Aranyérműtét után

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

Az aranyeresség gyakorisága egyre nő az életkor előrehaladtával. A középkorúak akár felét is érintheti a betegség. Kialakulásában számos tényező vesz részt, korunk rohanó világában a helytelen táplálkozás és mozgásszegény, sokszor ülő életforma mellett gyakrabban számolhatunk kialakulásával, akár már a harmincas korosztályt is érintve.

Amennyiben a megelőzés és a konzervatív gyógyszeres kezelés nem elégséges, szükség lehet súlyos esetben műtéti ellátásra is. A műtét helyi, epidurális vagy általános érzéstelenítésben történik, műtétet követően a felépülés átlagosan négy hétig tart.

Milyen szövődmények jelentkezhetnek a műtétet követően?

Megkülönböztetjük az úgynevezett korai szövődményeket, melyek a műtétet közvetlenül követve alakulhatnak ki:

  • vérzés
  • fertőzés, gyulladás, tályogképződés
  • varratelégtelenség, elhúzódó sebgyógyulás

Az elhúzódó vagy krónikus komplikációk hosszú távon jelennek meg, gyakran újabb sebészeti vagy proktológiai beavatkozást is igényelhetnek:

  • székletürítési zavar, székletinkontinencia
  • záróizom-sérülés
  • hegesedés, végbél szűkülete
  • az aranyér kiújulása (elsősorban akkor, ha a hajlamosító tényezők változatlanul fennállnak)

Mire ügyeljen a beteg a műtétet követően, hogyan kerülhetőek el a szövődmények?

  • A műtétet követő 5-7 napban még kíméletes életmód javasolt. Figyelni kell a fokozott higiéniára. Székletürítést követően javasolt a mosakodás, zuhanyozás. A kamillás, forró ülőfürdő közvetlenül a műtétet követően nem feltétlen javasolt a friss seb miatt.
  • A felépülést egyértelműen segíti a rendszeres székletürítés, a lazább konzisztenciájú széklet biztosítása, emiatt még panasz, kellemetlenség vagy fájdalom esetén sem javasolt a székelés halogatása.
  • Az étrendet tekintve a fokozott rostbevitel, a zöldség, gyümölcs és teljes kiörlésű gabona fogyasztása javasolt. Emellett ügyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására is!
  • Ügyelni kell az ideális testsúly elérésére, maga az elhízás is hajlamosít aranyerességre. Emellett az elhízás mellett megjelenő egyéb kórállapotok (pl. krónikus tüdőbetegség - köhögés) is rontják az aranyeresség tüneteit.
  • Rendszeres (minimum heti 3x30 perces) testmozgás ajánlott. A kényelmes ülő életmód lehetőség szerinti kerülése segíti a rendszeres székletürítést is.
  • A műtétet követő hetekben kerülni kell a strand és fürdő látogatását.
  • Kifejezetten jó hatású mind a megelőzésben, mind a kialakult aranyér okozta panaszok rendezésében az intimtorna, mely sajnos nem kerül eléggé előtérbe a mindennapokban. Pár alkalommal szükséges képzett oktatóval való elsajátítása, és a torna ezután otthon önállóan napi pár percet vesz csak igénybe, jelentős eredmények érhetők el rendszeres alkalmazásával.

Mennyire hatékony kezelési módja a műtét az aranyerességnek, kell-e számítani a panaszok kiújulására?

Erre a kérdésre összességében azt mondhatjuk, hogy indokolt esetben érdemes vállalni a műtétet, mert műtétet követően kisebb a valószínűsége az aranyér kiújulásának, mint annak, hogy műtétet indokolttá tevő esetben műtét nélkül nem fog romlani a beteg állapota.

Tovább Az aranyér kialakulásának okai és megelőzése

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Az aranyér típusai és tünetei

Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
Aranyér
Az aranyér (aranyérbetegség, aranyeresség) a végbél és a végbélnyílás körüli vénák kóros kitágulása és gyulladása, amely fájdalmat, viszketést és vérzést okozhat. Tünetei az aranyér típusától és az elváltozás stádiumától függnek.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Boros Miklós, sebész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos