A műtétek utáni leggyakoribb panaszok és komplikációk

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A műtétek után nagyon ritkán fordul csak elő, hogy valakinek ne legyenek panaszai. A legtöbb betegnél csak egy-két apró, gyorsan múló probléma merül fel operáció után, míg másoknál olyan súlyos komplikációk is jelentkezhetnek, mint a tüdőgyulladás vagy a fertőzés.

Amennyiben tudja, melyek a leggyakoribb panaszok, komplikációk, úgy könnyebb megelőzni is azokat. A szövődmények elkerülése segíti a gyorsabb felépülést.

A 14 leggyakoribb panasz operáció után

Fájdalom

Nem meglepő, hogy minden sebészeti beavatkozás után valamilyen mértékű fájdalmat érez a beteg, amely talán a leggyakoribb panasz a műtétet követő napokban vagy esetleg hetekben. Kérje orvosa tanácsát, segítségét a megfelelő fájdalomcsillapítási lehetőségekkel kapcsolatban.

Az altatás mellékhatásai

Az altatásra mindenki másképp reagál: vannak, akik könnyen ébrednek és nincsenek kellemetlen tünetei, míg mások zavarosan, nyugtalanul vagy hányingerrel térnek magukhoz a beavatkozás után. Ha máskor is műtötték már, arra készülhet, hogy ugyanúgy fog ébredni a műtétből, mint az előző alkalommal, amikor altatták. Amennyiben akkor hányingerrel és hányással ébredt, nagyobb a valószínűsége, hogy ez most is megismétlődik.

Hányinger és hányás

A műtét utáni hányinger és hányás miatt a műtéten átesettek csaknem fele érzi rosszul magát az ébredés utáni órákban vagy az elkövetkező napokban. A megelőzés ebben az esetben kulcsfontosságú. Tájékoztassa az aneszteziológust a korábbi tapasztalatokról, és beszéljék meg, hogyan akadályozhatják meg annak ismételt előfordulását.

Vérzések

Kisebb vérzés normálisnak számíthat a műtét után, de a nagy mennyiségű vagy elhúzódó vérzés veszélyes, ezért bármiféle vérzést tapasztal, ossza meg a sebészével vagy a nővérekkel, mielőtt komolyabb problémát okozna.

Tüdőkárosodás, tüdőgyulladás

A lélegeztetőgép használata műtét alatt sajnos problémákhoz vezethet, noha ez a szövődmény gyakoribb azoknál, akiknél a műtét befejezése után is gépi lélegeztetés szükséges.

Vérrögök

A műtét után jelentkező vérrögök mindig aggodalomra adnak okot. Ismét a megelőzés a kulcsfontosságú. Vérrög képződhet az alsó végtagban, ami duzzanatot és fájdalmat okozhat, és általában gyógyszerekkel megelőzhető. Még súlyosabb, ha egy vérrög leszakad és a véráramba kerülve utazik a szervezetben. Ez azért veszélyes, mert a tüdőbe jutva tüdőembóliát, életveszélyes állapotot okozhat.

Fáradtság

A fáradtság a műtétek után gyakori panasz. A szervezetet megterheli az altatás és a műtéti procedúra, utána pedig keményen dolgozik, hogy felépüljön a vérveszteségből és a seb begyógyuljon, így a fáradtságérzés teljesen normális része a felépülésnek.

Zavartság, delírium

Az altatás utáni zavartság különösen az idősebb betegeknél gyakori. A zavartság delíriumhoz vezethet, mely egy sokkal súlyosabb típusú zavar az altatást követően. Amennyiben a betegnek demenciája vagy más memóriaproblémája van, nagyobb valószínűséggel jelentkezhet nála az ilyen típusú probléma az eljárást követően.

Fertőzés, szepszis

A fertőzés megelőzése óriási jelentőségű a műtét után, és ebben a higiénés szabályok betartása (pl. kézmosás) sokat segíthet. Gyakran írnak fel antibiotikumot a műtét után - még akkor is, ha nincs jele a fertőzésnek - annak érdekében, hogy megelőzzék a komolyabb szövődményeket (pl. vérmérgezés). A fertőzés korai jeleinek azonosítása gyorsabb hatékony kezeléshez és ezáltal gyorsabb felépüléshez vezethet.

Vizelési nehézségek

A műtét után jelentkező vizelési nehézség gyakori probléma és jellemző azoknál a betegeknél, akiknél húgyúti katétert alkalmaztak. A panaszok általában a műtétet követő napokban megoldódnak. Más betegeknél katéter alkalmazása szükséges, amíg a hólyag állapota nem normalizálódik az érzéstelenítés után.

Húgyúti fertőzés

A húgyúti fertőzések is gyakori mellékhatásai a műtét miatti katéter alkalmazásnak. A legtöbb húgyúti fertőzés könnyen kezelhető antibiotikumokkal, és gyorsan reagál is a kezelésre. A komolyabb húgyúti fertőzések uroszepszishez vezethetnek.

Seb szétválás

Seb szétválásról akkor beszélünk, ha a seb a gyógyulási folyamat során kissé megnyílik. A legtöbb esetben ez csak kisebb probléma, és 1-2 extra hetet vesz igénybe a sebgyógyulás. Súlyos esetben a seb olyannyira megnyílik, hogy műtéti beavatkozásra van szükség.

Hegesedés

Az, ahogyan a műtétet követő hetekben a sebet kezeli, nagy hatással van arra, hogyan hegesedik. A dohányzásmentes életmód, az egészséges táplálkozás, a seb tisztán tartása és a gyógyszerek megfelelő alkalmazása segíti a megfelelő hegesedést.

Bővebben A kóros hegesedés okai

Láz

A hőemelkedés a műtét után gyakori a gyógyulás első heteiben. A magas láz ritkábban fordul elő, azonban ha ezt tapasztalja, azt mielőbb jelentse az orvosnak!

Ez is érdekelheti

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; verywell.com
Orvos szakértőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Sztankovics Dániel, biológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos