A ketogén diéta hasznos lehet a mentális betegségek tüntetcsökkentésében

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos - WEBBeteg
megjelent:

Friss kutatások szerint a ketogén diéta ígéretes eredményeket mutat a bipoláris zavar és a skizofrénia tüneteinek csökkentésében, valamint a metabolikus szindróma visszafordításában – állapította meg egy új pilot tanulmány, amelyet a Psychiatric Research-ben publikáltak 2024 tavaszán.

A résztvevők, akik betartották a magas zsírtartalmú, alacsony szénhidráttartalmú étrendet, 30%-os csökkenést tapasztaltak a pszichiátriai tüneteikben, és átlagosan 10%-kal csökkent a testsúlyuk.

„Óriási változásokat látunk” – mondta Dr. Shebani Sethi, a Stanford Egyetem munkatársa és a kutatás első szerzője egy sajtóközleményben. „Még ha antipszichotikus gyógyszereket is szed valaki, ezáltal vissza tudjuk fordítani az esetleges mellékhatásként jelentkező elhízást, a metabolikus szindrómát és az inzulinrezisztenciát is. Ez nagyon biztató a páciensek számára.”

Neuroprotektív, azaz idegvédő hatás?

A legújabb kutatások alátámasztják azt a feltételezést, hogy a pszichiátriai betegségek legalább részben az agyi anyagcserezavarokból eredhetnek, és hogy a ketogén diéta neuroprotektív hatású lehet azáltal, hogy csökkenti a gyulladást és az oxidatív stresszt.

A pilot tanulmányban 21 skizofréniával (5 fő) vagy bipoláris zavarral (16 fő) diagnosztizált, 18-75 éves résztvevő vett részt. Mindenki szedett pszichotróp gyógyszereket is. A résztvevők túlsúlyosak voltak (BMI ≥ 25), és több mint 5%-kal növekedett a testtömegük a pszichotróp gyógyszerek szedése közben, vagy legalább egy metabolikus rendellenességgel rendelkeztek, például inzulinrezisztenciával vagy diszlipidémiával.

A kiinduláskor a résztvevőket felmérték fizikai és pszichiátriai szempontból is, valamint 1 órás útmutatást kaptak a ketogén diéta bevezetéséről, amely 10% szénhidrátot, 30% fehérjét és 60% zsírt tartalmazott.

A kutatócsoport a résztvevők diétához való alkalmazkodását a vér ketonszintjének heti mérésével követte nyomon: hetente legalább egyszer mérték a vér ketonszintjét, és a résztvevőket akkor tekintették ketogén diétát követőnek, ha szintjük 0,5-5 mM volt a mérések 80-100%-ában.

Egészségügyi tanácsadók hetente 5-10 percben vették fel a kapcsolatot a résztvevőkkel, hogy válaszoljanak a páciensek étrenddel kapcsolatos kérdéseire.

A pszichiátriai kiértékeléseket – amelyek magukban foglalták a hangulatra és a globális funkciókra vonatkozó felméréseket – a kiinduláskor, 2 hónap múlva és a 4 hónapos vizsgálat végén végezték el.

A vizsgálat végére 14 beteg teljes mértékben betartotta a diétát, hatan részlegesen tartották, és csak egy személy volt, aki nem tartotta be. A magasabb ketonszintek, amelyek nagyobb alkalmazkodást sugalltak, jobb anyagcsere-egészséghez kapcsolódtak.

A mérési skálák (Clinical Global Impression-Schizophrenia és a Clinical Global Impression for Bipolar Disorder–Overall Severity) szerint a diétát tartó résztvevők 31%-os csökkenést tapasztaltak a tünetek súlyosságában. Összességében a résztvevők 43%-a ért el gyógyulást a klinikai hangulatot becslő skála (Clinical Mood Monitoring Form) kritériumai szerint: a diétát teljes mértékben tartó csoport 50%-a és a részlegesen tartók 33%-a.

Metabolikus előnyök

A vizsgálat kezdetén a résztvevők 29%-ának volt metabolikus szindrómája, és több mint 85%-uknak voltak egyéb társuló betegségei, például elhízás, magas koleszterinszint vagy prediabétesz. A vizsgálat végére pedig már egyik résztvevőre sem voltak igazak a metabolikus szindróma kritériumai.

A résztvevők átlagosan 10%-os testsúly- és BMI-csökkenést tapasztaltak. A derékbőségük 11%-kal, a zsírindexük 17%-kal, a szisztolés vérnyomásuk pedig 6%-kal csökkent. Emellett az anyagcseremarkerek, például a zsigeri zsír, a gyulladásos paraméterek, a HgbA1c és az inzulinrezisztencia is szignifikáns javulást mutatott, kivéve a szisztolés vérnyomást.

A trigliceridszint 20%-kal csökkent, viszont az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterin szintje 21%-kal nőtt.

A tanulmány korlátai

A tanulmány korlátai közé tartozott a kis mintanagyság, a kontrollcsoport hiánya és a rövid időtartam.

A tanulmány tanulsága

Látható és fontos tanulság, hogy a mentális és a fizikai egészség összekapcsolódik, és az anyagcserezavarok kezelése kiegészítheti a pszichiátriai kezelést az általános jóllét javítása érdekében és tünetredukció elérésében. Az anyagcserezavarok enyhülése, az anyagcsere-állapot javulása és a pszichiátriai kezelés közötti összefüggések megértése pedig hozzájárulhat hatékonyabb terápiás beavatkozások kidolgozásához – írták a kutatók.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: Early Evidence Supports Ketogenic Diet for Mental Illness (Medscape)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest