Hasznos-e a reflux ellen a probiotikum?

WEBBeteg
frissítve:

Számos kutatás alapján valószínűsíthető, hogy a probiotikumok szedése segíthet a refluxos panaszok enyhítésében is, ugyanakkor még nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték ennek alátámasztására. A jelenlegi ismeretek szerint enyhébb panaszok esetén kiegészítő kezelésként kedvezőek a tapasztalatok, azonban bizonyos állapotokban akár ellenjavallt is lehet a probiotikumfogyasztás.

A probiotikumok előnyös hatásai reflux esetén

A probiotikumok élő baktériumok vagy élesztőgombák, amelyek jótékony hatással lehetnek az emésztőszervek egészségére. Az eddigi kutatások metaanalízise szerint alkalmazásukkal valószínűleg enyhíthetőek a reflux tünetei közül a légszomj, böfögés, hasi fájdalom, bélgörcs, ugyanakkor a tanulmányok többsége nem tudta megerősíteni a probiotikumok előnyös hatását a vezető tünet, a gyomorégés tekintetében.

Az előnyös hatások közé tartozik, hogy a probiotikumok enyhíthetik a reflux kezelésében gyakran alkalmazott gyógyszercsoport, a protonpumpagátlók (PPI-k) egyes mellékhatásait. A legtöbb tanulmánya a Lactobacillus baktériumtörzseket vizsgálta, így megállapításaik is ezen törzsek hatására érvényesek.

Kockázatok a probiotikumok alkalmazásával

A probiotikumok kúraszerű alkalmazását elsősorban egyes bélrendszeri panaszok esetén javasolják. A savas környezet miatt a gyomorban természetes módon is kevesebb baktérium található meg, ezért is valószínűsítheti a kisebb mértékű előnyös hatás.

Fontos tudni, hogy a probiotikus készítmények rendkívül heterogén termékcsoportot alkotnak, amelyek eltérő probiotikus törzseket tartalmaznak, egyesek élelmiszerek (pl. joghurtok), mások kevésbé kontrollált módon gyártott étrend-kiegészítők, illetve léteznek szigorúan ellenőrzött, gyógyszer minőségű termékek is. Nem lehet ezért általános, minden készítményre érvényes megállapítást tenni a probiotikumok esetén.

A probiotikumok fogyasztása általában nem jár mellékhatással vagy kockázattal, ám ha valamilyen súlyos alapbetegsége van, használatuk előtt konzultáljon orvosával. Egyes állapotok esetén a probiotikumok helytelen szedése kedvezőtlenül befolyásolhatja az egészségi állapotot. Ide tartoznak az immunhiányos állapotok (mivel a súlyosan legyengült immunrendszer akár a jótékony baktériumok túlzott elszaporodása ellen sem képes megvédeni a szervezetet), az emésztőszervi műtétek, bizonyos gyomor- és bélbetegségek (pl. perforáció esetén), vagy az összetevőkkel szembeni allergia.

Ez is érdekelheti Mikor szedjünk probiotikumot?

A reflux kezelési módszereinek hatékonysága
Gyógyszeres kezeléssel a panaszok enyhíthetőek, de maga a reflux és a rekeszsérv nem gyógyítható meg. Szükség esetén refluxgátló műtétet hajtanak végre, illetve ezzel egy időben a rekeszsérv laparoszkópos helyreállítását. Mivel a reflux betegség összetett probléma, panaszok esetén indokolt felkeresni a megfelelő szakrendeléseket, ahol a diagnosztikai vizsgálatok eredménye alapján célzott kezelésben részesül a beteg.

(WEBBeteg - Források: Dr. Bor László; Medical News Today)

Cikkajánló

A reflux betegség (GERD)

Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Reflux
A reflux (gastrooesophagealis reflux, GERD) betegséget az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk.
Egyenes testtartás
Egyenes testtartás

Íme, néhány erősítő gyakorlat.

Téli depresszió
Téli depresszió

Amikor minden nehezebben megy.

WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest