Helicobacter pylori és reflux - Van összefüggés?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó frissítve:

A Helicobacter pylori nevű kórokozó nem minden esetben okoz panaszokat azoknál, akiknek a szervezetében jelen van. Becslések szerint minden harmadik ember fertőzött a baktériummal, de csak tíz százalékuknál jelentkeznek gyomorpanaszok. De okozhat-e a kórokozó refluxbetegséget is?

A Helicobacter pylori igen ellenálló baktérium, akár évtizedekig is elélhet a gyomornyálkahártyán, az immunrendszer és a gyomorsav gyakorlatilag nincs rá semmilyen hatással. A kórokozók miatt a gyomor több gyomorsavat termel. Ráadásul a baktériumok olyan méreganyagokat bocsátanak ki, amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját.

A fertőzés következtében olyan betegségek alakulhatnak ki, mint amilyen például a gyomornyálkahártya-gyulladás (gyomorhurut, gastritis), gyomorfekély, sőt a baktériumfertőzés idővel akár daganatos elváltozásokhoz is vezethet. Szakértők feltételezik, hogy a gyomornyálkahártya-gyulladás és a gyomorfekély az esetek 90 százalékában a Helicobacter pylori számlájára írható. A gyomorrák kockázatát a baktériumokkal való fertőzöttség ötszörösére növeli.

Bár a Helicobacter pylori fokozza a gyomorsavtermelést és számos gyomorbetegség kialakulásáért felelőssé tehető, az eddigi tudományos vizsgálatok alapján a refluxbetegséggel nem hozható összefüggésbe.

A gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) a gyomorsav nyelőcsőbe való rendszeres visszafolyásával jár, ami folyamatosan irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját. Leggyakoribb oka, hogy a nyelőcső és a gyomor találkozásánál lévő záróizom (gyomorszáj) túl gyenge és nem zár megfelelően. Ebben a Helicobacter pylori fertőzésnek nincs szerepe, még ha elő is fordulhat, hogy a refluxos betegnek egyidejűleg baktériumfertőzése van.

Ez is érdekelheti Mi hajlamosít a reflux kialakulására?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító; focus.de
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó

Cikkajánló

Széntabletta
Széntabletta

Mikor szedjük? Mikor kerüljük?

Megfázás
Megfázás

Miért lehet a hidegben megfázni?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Vitális Zsuzsanna, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Orosz László, sebész és gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest