikák is érték. Néhány szakember szerint a módszer túl idealista, és nem veszi figyelembe a súlyos mentális zavarok kezelésének szükségességét, ahol a strukturáltabb és direktívebb megközelítések (például a kognitív viselkedésterápia) hatékonyabbak lehetnek.

Továbbá, a nem irányított módszer sajátosságai néha nehézséget okozhatnak azoknak a klienseknek, akik konkrét iránymutatást és tanácsokat várnak.

Ugyanakkor a személyközpontú terápia tovább fejlődött és integrálódott más terápiás megközelítésekbe is, például a kognitív viselkedésterápiába és a mindfulness-alapú módszerekbe, családterápiába, sématerápiába is. A modern személyközpontú terapeuták gyakran kombinálják Rogers alapelveit más technikákkal, hogy még hatékonyabb támogatást nyújtsanak klienseik számára. Ez utóbbi megközelítés hozza a legátfogóbb terápiás eredményeket és sikert, és segíti a terápiás kapcsolat elmélyülését, megszilárdulását.

Összefoglalva

A személyközpontú vagy rogersi pszichoterápia jelentős hatással volt a pszichoterápia fejlődésére és a segítő szakmák szemléletére. Carl Rogers humanisztikus megközelítése, amely az empátiára, az elfogadásra és a hitelességre épül, alapvető változást hozott abban, hogyan gondolkodunk a pszichoterápiáról és a lélektani fejlődés lehetőségeiről. Bár a módszer nem minden helyzetben alkalmazható egyformán, alapelvei és filozófiája továbbra is meghatározóak a pszichoterápiás gyakorlatban és az emberi kapcsolatokban.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta


Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Igaz vagy hamis?
Igaz vagy hamis?

7 mítosz a megfázással kapcsolatban.

Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest