A leggyakoribb komplikációk műtét után
Sokan kizárólag a műtét sikeres kimenetelére koncentrálnak, és közben teljesen elfelejtik, hogy a gyógyulás nehéz folyamata a műtét után kezdődik. A felépülés sok szempontból a legnehezebb része minden típusú operációnak. Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket, amelyek az operációt követően felmerülhetnek.
Míg bizonyos tünetek teljesen normálisak a műtét után, és általában pár napon belül elmúlnak (pl. torokfájdalom), fontos észben tartani, hogy ha bármilyen olyan jellegű tünetet tapasztal, ami Ön szerint nem normális, arról kérdezze meg kezelőorvosát!
Előfordulhat, hogy problémák merülnek fel a lábadozás idején, de az is lehet, hogy nem biztos az utasításokban, amiket az orvosától kapott. Valószínűleg arra is kíváncsi, hogy amit érez vagy tapasztal, az a gyógyulási folyamat normális velejárója, vagy esetleg valamilyen műtéti szövődményre utal.
Miért nem tudok pisilni?
Egyes betegeknél műtét után nehézséget okoz a vizelés, esetleg égő érzés kíséri a vizeletürítést, de az is megeshet, hogy a beteg egyáltalán nem képes a hólyag ürítésére. Ez a panasz az altatás vagy a hólyagkatéter mellékhatásaként jelentkezhet. Az égető érzéssel járó vizelés leggyakrabban húgyúti fertőzésre utal, amely jóval gyakoribb azoknál a pácienseknél, akiknél katétert használtak a beavatkozás során vagy után.
Miért van székrekedésem?
A műtét előtti estén az étkezés már nem engedélyezett, ezért joggal merülhet fel a kérdés: hogy lehet mégis székrekedése. Ezt általában több tényező együttesen eredményezi: ide tartozik az érzéstelenítő- vagy altatószer és a fájdalomcsillapító mellékhatása, a műtét miatti stressz, a mozgáshiány és az elégtelen folyadékbevitel. Megfelelő mennyiségű folyadékpótlással és rostokban gazdag étrenddel ez a probléma a műtét után orvosolható.
Miért fáj a torkom?
Sok beteg nem érti, miért fáj a torka műtét után gyakran jobban, mint maga a műtéti heg. Ezt a gyakori panaszt a műtét során a légzésbiztosításra alkalmazott, úgynevezett intubáló cső okozza. A panaszok általában néhány napon belül enyhülnek, majd megszűnnek.
Hogyan kezeljem a sebet?
A sebkezelés bonyolult feladatnak tűnik, ám nem olyan nehéz, mint gondolná. A legfontosabb, hogy alaposan mosson kezet, mielőtt az egésznek nekikezd, ezzel megelőzheti a seb elfertőződését. Csakis alapos kézfertőtlenítés után cserélje ki a kötést. Ha nem tudja, hogyan kell csinálni, kérje meg a nővért, hogy tanítsa meg a pontos eljárást Önnek, vagy annak a hozzátartozónak, aki a kötést cserélni fogja. Szerencsére sok beteg nem is igényel kötéscserét, sőt, gyakran a sebet egy egyszerű fedőkötéssel hagyják lélegezni, ez pedig elősegíti a gyorsabb felépülést.
Honnan tudom, hogy elfertőződött a sebem?
Hogy néz ki egy normál seb, és milyen egy elfertőződött? A seb gyógyulását a kezelőorvosa szorosan nyomon követi, így az öndiagnózis kerülendő – ugyanakkor hasznos tudni, milyen jelek utalnak mégis a seb elfertőződésére. Amennyiben a seb egyre vörösebbé válik, fokozódik a vele járó fájdalom, a duzzanata és a váladékozás (kifejezetten, ha az sűrű és sárga), illetve láz kíséri a panaszokat, mindenképpen jelezze az orvosának!
Mit tegyek, ha szétnyílt a sebem?
Kevés dolog lehet rémisztőbb egy frissen műtött beteg számára, mint amikor a seb ellenőrzésekor azt látja, hogy szétnyílt. Ez lehet csak egy apró elválás, de akár nagyobb felületen történő szétnyílás is, amikor akár a belső szervek is elkezdenek előretolulni. Azonnal értesítse erről a sebészét, és kérjen segítséget!
Mikor gond, ha lázam van?
Az enyhe hőemelkedés vagy alacsony láz a műtét után nem feltétlenül kóros. Ez a tünet általában a gyógyulási folyamat előrehaladtával elmúlik. A magas láz azonban semmiképpen nem normális, ezért mielőbb értesítenie kell róla orvosát!
Kétségbeessek, ha fájdalmaim vannak?
A fájdalom a műtét gyakori velejárója, ám az orvos által felírt fájdalomcsillapítókkal, sok pihenéssel és a fizikai aktivitáshoz való fokozatos visszatéréssel, különféle relaxációs technikákkal csillapíthatja a műtét utáni fájdalmat. A lényeg, hogy még azelőtt kezdje meg a fájdalomcsillapítást, mielőtt a fájdalma elviselhetetlenné válna. Ne szenvedjen! A megfelelő fájdalomcsillapítás a gyorsabb gyógyulást is elősegíti.
Mikor fürödhetek?
Műtét után valószínűleg alig várja, hogy a mosdószivacsos lemosás után végre egy kellemes, lazító fürdőt vehessen. Azonban komoly szabályok vannak arra vonatkozóan, hogy mikor lehet zuhanyozni, és mikor fürödhet kádban először – mindezt leginkább a seb állapota, gyógyulása határozza meg. Jó, ha ezt még a műtét előtt tisztázza orvosával, így nem érheti meglepetés. Általában a műtétet követő 2 héten még nem ajánlott a kádfürdő, illetve egészen addig nem, míg a seb teljesen be nem zárult. Úszásra még ezen felül pár hétig nem kerülhet sor, hiszen a fertőzés kockázata jóval magasabb egy medencében, tóban vagy folyóban, mint otthon, a tiszta csapvízzel teli kádban.
Depresszió, lehangoltság – Normális ez műtét után?
Sajnos a depresszió nem ritka jelenség a sebészeti beavatkozásokat követően. Gyakran már a műtét előtt is jelen volt, ám a műtéti fájdalommal, az aktivitás limitálásával tovább erősödhetnek a korábban csak időnként vagy igen enyhén észlelt tünetek. Ezek a levertségtől az öngyilkossági gondolatokig széles skálán mozoghatnak. A depresszió ingerlékenységet, az alvási és étkezési szokások megváltozását is okozhatja, melyeket nehéz megkülönböztetni a műtéttel járó, várható reakcióktól. Noha a fájdalom, a fáradtság- és gyengeségérzet, valamint az energiahiány normális jelenségnek számítanak műtétek után, nem árt odafigyelni ezekre a tünetekre, és segítséget kérni, ha úgy érzi, a tünetein már nem tud úrrá lenni.
Jobban érzem magam, mikor szexelhetek?
Bár sokakban felmerül a kérdés, csak kevesen merik feltenni az orvosuknak. A válasz attól függ, hogy érzi magát, és pontosan milyen típusú műtéte volt. Ettől függően lehet, hogy csak pár napot, de előfordulhat, hogy akár több, mint egy hónapot is várnia kell. Általános ajánlás, hogy akkor van jól a nemi élethez, mikor elég jól van ahhoz is, hogy visszatérjen a munkába és a régi aktivitásaihoz.
Tovább Ha köhögnünk vagy tüsszentenünk kell műtét után, miért fontos, hogy helyes tegyük?
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, verywell.com
Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos