Módosult tudatállapot - hogyan éli meg a beteg és a gyógyító személyzet?
A módosult tudatállapot(MTA)egyik jelentése egyfajta beszűkült tudatállapot, amelyben a beteg ember megnövekedett szuggesztibilitással bír,azaz minden kimondott szónak jelentősége van számára,ez a betegsége teljes folyamatában jellemző.
Erzsike néni és a vastagbélrák - Pillanatkép |
…-Várjon egy pillanatot, kedves... Erzsike néni lánya izzadós-döcögve szalad utánam a kihalt, poros utcán. A rendelő felé tartok, délidő van, harminchét fok. A forróság perzsel, remeg a töredezett aszfalt a hőségben. Meglepődve fordulok meg . Erzsike néninek áttétes vastagbéldaganata van, tavalyelőtt ilyenkor állapították meg. A néni, bár alig nyom harmincnyolc kilót, él és virul- hála Istennek. -Tessék mondani…-mosolygok rá. -Tudja, nővérke, hogy mennyit jelentettek a mamának a szavai akkor? Alázat villan az idősödő nő szemében. -Mit mondtam neki?...-kérdezem csodálkozva. -Azt, hogy jövő nyáron ott fog kapálgatni a kertben a mama, és nővérke integetni fog neki a kerítésen át…csak meg szeretném köszönni, és doktor úrnak is, hogy tartották mamában a lelket… |
Ez a történet-hasonlóan sok más „társához”- jó példa arra, hogy a beteg ember, amint beteszi a lábát akármilyen egészségügyi intézménybe, vagy éppenséggel beteg lesz, módosult tudatállapotba kerül - és ezt a tudatállapotot lehet gyógyító, pozitív erőként, vagy romboló, negatív hatásként megélni, kihasználni. Visszatérve a holisztikus gyógyítás alapelveihez, egyre inkább az előbbi kerül előtérbe.
Mikor beszélünk beszűkült tudatállapotról?
Személyiségtípusok a párkapcsolatban |
Vannak olyan pszichoszomatikus betegségek (lélek által generált, testi tüneteket kiváltó betegségcsoport), amelyekben jellemzően egy-egy személyiségítpushoz tartozóak betegednek meg. Személyiségtípusok a párkapcsolatban>> |
A módosult tudatállapot (MTA) egyik jelentése egyfajta beszűkült tudatállapot, amelyben a beteg ember megnövekedett szuggesztibilitással bír,azaz minden kimondott szónak jelentősége van számára, ez a betegsége teljes folyamatában jellemző.
(De módosult tudatállapotnak tekinthető pl.az alvás, a hipnózis,a meditáció, relaxáció, AT-autogén tréning-,létrejöhet módosult tudatállapot drogok használata,éhezés, megfeszített tánc-ld.keringő dervisek-,szülés alatt.)
A módosult tudatállapot elménk mélyebb rétegeire nyit rálátást, tudatva ezzel,hogy az emberi elme bonyolult,összetett dolog-lelkünk hetedik szobája rengeteg meglepetést tartogat; ilyenkor bizonyos agyi területek aktivizálódnak, mások működése korlátozódik.
A megváltozott tudatállapot különleges bánásmódot igényel
A beszűkült-módosult tudatállapotban a beteg ember „mindent magára vesz”, magára vonatkoztat-gyakran látjuk, halljuk, hogy hiába nem neki szól esetleg a kérdés,mégis válaszol-klasszikus példája,amikor csörög a telefon, az orvos,vagy az asszisztens felveszi egy „Halló”-val,és a beteg válaszol, már mondja a magáét.
Fájdalomfüggőség |
Sokan éveken, olykor egy életen keresztül tűrik, hogy bántsák őket. A fájdalomfüggőségről részletesen |
A megváltozott tudatállapot gyakran jár együtt megváltozott testképpel, testérzéssel,főleg súlyos, krónikus betegségekben.
Gyakran látni ezt olyan nőknél, akiknek daganat miatt eltávolították a mellüket.
Hiszen a mell az anyaság, nőiség, nőiesség szimbóluma. Éppoly nehéz feldolgozni valamelyik végtag amputációját is.
Érintés, és jó szó - orvosság testnek és léleknek
Nagy jelentősége van ilyenkor az érintésnek, a simogatásnak, mert a súlyos betegségek döntő többsége erős önutálattal jár együtt.
Kapcsolatfüggőség |
A kapcsolatfüggőség divatos kifejezés, manapság gyakran használatos. Amikor valaki minden cselekedetét a másik véleményétől és beleegyezésétől teszi függővé, miközben ez nem kölcsönös, és ebben a szituációban nem boldog egyik fél sem, erős a gyanú a kapcsolatfüggőségre. A kapcsolatfüggőségről |
Hiszen a beteg emberek többsége már túlvan egy-két-sok műtéten,esetleg a hajuk kihullott, lesoványodtak, talán tele vannak kiütésekkel, de vegyünk csak egy „egyszerű” övsömört, amikor gyakran a beteg családtagjai sem mernek közeledni a beteghez, abban a hiszemben élve, hogy szerettük fertőz.
Pedig a simogatás- figyelembe véve a beteg ember igényeit- csökkenti az izolációt, elszigeteltséget,és az ebből származó frusztrációt.
Közelebb hozza a külvilágot, lelassítja pulzusszámot, serkenti az immunrendszer működését, egyszerűen csak embernek érezheti magát a beteg.
A döntés lehetősége legyen a betegé
Nagyon fontos, hogy a döntés lehetőségét mindig meghagyjuk, akár kisebb, akár nagyobb beavatkozásról van szó, például megkérdezhetjük, hogy melyik karjából vegyük a vért, most fürödjünk-e vagy később, és lehetőség szerint mindent elmagyarázzunk-lépésről-lépésre.
Ilyenkor a professzor is csak „egyszerű ember”, tele kételyekkel, szorongással.
A döntés a szabadság lehetőségét hordozza magában.
Megfigyelték, hogy azok a daganatos betegek, akik többet kérdezősködtek betegségük természetéről, saját maguk döntenek az őket érintő fontos dolgok felől, általában véve „renitensebbek”, mint beletörődő társaik, tovább élnek, jobbak az esélyeik.
Csak pozitívan - a negatív szuggesztió káros
Ebben a beszűkült tudatállapotban a logikai érvelés helyett sokkal jobban hat a pozitív szuggesztió, kerülni kell a negatív formulákat,élni kell az „átkeretezés” lehetőségével.
A kapuzárási pánik pszichológiája |
A közhelyként oly gyakran használt kifejezés, amelyet általában pejoratív értelemben használ a mindennapi kifejezések között a köznyelv, igazából nagyon komplex lélektani folyamatot takar. A kapuzárási pánik pszichológiája>> |
„Meg tetszik látni, nemsokára hatni fog a fájdalomcsillapító injekció,a fájdalmai hamarosan mérséklődnek, jobban tud majd pihenni.
Ha jönnek a gyerekek, frissebben tetszik majd őket fogadni.”
A módosult tudatállapotban az ember a valóságot egészként éli meg, de ez a valóság a saját szubjektív, belső valósága,egy térkép, ami jó esetben közelíthet a”külső” valósághoz-a jó gyógyító-legyen az orvos, nővér, bármilyen egészségügyi személyzet-hídként vezeti át szavaival az objektív valósághoz a beteget.
A szavak súlya - nem mindegy mit és hogyan közölnek
A szavakkal,mondják, ölni, vagy ölelni lehet,de különösen igaz ez ebben a nagyon fogékony, nagyon befolyásolható állapotban - Amerikában például már vannak olyan altatóorvosok, akik műtét alatt csak pozitív kijelentéseket alkalmaznak. („A vérzés nem jelentős, hamar eláll. Ébredés után csak kevésbé lesznek fájdalmai.)
Az orvos beteg kapcsolatról |
Lehetséges, hogy orvos és betege ma már alapvetően nem érti meg egymást, és ez vezet a kölcsönös bizalmatlansághoz, az együttműködés hiányához, végül a gyógyulási folyamat megtorpanásán keresztül a gyógyító tevékenység presztízsének csökkenéséhez? Az orvos beteg kapcsolatról>> |
Egyre több műtőben hallgat az orvos halk, megnyugtató zenét,ami mindenkire jó hatással van-remélhetőleg a hazai műtőkben is bevezetik ezt a gyakorlatot.
A módosult tudatállapot egyik legősibb, jótékony hatása, hogy fájdalmat lehet vele csökkenteni. Már az ősi Egyiptomból fennmaradtak írásos emlékek erről.
Ezt az öntudatlan "módszert" használják az anyukák akkor, amikor a játszótéren eleső gyermekük térdét azzal felkiáltással puszilják meg, hogy "Már nem is fáj,ugye?..."- és a gyerek valóban szalad vissza játszani, mintha mi sem történt volna...hisz az édesanyja mondta ezt,aki számára ebben az életkorban a legfontosabb személy,akinek a szava "szent."
A beteg ember számára a gyógyító szava "szent",és az ebben rejlő pozitív lehetőséget minél jobban ki kellene használni,hiszen ez csak apró odafigyelés a mindennapokban érintések,pozitív, de reális szavak alkalmazása-a beteg ember gyógyulásba, gyógyítójába,és nem utolsósorban önmagába és Istenbe vetett hitének elfogadása és megerősítése, mert valódi gyógyulás, azt hiszem, hit nélkül még manapság sem lehetséges.
Zárszó |
- Erzsike néni már a második nyarat éri meg, és ha nem is kapál, de az unokáit pesztrálja... - |
(WEBBeteg/Nyerges Szilvia, újságíró)