Megbetegíthet a magány?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Elhunyt az élettársa? Elköltöztek a gyerekei? Nehéz feldolgozni a hiányt, a veszteséget. Az, hogy mennyire betegít meg valakit a magányosság, több tényezőtől függ. Összeszedtük a legfontosabbakat.

Robert Waldinger, a Harvard Egyetem pszichiátria professzora koordinálja a világ leghosszabb boldogságkutatását, amely 1938-ban kezdődött 724 résztvevővel. Több mint 80 éve követik figyelemmel a két különböző környezetből érkező résztvevők (harvardi egyetemisták és Boston legszegényebb negyedének lakói) életét, kapcsolatait, boldogulásukat (Harvard Study of Adult Development). A cél, hogy feltárják a hosszútávú boldogság és egészség titkát. Olyan kérdéseket tesznek fel számukra, illetve gyermekeiknek és unokáiknak, hogy „Miként látja az életét, milyenek a mindennapjai, milyen kapcsolatai vannak, hogyan érzi magát a bőrében?“.

Mint a vizsgálatokból kiderült, a mély, érzelemmel teli, minőségi kapcsolatok a boldogság kulcsai.

  • Azok a résztvevők, akiknek mély, szeretettel teli, kiegyensúlyozott emberi kapcsolatai vannak, egészségesebbek, tovább élnek, mint azok, akik magányosan tengetik a mindennapjaikat. Ráadásul a mély emberi kapcsolatok az elmét is frissen tartják, megelőzve a demenciát.
  • Még meglévő betegség vagy fizikai fájdalom ellenére is jobb hangulatról számoltak be a pozitív szemléletű résztvevők, mint azok, akik boldogtalannak érezték magukat a kapcsolataikban.
  • Azt is megtudták a kutatók, hogy a rossz, mérgező, konfliktusokkal teli kapcsolatok nem segítenek, nem javítanak, hanem jelentősen rontanak a lelki és a testi állapotunkon, azaz akár beteggé is tehetnek.

Élethelyzetek magányosan

Lehet az egyedüllét önként választott életforma, például az introvertált embereknél, akik jól elvannak egyedül, magányosan. Van olyan személyiség, aki könnyebben el tudja engedni a másikat (például egy szakításkor vagy a gyerekek elköltözésekor), és az élet velejárójának fogadja el. Van azonban, akinek az elengedés komoly gondot okoz, és nagyon nehezen teszi túl magát a változáson, hetekig, hónapokig rágódik rajta, saját magát hibáztatja az okokért. Egy ördögi körbe kerülhet.

A családon belüli haláleset különösen fájdalmas történés, akár a szüleinkről, akár a házastársunkról van szó, ez okozza a problémák jelentős részét - mondja dr. Fehér Gabriella pszichológus. Egészséges esetben nem eredményez betegséget a gyász, az érintett előbb vagy utóbb feldolgozza a veszteséget, keres magának elfoglaltságot, új barátai lesznek, elfogadja a családtag hiányát. Azonban rosszabb esetben megakad a feldolgozási folyamat, így a gyász akár évekig is elhúzódhat. Ebben az esetben már okozhat a veszteség lelki és testi betegséget.

Gyakori a depresszió, a szorongás, illetve megjelenhetnek fizikai betegségek is, amelyek, ha nem kezelik időben, akár súlyos problémákat is okozhatnak. Szomorú jelenség, amikor egy idős ember igen rövid időn belül „utánahal“ elhunyt házastársának.

Amikor testi tünetek jelentkeznek

Dr. Makara Mihály belgyógyász, hepatológus, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa úgy véli: életkedvünk, boldogságérzésünk hatással van a hormonjainkra is. Ha jó kedvünk van, eltelítenek bennünket a boldogsághormonok. Amennyiben lelkileg nem vagyunk jól, ahogy szoktuk mondani, valami nincs rendben, mert például elveszítünk egy fontos személyt, magányossá válunk, és ez bizony hatással lesz a szervezetünkre, így a hormonjainkra, és ennek következtében a sejteinkre is.

Elsődlegesen szenvedélybetegségek (alkoholizmus, dohányzás, akár drogfüggőség) alakulhatnak ki. Másodlagosan depresszió, illetve olyan testi tünetek jelentkezhetnek, mint a szív- és érrendszeri problémák, magas vérnyomás, szédülés, valamint az elhízás is ide sorolható.

Ezt olvasta már? Dr. Makara Mihály a gyermekkori élmények és az egészség kapcsolatáról

Tudta?
Amerikai pszichológusok közvetlen összefüggést találtak a magány és a magas vérnyomás között, már önmagában is egészségi kockázati tényezőként jelentkezhet: a vizsgált személyek közül a legmagányosabbak (akik hosszabb ideje vannak egyedül) vérnyomása több mint tíz százalékkal növekedett az ötéves kutatás végére. A magány nem tesz jót a vérnyomásunknak

Van segítség

Amennyiben nem sikerül egyedül feldolgoznia a gyászt vagy elviselhetetlennek érzi a magányt, forduljon szakemberhez: pszichológushoz vagy testi tünetek esetén keresse fel háziorvosát, kezelőorvosát.

Amikor beszélgetünk másokkal, akikkel megoszthatjuk az érzéseinket, akár telefonon vagy az interneten keresztül, az abban segíthet, hogy kevésbé érezzük magunkat egyedül a kilátástalannak tűnő helyzetben. Amennyiben csupán arra vágyik, hogy elmondja valakinek a bánatát, vagy csak szeretne egy önfeledt beszélgetést, keresse az ingyenesen hívható lelki elsősegély szolgálatot: 116-123 vagy 137-00 (Ifjúsági Lelki Elsősegély).

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Tóth András, újságíró

Frissítve: 2025.02.22. 05:03, Megjelent: 2025.02.22. 05:03
Címkék: Magány téma

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest