Reflux és torokfájás
Sokan tapasztalnak alkalmanként refluxot, mikor a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami gyomorégést és torokfájást is okozhat. A savas reflux lehet krónikus is, mely kezeletlen esetben nemcsak fájdalmas, de súlyosan károsíthatja a nyelőcsövet és a torkot is.
A nyelőcső alsó záróizmának a feladata, hogy megakadályozza a gyomor savtartalmának nyelőcsőbe való visszaáramlását. Előfordul azonban, hogy ez az izomgyűrű ellazul, vagy nem zár megfelelően, ami gyomorégéshez vezet. Azok, akik hetente több mint két alkalommal tapasztalják ezt, valószínűleg GERD-ben (gastrooesophageális reflux betegség, röviden reflux) szenvednek.
Bizonyos tényezők, mint például az elhízás, dohányzás vagy a terhesség hozzájárulnak a savas reflux kialakulásához. A rekeszsérv (hiatus hernia) – egy olyan állapot, melyben a gyomor felső része a mellüregbe nyomódik – szintén növeli a betegség kockázatát.
A torok irritációja
A gyakori savas reflux által okozott irritáció a nyelőcső alsó részén gyomorégést és nyelőcsőgyulladást okozhat, míg a tápcsatornában fentebb jutva torokfájást, gégegyulladást, köhögést idézhet elő. A torokpanaszok mindaddig fennállhatnak, míg a betegséget nem kezelik. A torokfájás és krónikus köhögés gyakran az éjszakai reflux következménye, a panaszok lefekvés után, az éjszakai felébredést követően, vagy a reggeli ébredéskor jelentkeznek.
A reflux okozhat hangproblémákat, rekedtséget is, illetve a torok hátsó részében egyéb fájdalmas tüneteket. Amikor a sav a hangszálakat és gégét éri, asztmaszerű tüneteket, pl. légszomjat, zihálást is okozhat.
Sokan fel sem ismerik, hogy ezeket a tüneteket reflux okozza, mely hátterében az úgynevezett néma, vagy csendes reflux jelenség áll, ami nem okoz savas felböfögést. Ennek tünetei közé tartozik az állandó torokköszörülési inger, illetve gombócérzés a torokban. Súlyos esetben a hangszálak károsodása is előfordulhat.
Áttekintés A reflux tünetei részletesen
Gyermekeknél a vezető tünet |
Gyermekeknél a reflux abban különbözik a felnőttekétől, hogy nem tapasztalnak tipikus gyomorégési tüneteket illetve mellkasi fájdalmat. Ezek helyett általában torokfájás gégegyulladás a leggyakoribb reflux panasz a gyermekeknél. Mindez a gyomorsavnak a torok hátsó részén kiváltott irritációjából fakad. A GERD további gyakori tünetei gyerekeknél az ismételt hányás, köhögés és egyéb légúti problémák, mint például a zihálás. |
Életveszélyes szövődmények
A hosszú távú reflux úgynevezett Barrett-nyelőcsövet okozhat, mely a torok és a nyelőcső rákmegelőző állapota. A gyomorsav ugyanis károsíthatja a nyelőcső nyálkahártyáját, a gyulladás következtében a nyelőcső hegesedhet, ami nyelési nehezítettséghez vezet. Fekélyes seb esetén az egyéb tünetek közé tartozhat a vérhányás.
Szélsőséges esetekben a kezeletlen savas reflux nyelőcső rákot okoz, ami gyakran végzetes kimenetelű. Az étrendbeli változtatások, és egyes vény nélkül kapható gyógyszerek segítenek elkerülni a reflux újabb fellángolását, még mielőtt súlyosabb komplikációkat okozna a betegség.
A nyelőcsőrák és tünetei |
A nyelőcsőrák a nyelőcső nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganatos (tumoros) megbetegedés, mely az összes rákos megbetegedés két, az emésztőrendszer rosszindulatú daganatainak négy százalékát teszi ki. A nyelőcsőrák és tünetei |
Kezelés, megelőzés
Időben történő kezeléssel minimalizálható a torok, a nyelőcső és a gyomor sav általi károsodása. Amennyiben a vény nélkül kapható savlekötő készítmények nem enyhítik a tüneteket, forduljon orvoshoz erősebb gyógyszerért. A protonpumpa-gátló típusú vényköteles gyógyszerek nem csak a tüneteket enyhítik, de a nyelőcső nyálkahártyáját is gyógyítják.
A reflux diétát követő étrendi változások szintén csökkentik a panaszokat. Bizonyos ételek, mint a citrusfélék, paradicsom, csokoládé, koffein, alkohol és a zsíros vagy fűszeres ételek hozzájárulnak a reflux kialakulásához. Étkezési napló vezetésével könnyen megtanulhatja, mely ételeket kell kerülnie a tünetek enyhítésére.
Életmódbeli változtatásokkal gyakran csökkenthető, vagy megelőzhető a betegség ismétlődése. Ide tartozik a testsúly-csökkentés, a kiváltó élelmiszerek kerülése, a közvetlenül étkezés utáni lefekvés kerülése, a dohányzásról való leszokás, valamint savlekötők alkalmazása.
Amennyiben ezek a lépések nem állítják meg a savas refluxot, más intézkedésekre van szükség. Súlyos esetben a nyelőcső záróizmának műtéte segíthet.
Kapcsolódó A reflux gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelése
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; livestrong
Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos