A krónikus fáradtságot gyerekkori trauma is okozhatja
A gyermekkorban elszenvedett lelki és fizikai traumák hatszorosra növelik a felnőttkori krónikus fáradtság valószínűségét - állapította meg egy amerikai tanulmány, amit az Archives of General Psychiatry című amerikai orvosi folyóirat közölt.
A kutatók egy csaknem 20 ezres felnőtt mintából 113 krónikus fáradtságban szenvedőt választottak ki, kontrollcsoportként pedig 124 egészségest. A kísérleti alanyokkal kérdőívet töltettek ki, majd megvizsgálták őket, hogy mutatnak-e depressziós, szorongásos, vagy valamilyen poszttraumás tüneteket, továbbá mérték a nyáluk kortizolhormon-szintjét, ami a stresszreakció egyik mutatója.
A vizsgálatból kiderült, hogy hatszor gyakoribb volt a krónikus fáradtság azoknál, akik a beszámolójuk szerint gyermekkorukban lelki vagy fizikai, esetleg szexuális erőszaknak estek áldozatul, vagy el voltak hanyagolva lelkileg, illetve fizikailag. A fáradtságszindrómában szenvedők körében emellett gyakoribb volt a depresszió, a szorongás, a poszttraumás stresszzavar is, mint a kontrollcsoportban.
A kutatásból az is kiderült: a nyál kortizolszintje alacsony volt azoknál a krónikus fáradtságban szenvedőknél, akik gyerekkorukban traumán estek át, viszont normális azoknál a fáradtságszindrómásoknál, akiknek nem volt ilyen gyermekkori élményük.
Tovább Együttélés a traumával: Hogyan lehet megbirkózni az emlékbetörésekkel?
(FH)