Nevelés és önbecsülés

Medipress
megjelent:

A Valenciai Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a büntetés, a megvonás és a szigorú szabályok negatív hatást gyakorolhatnak a család önbecsülésére.

A családokat négy csoportba sorolják a szülői szocializáció típusa alapján: parancsoló, tekintélyelvű, engedékeny, hanyag. „Az engedékeny családokból származó gyerekek eredményei ugyanolyanok, vagy jobbak voltak, mint a parancsoló családok gyermekeié” – nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Fernando García, az egyetem kutatója.

Az eredmények azt mutatják, hogy a rákényszerített nevelési rendszerek, például a büntetés, a megvonás és a szigorú szabályok, amelyekkel megpróbálják rákényszeríteni bizonyos dolgokra a gyerekeket, visszahat a család önbecsülésére is, és összefüggésben áll a hiányos érzelmi fejlődéssel és bizonyos fokú nehezteléssel a családdal szemben.

A kutatók hangsúlyozzák, milyen fontos lenne a szülők számára az általában nem megfelelően kezelt területek javítása, például a kommunikáció, az udvarias viselkedés, az érdeklődés kimutatása a gyermek problémái iránt, valamint a logikus magyarázat megadása a gyerekek tetteinek következményeivel kapcsolatban.

A parancsoló és a tekintélyelvű modell hasonló abban, hogy mindkettő követelő és szabályozó, abban azonban eltér, hogy a szülők kevésbé szeretetteljesek. A hanyag és az engedékeny csoportba tartozó szülőkre ezzel szemben az jellemző, hogy kevés elfojtást alkalmaznak. A tanulmány eredményei az Infancia y Aprendizaje szaklapban olvashatók.

Medipress

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest