Refluxot okozó gyógyszermellékhatások

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

A reflux az emésztési zavarok egyik formája, melyben a gyomorszáj záróizmai meggyengülnek, így a savas gyomortartalom egy része visszajut a nyelőcsőbe. A reflux kialakulásának egyik oka a gyógyszermellékhatás lehet.

Milyen panaszok jelzik a refluxot?

Gyomorégést, savas íz érzést a szájban, és fogszuvasodást is okozhat. De a reflux következménye lehet még a száraz köhögés, az égő, száraz, fájdalmas torok (sokaknál a fül-orr-gégészeti vizsgálatkor derül ki a probléma), és a mellkasi fájdalom is. A gyomorsav nyelőcső- és a gyomornyálkahártya-gyulladáshoz is vezethet.

Különösképp indokolt az orvosi diagnózis felállítása, ha hirtelen jelentkeznek a panaszok, ha nagyon erős gyomorfájdalom, véres vagy fekete színű széklet, véres hányás lép fel, vagy súlyvesztést tapasztalunk. Ezeket a panaszokat a kezeletlenül maradt refluxbetegség okozhatja, amely még a nyelőcső szűkületéhez is vezethet. Utóbbi esetben figyelmeztető tünet a fokozatosan, lassan kialakuló fájdalmas, nehezített nyelés, eleinte csak a szilárd falatokál, később azonban már a lenyelt folyadék akadását is érzi a beteg. A kezeletlen gyomorsavtúltengés a nyelőcső és a gyomor daganatos betegségeihez is vezethet.

A gyomorégés okozta mellkasi fájdalom összetévesztő a szívroham tüneteivel, különösen ha ritkán van gyomorégése a betegnek. A gyomorégés során a mellkasban jelentkező égő érzés és fájdalom a nyakig vagy torokig sugárzik ki. A szívinfarktus esetében a fájdalom a nyakban, az állkapocsban és a karokban jelentkezhet, emellett légszomj, izzadás, hányinger, szédülés, rendkívüli fáradtság és szorongás is kísérheti. A leírt információk tájékoztató jellegűek, a betegségeket csak szakorvos tudja diagnosztizálni, megkülönböztetni.

Részletesen A reflux tünetei

Refluxos panaszokat okozó gyógyszerek és gyógynövények

A reflux kialakulását a krónikus betegek többféle gyógyszerszedése, ezek együttes hatása is okozhatja. Nem véletlen, hogy az idősebb korosztály a sok gyógyszer mellé gyomorvédő gyógyszert is kap.

Alvássegítő készítmények - Az alvási nehézségekre alkalmazott macskagyökér, valamint a szorongásos panaszra szedett benzodiazepine tartamú gyógyszerek, melyet elalvás segítésére is adnak, segítik még jobban ellazulni a gyomorszáj záróizmait. Ha bevételük után le is fekszenek a betegek, az csak fokozza a problémát, a testtartás miatt ugyanis nagyobb az esély a savas gyomortartalom visszaáramlására.

Triciklikus antidepresszánsok - Bár a modern antidepresszánsok többsége már célzottabban hat, így kevesebb emésztőrendszeri panaszt vált ki, néhány régebbi triciklikus antidepresszáns (TCA, pl. imipramin) fokozhatja a gyomorégést. Ennek oka, hogy hatóanyagai lassítják a gyomor kiürülési sebességét, valamint ellazíthatják a gyomor záróizmát is.

Biszfoszfonátok - Csontritkulás esetén alkalmazott gyógyszerek a biszfoszfonátok. Azért, hogy ne okozzanak gyomorégést, és ebből esetleg később kialakuló nyelőcsőfekélyt, a tablettákat reggel, éhgyomorra, egy pohár csapvízzel kell bevenni. Fél óráig nem szabad lefeküdni, valamilyen álló tevékenységet ajánlott végezni.

Kalcium-citrát - A csontritkulásban szenvedők kalciumpótlásra kalcium-citrátot (calcium citrate) kapnak, ami sokaknál kellemetlenül bántja a nyelőcsövet, vagy a gyomrot. Ilyenkor érdemes lehet étkezés közben bevenni a készítményt.

Borsmenta - A borsmenta tea is okozhat refluxos panaszokat arra érzékenyeknél mentol tartalma miatt. Aki emésztést javító szempontból használná a teát, érdemes helyette a fodormenta teát kipróbálni, és ebből sem erős teát készíteni.

Vaspótló készítmények - A vashiányos anémia főképp a rendszeresen menstruáló nőknél okozhat problémát. A kezelésére szolgáló vaspótló készítmények sokaknál irritálják a nyelőcső nyálkahártyáját, vagy a gyomor-bél traktust. Ez savas reflux betegséghez vezethet. Mivel többféle vaskészítmény van forgalomban, érdemes másik készítményt kipróbálni, ha ilyen panaszunk van.

Egy egyszerű megoldás
Sokszor a refluxos panaszok oka csak annyi, hogy a beteg túl nagynak érzi a tablettát, és nem tudja rendesen lenyelni (azt gondolnánk, ritka probléma, pedig nem az). Ekkor, ha a betegtájékoztató engedi, felezhetjük a tablettát, vagy nagyobb mennyiségű vízzel vegyük be, és együnk utána pár falatot. Ha mindez nem segít, létezik nyelést segítő zselé is, de olykor arra is lehetőség van, hogy lecseréljük a készítményt. A probléma leginkább az étrendkiegészítőknél jön elő, ahol annyi mindent szeretnének beletenni a készítménybe, hogy elég komplex legyen a hatása, hogy a segédanyagokkal együtt viszonylag nagy tabletta, vagy kapszula lesz a készítmény. Ekkor kereshetünk hasonló összetételű vízben oldódó készítményt is.

Tetraciklin antibiotikumok - A bakteriális fertőzések kezelésére használt antibiotikumok közül a tetraciklinek egyes betegeknél gyomorégést okozhatnak. Ezt érdemes jelezni az orvosunknak, hogy legközelebbi alkalommal más típusú antibiotikumot írjon fel, amennyiben szükséges.

Egyes vérnyomáscsökkentők - Bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények gyomorégést válthatnak ki. Ennek oka, hogy a készítmények hatására ellazul a nyelőcső alsó záróizma is, ez pedig lehetővé teszi, hogy a gyomorsav visszaszivárogjon a torokba, illetve a szájüregbe, és refluxos panaszokat okozzon. Ilyenek azok a készítmények, melyek az erek ellazításával csökkentik a vérnyomást, vagy segítik a szív munkáját. Ide tartoznak:

  • a glicerin-trinitrátot tartalmazó ("értágító") készítmények, melyek retard tabletta, tapasz, gyors szükség esetében spray formájában is alkalmazhatóak;
  • az erek simaizomzatát ellazító ún. kalciumcsatorna-blokkoló készítmények.

Káliumtartalmú gyógyszerek - Egyes készítmények irritálhatják a nyelőcső nyálkahártyáját, és gyomorégést okozhatnak. Érdemes a retard készítmények közül a retard kapszulában pelleteket (apró színes golyók) tartalmazó készítményt alkalmazni.

Asztmagyógyszerek - Az asztma és a reflux sokszor együtt jár. Az asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek gyulladáscsökkentő hatásuk mellett ellazítják az alsó légutak simaizmait, ezáltal oldják a hörgők görcsét. Sok esetben ugyanakkor a nyelőcső záróizmát is ellazítják, ezáltal fokozódik a savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, vagyis felerősödnek a reflux tünetei. Az asztmások körében kétszer magasabb a reflux kialakulásának kockázata. A theophyllint szájon át (ma már ritkábban kúp formájában is) használják az asztma kezelésére, a gyomorszáj tónuscsökkenése miatt a fennálló reflux tünetek felerősödhetnek. A refluxbetegség nehezíti az asztma kezelését, az asztmára alkalmazott gyógyszerek egy része pedig fokozhatja a reflux tüneteit. A két betegség fennállása rontja mindkét betegség tüneteit.

Néhány gyakorlati tanács refluxosoknak

A gyógyszereket mindig bő vízzel vegyük be, és egyenesen ülve. Utána fél óráig nem ajánlott lefeküdni, ezzel meggátolva a savas visszaáramlást! Többször, és gyakran visszatérő torokfájásnál, száraz köhögésnél, nyelési nehezítettségnél érdemes negatív leletek esetén gasztroenterológust is felkeresni.

Önmagában a reflux nem egy életet veszélyeztető betegség, viszont hosszútávú (krónikus) fennállása komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, úgymint nyelőcsőgyulladás, Barrett-nyelőcső, nyelőcsőrák vagy szűkületek kialakulása a nyelőcsőben.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

A reflux betegség (GERD)

Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Reflux
A reflux (gastrooesophagealis reflux, GERD) betegséget az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk.
Orrfolyás
Orrfolyás

Allergia vagy vírusos megbetegedés?

Pánikbetegség
Pánikbetegség

Hogyan segíthetünk hozzátartozóként?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Vitális Zsuzsanna, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Orosz László, sebész és gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest