Fájdalomcsillapító lelki bajokra?

szerző: K. J., fordító - WEBBeteg
megjelent:

A paracetamol hatóanyaggal rendelkező fájdalomcsillapítókat leggyakrabban fejfájás esetén szedjük. Egy friss tanulmány szerint azonban lelki problémákon is segíthet.

A Kentucky-i Egyetem kutatói Natha DeWall vezetésével két tanulmányukban, 87 önkéntes bevonásával a fejfájásra javallott paracetamol egyéb hatásait vizsgálták, s arra a megállapításra jutottak, hogy a szer a negatív érzéseket, amelyeket társadalmi kirekesztettség vagy visszautasítás idézett, jelentősen csökkenti.

Óvatosan a paracetamollal!

Az orvosok óvatosságra, körülte- kintésre intenek a mindennapos hatóanyag használatával kapcsolatban. Egy nemzetközi tanulmány szerint a paracetamol hozzájárulhat az asztma kialakulásához a gyermekek esetében. A paracetamol veszélyei

A tudósok azzal magyarázzák az eddig bizonyítatlan „mellékhatást”, hogy a fejfájás és a társas kapcsolatokból eredő problémák során is ugyanazon agyi központunk aktivizálódik, s így a fájdalomcsillapító a fizikai és lelki fájdalmat egyszerre csökkenti.

Az egyik kísérlet során a 62 önkéntes naponta ezer milligramm paracetamolban részesült (két tabletta formájában), illetve ellenőrzésként placebo termékeket is kaptak a kutatóktól. Esténként írásban kellett rögzíteniük, milyen lelki állapotban érzik magukat.

A tudósok azt tapasztalták, hogy a fájdalomcsillapítót szedett résztvevők kevesebb esetben számoltak be pszichés problémáról, míg a hatóanyag nélküli szert fogyasztók esetében mindez nem érvényesült.

Egy másik megfigyelésben összesen 25 önkéntes kapott szerepet, illetve paracetamolt, vagy placebo készítményt. A tabletták lenyelése után egy olyan számítógépes játékkal játszottak, amely visszautasítottság érzését keltette bennük.

DeWall és pszichológus kollégái mindeközben árgus szemekkel figyelték a játékosok agyi aktivitását, s az mutatkozott meg, hogy azoknál, akik paracatamolt kaptak, jóval kisebb mértékben reagált agyuk a visszautasításra, míg a placebo tablettát fogyasztók esetében nagyobb agyi tevékenység jelentkezett.

A fájdalomcsillapító – minden jel szerint – képes lehet arra, hogy a lelki fájdalmat is csökkentse. A tudósok ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a paracetamol – annak ellenére, hogy nem receptköteles – egyáltalán nem számít ártalmatlan szernek, mivel károsíthatja a májat. Hosszú távú szedését így mindenképpen orvosi konzultáció és elrendelés kell, hogy megelőzze.

(WEBBeteg - K. J.)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest