A gyomorfekély szövődményei

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A gyomorfekélyt gyakran súlyos szövődmények kísérik, amelyek kórházi kezelést igényelnek, mivel akár halálhoz is vezethetnek.

A téma cikkei
4/1 A gyomorfekély kialakulásának okai és tünetei
4/2 A gyomorfekély diagnosztizálása és kezelése
4/3 A gyomorfekély szövődményei
4/4 Gyomor- és nyombélfekély diéta

1. Vérzés. Akkor keletkezik, ha a fekély mélyre hatolása közben egy ér falát felmarja. A gyomorba jutott vér egy részét kihányja a beteg, másik része a bélrendszeren halad keresztül. A hányadék lehet friss, piros véres (haematemesis), vagy a gyomorsav által már emésztett, úgynevezett savhaematinos (kávézaccra emlékeztető) hányadék.

A bélrendszeren keresztülhaladó vér az emésztőenzimek hatására emésztett vérré alakul, és a vérzést követő napokban a végbélen keresztül széklet formájában ürül ki. Nagymértékű fekélyes vérzés esetén a végbélen keresztül nem emésztett vér is ürülhet.

Tovább Véres széklet - Milyen betegségeket jelezhet?

2. Perforáció (átfúródás). Általában a nyombél elülső vagy oldalsó falán elhelyezkedő fekélyek okozhatnak átfúródást. Következtében a nyombélben lévő gyomorsav és emésztőenzimek a hasüregbe kerülnek, ahol súlyos hashártyagyulladást okozhatnak.

Gyomorperforáció esetén hirtelen, erős gyomortáji fájdalom lép fel, mely hamarosan az egész hasra kiterjed. Ilyenkor a beteg súlyos állapotba kerül, a hasfali izomvédekezés gyorsan kialakul, sokkra jellemző tünetek jelentkeznek és jellegzetes sápadt, szenvedő arckifejezés jelenik meg. Ha időben nem történik meg az átfúródás műtéti ellátása, kiterjedt hashártyagyulladás fejlődik ki, mely csaknem minden esetben halálos kimenetelű.

Tovább A hashártyagyulladás (peritonitisz) és tünetei

3. Szűkület kialakulása. A gyomor és a nyombél átmeneténél lévő izomgyűrű (pylorus) szűkülete akkor alakul ki, ha a közelében lévő gyomor- vagy nyombélfekély hosszú időn át fennáll, és a szövetek hegesednek. Kialakulása következtében a táplálék nem tud a gyomorból a nyombélbe ürülni. A nehezített ürülés miatt a gyomor mozgása fokozódik, majd az idő előrehaladtával gyomortágulás alakul ki. A kitágult gyomorban maradó pangó étel előbb kisebb, majd nagyobb mértékben hányás útján ürül ki. A hányadékra jellemző, hogy korábbi, akár előző napi étkezésből származó ételmaradékokat tartalmaz.

4. Gyomorrák. Rosszindulatú átalakulás: a gyomor jóindulatú fekélyeinek 5 százaléka fajul el daganatosan, és gyomorrák alakul ki.

Tovább A gyomorrák - Figyelmeztető jelek és rizikófaktorok

4/2 Diagnosztika és kezelés |4/3| 4/4 Diéta

Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Cikkajánló

Gyomorfekély
A gyomorfekély (ulcus ventriculi) a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása legalább 5 mm kiterjedésű területen. A fekély mélységben a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti.
Igaz vagy hamis?
Igaz vagy hamis?

7 mítosz a megfázással kapcsolatban.

Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest