A házasság vége - A pszichológus tanácsai válás esetére

Szántó Regina pszichológus
megjelent:

Magyarországon közel minden második házasság felbomlik, tehát kb. minden második gyereket elvált szülők nevelnek fel. Ha van még remény arra, hogy férj és feleség megtalálja a közös hangot, érdemes mindent megtenni azért, hogy kapcsolatunk harmonikusabbá váljon, de...

ne legyen bűntudatunk, ha rosszul működő házasságunkat végül felbontjuk. Gyermekek sokasága nő fel olyan családban, ahol jóllehet a szülők nem válnak el, mégis az állandó veszekedések, bántalmazás vagy éppen a fagyos, feszült hangulat legalább akkora, ha nem nagyobb kárt tesz a személyiségükben, mintha a szülők külön élnének.

Válás: Őszintén beszélni a gyerekkel!

Személyiségtípusok a párkapcsolatban

Vannak olyan pszichoszomatikus betegségek (lélek által generált, testi tüneteket kiváltó betegségcsoport), amelyekben jellemzően egy-egy személyiségítpushoz tartozóak betegednek meg. Személyiségtípusok a párkapcsolatban

Sajnos, maga a jogi procedúra nem minden esetben vet véget a szülők együttélésének. Van, amikor éveket töltenek még együtt a felek, de olyan eset is van, amikor - dacára annak, hogy az egyik szülő már jóval korábban elköltözött - a gyermek még mindig nem tudja az igazságot, még mindig abban a hitben él, hogy anya vagy apa egyszer visszatér. Amikor úgy látjuk, házasságunk megváltoztatására nincs remény, feltétlenül közöljük a gyermekünkkel.

Mondjuk el, hogy anyu és apu nem tudnak békességben együtt élni, ezért inkább külön költöznek. Ez nem jelenti azt, hogy őt (a gyermeket) ne szeretnék nagyon továbbra is. Ő nem csinált semmi rosszat, a szülők nem az ő hibájából válnak el, hanem azért, mert ők maguk nem akarnak tovább együtt élni.

A válás nagy megrázkódtatás a gyerek számára, aki hibásnak, értéktelennek, szerethetetlennek érzi magát a legtöbb esetben (hiszen anya/apa őt is elhagyja, akkor nyílván vele van a probléma). Sok gyerek saját magának tulajdonítja a felelősséget a szülők válásáért.

Fájdalomfüggőség

Sokan éveken, olykor egy életen keresztül tűrik, hogy bántsák őket.
A fájdalomfüggőségről részletesen

A szülővel vagy szülőkkel szembeni harag tudattalanul a bűntudat elhárítását szolgálja. Nagyon fontos ezekről beszélgetni vele, elfogadni, elviselni a negatív érzéseit: dühét, haragját elkeseredését, kibírni szemrehányásait.

Persze ez a szülőnek, aki maga is hasonló érzéseket él át, sok esetben nagyon nehéz lehet. Mégis próbáljuk meg! Ha nem is tudunk tökéletesek lenni, a tabuképzés, a hallgatás csak rontana a helyzeten.

A fel nem dolgozott gyász később jelenthet problémát...

Sok szülő azt hiszi, ha a gyermeke a válást követően nyugodtabb, kevésbé problémás, akkor minden rendben, nem is kell erről a nehéz témáról beszélni. Sajnos nem így van. A fel nem dolgozott gyász előbb utóbb - talán az iskolakezdéskor, vagy a kamaszkorban - éreztetni kezdi a hatását.

Kapcsolatfüggőség

A kapcsolatfüggőség divatos kifejezés, manapság gyakran használatos. Amikor valaki minden cselekedetét a másik véleményétől és beleegyezésétől teszi függővé, miközben ez nem kölcsönös, és ebben a szituációban nem boldog egyik fél sem, erős a gyanú a kapcsolatfüggőségre. A kapcsolatfüggőségről

A válás során a gyerekek életében sokszor szinte minden megváltozik. Amellett, hogy az egyik szülőt kevesebbet látják, a gyermek is másik városba, lakásba költözhet, más óvodába vagy iskolába kezd járni, megváltoznak a barátai stb. Ez mind nehezebbé teszi a gyereknek az alkalmazkodást, zaklatottabbá válhat, alvási és más problémái lehetnek. A dolgot még súlyosbíthatja az is, hogy a gyerek szemében az egyik szülő elvesztésével megnő az esélye annak, hogy a másik szülőt is elvesztheti. Gyakori, hogy a váláson átesett gyermek viselkedése megváltozik. Hirtelen elkezd jobban ragaszkodni az őt nevelő szülőhöz, szeparációs félelme megnő, viselkedése korábbi fejlődési szintre regrediál. Lehet, hogy a szülők fájdalmukban, gondjaikkal küzdve nem tudnak a gyerek segítségére lenni, nem tudják meghallgatni, elfogadni az érzéseit. Ilyenkor lehet a közelben egy nagymama vagy nagypapa, aki meghallgatja a gyermek panaszait. Akinek elmondhatja, hogy például rossz jegyeket kapott az iskolában, vagy hogy éjjel milyen rosszat álmodott, és még be is pisilt néhányszor, pedig már réges-régen nincsenek ilyen gondjai. És a nagyszülőben, vagy valaki más felnőttben, aki meghallgatja, új, bizalmas barátra találhat.

(Szántó Regina - További cikkek a szerzőtől, tanácsadás: szantoregina.hu)

Frissítve: 2012.03.14. 20:11, Megjelent: 2012.03.14. 20:11
Címkék: Válás téma

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest