Akasztás - Gyors vagy lassú halál?

Dr. Ács Gábor †
szerző: Dr. Ács Gábor, oxyológus † - WEBBeteg
megjelent:

A bitón lengő halott ember képe jól ismert a filmekből, jött a hóhér, hurok a nyakba és már halott is az áldozat. Vannak országok, ahol még ma is alkalmazott kivégzési mód, a világ civilizáltabb részén az utóbbi évtizedekben vagy betiltották a halálbüntetést vagy humánusabbnak mondott módszereket alkalmaznak. Az akasztás azonban az öngyilkosság egyik gyakori módja továbbra is.

A fojtogatás, a zsinegelés és az akasztás során hasonló élettani és kórélettani mechanizmusok zajlanak le, melyek végül halálhoz vezetnek. A szándékos akasztás mellett előfordulnak balesetek is, ahol a nyak elszorítása válik végzetessé, különösen gyermekkorban találkozhatunk ilyen esetekkel.

Öngyilkosság
Az öngyilkosságra készülők 75-80 százaléka beszél előtte tettéről. A meghalási szándék kifejezése egyben segélykérést is jelent.
Öngyilkosság, hogyan előzhető meg?

Első ránézésre a vastag kötél veszélyesebbnek tűnik, mint a vékony spárga, de ez tévedés. A vékony anyagok gond nélkül mélyebben hatolnak be a nyaki szövetekbe, az ott található életfontosságú képleteket elszorítva rövidesen visszafordíthatatlan károsodásokat okoznak.

Selyemzsinór, nylon harisnya, cipőfűző – mind kriminális, mind öngyilkossági esetekben jól ismert eszközök, s felületes első vizsgálat során akár észrevételen maradhat. Baleseti strangulációnál bármilyen madzag, pertli vagy egy rosszul használt biztonsági öv is akasztáshoz vezethet.

Minimális nyomásra reflexes szívmegállás

A depresszió kialakulásának okai
Jelenleg nem ismeretes egy kizárólagos ok a depresszió hátterében. Valószínűleg egy okra nem is vezethető vissza minden depressziótípus, hanem a genetikai hajlam és a környezeti hatások egyaránt szükségesek kialakulásához.
A depresszió kialakulásának okai

A nyakon található képletek közül a főütőér mellett található receptorok minimális nyomásra reflexes szívmegállást okozhatnak. A nagy vénák összenyomása akadályozza a vér elfolyását az agyból, az így kialakuló pangás és nyomásváltozások hamarosan eszméletlenséghez vezetnek. A nyaki ütőerek elzáródása oxigénhiányhoz, teljes anoxiához vezet, megáll az agy működése.

Eszméletlenség esetén a nyelv hátraesése okoz légúti elzáródást, de maga a szorítás közvetlenül is elzárhatja a légutakat, a légcsövet.

Ha az akasztás zuhanással kombinálódik a nyakcsigolyák ficama, törése és ennek következtében a gerincvelő szakadása következik be, extrém esetekben a fej leszakadása is előfordulhat.

Akasztás - Gyors vagy lassú halál?

Annyira különböző minden eset, hogy ezt nem tudhatjuk. Ha akasztott embert találunk, azonnal le kell vágni a kötélről, ehhez segítségért kell kiáltanunk. Az áldozat lefektetése után azonnal szabadítsuk fel a nyaki leszorítást, ezt követően vizsgáljuk az életjelenségeket, nyújtsunk elsősegélyt, kezdjünk újraélesztést.

Ha van szép és csúnya halál, az akasztás nem szép, hanem küzdelmes. Az eszméletlenség, a fulladás, a gerincszakadás, majd lassan a szív megállása vezet el a halálig, amely ha nincs segítség, visszafordíthatatlan. Az akasztásos balesetek kellő körültekintéssel megelőzhetők, de ha már megtörtént a baj, a szakszerű elsősegély életet menthet.

(WEBBeteg, Dr. Ács Gábor)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest