Népszerű gyerekből lesz az egészséges felnőtt?
Azok, akik iskolás korukban a legnépszerűbbek és legbefolyásosabbak a gyerekek között, felnőttként jobb egészségnek örvendenek, állapította meg egy kedden publikált svéd tanulmány.
A szokatlanul széles körű és hosszú távú vizsgálat 14 ezer 1953-ban született személyre terjedt ki, akiket 1966-ban, 12-13 éves korukban kikérdeztek, majd 2003-ig követték nyomon egészségi állapotukat.
Az iskolai hierarchiában elfoglalt helyet annak idején azzal a kérdéssel határozták meg, hogy a gyerekek kivel tanulnak együtt legszívesebben.
A felnőttkori egészségi állapothoz pedig a kórházi felvételeket tartalmazó országos adatbankot használták fel a stockholmi egyetem kutatói.
Kiderült, hogy azoknál, akik az iskolában marginális helyzetben voltak, felnőttként kilencszer gyakoribb volt a szívbetegség, négyszer több a cukorbaj miatti kórházi kezelés, mint az egykori sztár osztálytársaknál. Ezek életmódbeli zavarokra utalnak. Kétszer gyakoribbak voltak a pszichiátriai és viselkedési problémák, beleértve az önpusztító életvitelt és az öngyilkossági kísérletet is.
Ez a szabályszerűség férfiakra és nőkre egyformán érvényes, legfeljebb a betegség típusa eltérő a két nemnél.
Kik ők: pszichológus, pszichiáter, pszichoterapeuta? |
"Nap mint nap találkozom a pszichiáter, a pszichológus és a pszichoterepauta kifejezésekkel. Szívesen venném, ha valaki el tudná világosan magyarázni a különbségeket." Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. |
A vizsgálat eredményei a kutatók szerint nem magyarázhatók a foglalkozással, a gyerekkori családi jövedelmi és műveltségi háttérrel.
A svéd tanulmány a Journal of Epidemiology and Community Health című közegészségügyi szakfolyóiratban jelent meg.
(FH)