Lehetséges a gyógyulás a pánikbetegségből? - Az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

Tényleg lehetséges meggyógyulni a pánikbetegségből, vagy csak elfogadni lehet és együtt kell élni vele? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Doktorn?!

"Öt éve kezdődtek a pánikrohamaim. Elmentem egy pszichiáterhez aki gyógyszereket írt fel. Mivel nem akartam sokáig gyógyszert szedni, így fokozatosan leállították és kerestem egy pszicholóust. A pszichológussal nagyon sokat dolgoztunk azon, hogy rohamaim száma csökkenjen. A kórtörténetem ismeretében két kérdésre szeretném tudni a választ.
Milyen hatása van a pánikbetegségnek a szoptatásra? Kell-e attól félnem, hogy elapad a tej az idegességtől és a túlzott szorongástól? A másik, hogy tényleg lehetséges meggyógyulni ebből a betegségből, vagy csak elfogadni lehet és együtt kell élni vele?"

Tisztelt Levélíró!

A pánikbetegség önmagában epizódikus, vagyis nem folyamatos szorongást jelent. Éppen emiatt úgy gondolom, hogy nem feltétlen kell kihatással legyen a tejtermelésre és szoptatásra.

Tisztelt Doktorn?!
A pánikroham hirtelen kezdődik, általában 10 percen belül eléri a tetőfokát és körülbelül fél órán keresztül tart. Sokféle formában jelentkezhet. Előfordul, hogy órákon keresztül, vagy akár egy napig is tart, elvonulása után pedig az elszenvedő fáradtnak, kimerültnek érzi magát.
A pánikbetegség és tünetei >>

Ugyanakkor ha Ön egyébként is hajlamos a szorongásra, érdemes a pszichológussal a szoptatás (táplálás, gondoskodás) kapcsán felmerülő feszültségeit is vizsgálat tárgyává tenni.

A terápia és prognózis kérdésre válaszolva: Úgy tartják, hogy kb. 25%-ban fordul elő, hogy komplex kezelés (gyógyszer+pszichoterápia) mellett is bizonyos maradványtünetekkel számolni kell (amire Ön is utalt).

A saját esetéhez: nagyon fontos, hogy a pszichoterápiában milyen célt tűztek ki, és ehhez milyen pszichoterápiás módot választottak.

Tisztelt Doktorn?!

Alapvetően szerintem személyiség kérdése, hogy kinek melyik terápia vezet a sikerhez.

Új célkitűzéssel lehet folytatni a bevált terápiát, lehet új megközelítésmódot is alkalmazni (pl. magatartásterápia után analitikus terápia, vagy párterápia).

Ezt érdemes átbeszélnie a választott pszichológussal.

(WEBBeteg - Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest