Gyomorégéshez hasonló tüneteket okozó betegségek

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos megjelent:

A refluxbetegségre jellemző gyomorégéshez hasonló érzet más kórkép esetén is megjelenhet. Az alábbi betegségek és problémák hasonló tüneteket okoznak, mint a reflux eredetű gyomorégés.

Súlyos egészségügyi állapotok – mint például az epekövesség vagy az angina – utánozhatják a gyomorégést, ugyanakkor ilyen esetekben nem ez a tünet az egyetlen. Vegye komolyan a panaszokat és kérjen orvosi segítséget, ha a refluxra emlékeztető fájdalom mellett olyan tünetek jelentkeznek, mint a láz, sárgaság, a hátba, vagy épp karba sugárzó fájdalom, a légszomj, zavart tudatállapot, stb.

Betegségek, melyek gyomorégés-szerű panasszal is járnak

Angina és infarktus – Több szív eredetű sürgősségi állapot a betegek számára olykor nehezen megkülönböztethető a reflux okozta fájdalomtól. Ezek közé tartozik a szív véráramlásának csökkenéséből eredő mellkasi fájdalom (angina, koszorúérgörcs), valamint a szívizom vérellátásának elzáródása, a szívinfarktus. Az angina tünetei közé tartozik a teltségérzet a gyomorban, súlyos mellkasi fájdalom és szorító érzés. Az infarktus okozta fájdalom hasonló az anginához, de súlyosabb és hosszabb ideig tart. Az a gyomorégés-szerű fájdalom, ami súlyos, továbbá légszomj, szédülés, fáradtság, a végtagok fájdalma és zsibbadása kíséri, szívinfarktusra utalhat.

Epekövesség – Az epekő sokáig tünetementes, ám ha elzárja az epevezetéket, akadályozva az epe kiürülését az epehólyagból, akkor a hátba, a lapockák irányába kisugárzó fájdalmat okozhat a has felső részén. Ez emlékeztethet a gyomorégés okozta fájdalomra. Epekőre utalhat a refluxbetegséggel szemben, ha a gyomorégésre emlékeztető fájdalom mellett émelygés, hányinger, láz vagy sárgaság is jelentkezik, illetve ilyenkor a fájdalom inkább a jobb bordaív alá lokalizálódik.

Hasnyálmirigy-gyulladás - A hasnyálmirigy-gyulladás fájdalmat okoz a hasban felső területén, a bordák alatt, ami más régiókba is kisugározhat. Ez könnyen összetéveszthető a reflux okozta fájdalommal, azonban láz, hányinger vagy hányás, további emésztőszervi tünetek esetén vegye komolyan a panaszokat! A hasnyálmirigy-gyulladás súlyos, veszélyes állapot.

Gyomorfekély – A gyomorfekély „nyílt seb” a gyomorfalon, égő fájdalmat okozva a felső hasban. A gyomorfekély kezelésére alkalmasak ugyanazok a savcsökkentő gyógyszerek, mint amiket a reflux terápiájában is alkalmaznak. A panaszok jelentkezésében mégis alapvető különbség, hogy reflux esetén a gyomorégés az étkezést követő 1-2 órán belül jelentkezik, míg gyomor- és nyombélfekély esetén az étkezés csökkenti a fájdalmat, és az étkezések közötti időszakban erőteljesebb a panasz.

Nyelőcsőbetegségek – A nyelőcső különböző elváltozásai is okozhatnak hasonló panaszokat, mint amikor reflux során a gyomorsavas tartalom áramlik a nyelőcsőbe. Ezek lehetnek:

  • nyelőcsőgyulladás (amit a savas irritáció mellett allergén vagy gyógyszermellékhatás is okozhat, hasonló tüneteket produkálva),
  • eozinofil oesophagitis (az eozinofil fehérvérsejtek felhalmozódnak a nyelőcsőben, gyulladást, fájdalmas és nehezített nyelést okozva),
  • achalasia (ritka betegség, ami megnehezíti az ételnek a nyelőcsőben történő mozgását),
  • nyelészavarokat okozó nyelőcsődivertikulum (tasakszerű kitüremkedések a nyelőcsőben), vagy
  • nyelőcsőrák (a korai szakaszban nem okoz tüneteket, később a rekedt hang és a fájdalmas nyelés hasonlít a reflux okozta panaszokra).

Szorongás, pánikbetegség – Ezek a pszichés állapotok fizikai tüneteket is okozhatnak, beleértve a gyomorégésre emlékeztető mellkasi fájdalmat és a mellkas szorító érzést, akár nehézlégzést.

A refluxhoz kapcsolódó kórképek

Bizonyos állapotok, betegségek összefüggenek a refluxbetegséggel, hozzájárulnak a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlásához, a gyomorégéses panaszok kialakulásához. Ezekben az esetekben a nyelőcső tartós károsodásának megelőzése érdekében fontos a reflux tüneti kezelése, de tartós javulás az alapbetegség oki terápiájával érhető csak el.

Rekeszsérv (hiatus hernia) – Rekeszsérv során a gyomor egy része a mellüregbe türemkedik a rekeszizmon keresztül, ami hasonló tüneteket okozhat, mint a reflux okozta gyomorégés, amikor csak a savas gyomortartalom áramlik a nyelőcsőbe.

Gasztroparézis – A gasztroparézis vagy gyomorürülési zavar akkor jelentkezik, ha az izmok valamilyen oknál fogva nem továbbítják megfelelően a táplálékot a bélrendszer felé. Gyakran előforduló szövődmény cukorbetegeknél, amikor az idegek károsodása váltja ki a működési zavart. Gasztroparézis esetén korai és sokáig tartó teltségérzet, gyomorégés, böfögés, puffadás, émelygés, jelentkezik, ám a refluxnál súlyosabb panaszokat (véres hányás, éles gyomorfájdalom) is produkálhat.

Daganatos megbetegedések - A gyomorrák tünetei is okozhatnak hasonló érzést, bár ez esetben a beteg panaszai bizonytalanok, inkább jellemző a gyomortáji kényelmetlen érzés, étvágytalanság, ételundor, húsundor, emésztési zavarok, korai teltségérzet. A bélrendszer alsóbb szakaszain megjelenő daganatos elváltozások, vagy gyulladások, illetve bélelzáródás szintén nehezíthetik a gyomortartalom megfelelő irányú haladását a tápcsatornában, ami emiatt szintén okozhat gyomorpanaszokat is, más helyen is megjelenő fájdalom és egyéb tünetek mellett.

Szorongás - A szorongás fennálló reflux esetén súlyosbíthatja a gyomorégéses tüneteket, ezért a szorongás kezelése kedvezően hathat a gyomorégésre is.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Orvosi segítséget kell kérni, ha az alábbi panaszok valamelyikét tapasztalják a gyomorégés-szerű tünetek mellett:

  • súlyos vagy tartós mellkasi fájdalom;
  • légszomj, nehézlégzés;
  • a karba, nyakba vagy állkapocsba sugárzó fájdalom;
  • verejtékezés vagy hányinger;
  • vérhányás vagy fekete, szurokszerű széklet;
  • nyelési nehézség vagy fájdalmas nyelés;
  • kifejezett testsúlycsökkenés;
  • olyan tünetek, amelyek vény nélkül kapható gyógyszerekre (görcsoldó, fájdalomcsillapító, savlekötő) nem javulnak;
  • visszatérő, tartósan fennálló gyomorégés.

WEBBeteg logó

WEBBeteg
Források: Why Am I Getting Heartburn All of a Sudden? (Health.com); What can cause a person to suddenly develop heartburn (MedicalNewsToday)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest