TNF-receptor asszociált periódikus láz (TRAPS)

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna - WEBBeteg
megjelent:

A TRAPS egy genetikailag öröklődő, elsősorban gyulladásos betegség, amely visszatérő, általában két-három hétig tartó, magas lázzal jár.

Az úgynevezett TNF-receptor asszociált periódikus láz esetén a testhőmérséklet visszatérő emelkedése hasi fájdalommal, hányással, hasmenéssel jár együtt, emellett fájdalmas vörös bőrkiütés, izomfájdalom és szem körüli duzzanat is társul hozzá. Fertőzés, sérülés vagy pszichés stressz provokálhatja a lázrohamokat. A betegség késői szakaszában szövődményként vesekárosodás is gyakran kialakul.

Ír-skót, francia, olasz, szefárd és askenázi zsidó, örmény, arab és maghrebi kabil származású családok tagjai közt fordul elő leggyakrabban.

A TRAPS betegséget egy fehérje (tumor nekrózis faktor receptor 1, TNFR1) öröklött rendellenessége okozza, ami miatt a természetes akut gyulladásos reakció fokozódik. A TNFRI olyan sejtreceptor, ami egy erős gyulladást keltő keringő molekulához, az úgynevezett tumor nekrózis faktorhoz (TNF) kötődik. A TNFRI fehérje módosulása és a TRAPS-nál megfigyelt súlyos, kiújuló gyulladásos állapot közötti közvetlen kapcsolat jelenleg még nem teljesen ismert.

Jelenleg nem létezik olyan kezelés, amely megelőzné vagy gyógyítaná a betegséget. A nem szteroid gyulladáscsökkentők (például ibuprofen, naproxen vagy indometacin hatóanyagú gyógyszerek) enyhíthetik a tüneteket. A nagy dózisú kortikoszteroidok sokszor hatásosak, de tartós használatuk komoly mellékhatásokhoz vezethet. A gyulladásos citokin, a TNF kifejezett gátlása oldható TNF-receptorral (etanercept) egyes betegeknél hatásos kezelésnek bizonyult a lázrohamok megelőzésében. Friss kutatások beszámoltak arról, hogy TRAPS betegségben szenvedő gyermekek közül néhányan jól reagáltak egy másik citokint (az IL-1-et) gátló szerekre.

Gyűjtemény Öröklött (herediter) láz szindrómák

Áttekintés A láz lefolyása, láztípusok (lázmenetek)

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

WEBBeteg/Medipress - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus, Dr. Debreceni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest