Helicobacter pylori és reflux - Van összefüggés?
A Helicobacter pylori nevű kórokozó nem minden esetben okoz panaszokat azoknál, akiknek a szervezetében jelen van. Becslések szerint minden harmadik ember fertőzött a baktériummal, de csak tíz százalékuknál jelentkeznek gyomorpanaszok. De okozhat-e a kórokozó refluxbetegséget is?
A Helicobacter pylori igen ellenálló baktérium, akár évtizedekig is elélhet a gyomornyálkahártyán, az immunrendszer és a gyomorsav gyakorlatilag nincs rá semmilyen hatással. A kórokozók miatt a gyomor több gyomorsavat termel. Ráadásul a baktériumok olyan méreganyagokat bocsátanak ki, amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját.
A fertőzés következtében olyan betegségek alakulhatnak ki, mint amilyen például a gyomornyálkahártya-gyulladás (gyomorhurut, gastritis), gyomorfekély, sőt a baktériumfertőzés idővel akár daganatos elváltozásokhoz is vezethet. Szakértők feltételezik, hogy a gyomornyálkahártya-gyulladás és a gyomorfekély az esetek 90 százalékában a Helicobacter pylori számlájára írható. A gyomorrák kockázatát a baktériumokkal való fertőzöttség ötszörösére növeli.
Bár a Helicobacter pylori fokozza a gyomorsavtermelést és számos gyomorbetegség kialakulásáért felelőssé tehető, az eddigi tudományos vizsgálatok alapján a refluxbetegséggel nem hozható összefüggésbe.
A gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) a gyomorsav nyelőcsőbe való rendszeres visszafolyásával jár, ami folyamatosan irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját. Leggyakoribb oka, hogy a nyelőcső és a gyomor találkozásánál lévő záróizom (gyomorszáj) túl gyenge és nem zár megfelelően. Ebben a Helicobacter pylori fertőzésnek nincs szerepe, még ha elő is fordulhat, hogy a refluxos betegnek egyidejűleg baktériumfertőzése van.
Ez is érdekelheti Mi hajlamosít a reflux kialakulására?
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító; focus.de
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó