Ajak- és szájpadhasadék: műtét és gondozás

szerző: Sztankovics Dániel, biológus - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász megjelent:

Az ajak- és szájpadhasadékok leggyakoribb kezelési módja a műtét, azonban egyéb kiegészítő kezelésekre is szükség lehet, például logopédiai és fogászati ellátásra. Ezek a kezelések a gyermek fejlődésének különböző szakaszaiban nyújtanak további támogatást, hogy biztosítsák a megfelelő beszédfejlődést és fogazatot.

A téma cikkei

3/1 Ajak- és szájpadhasadék (nyúlajak, farkastorok)
3/2 Ajak- és szájpadhasadék: műtét és gondozás
3/3 Ajak- és szájpadhasadékos babák szoptatása

A gyermekek ellátásában a gyermekgyógyász és fogorvoson kívül számos szakember vesz még részt, mint pl.: plasztikai sebész, fül-orr-gégész, genetikai tanácsadó, pszichológus vagy éppen szociális munkás is.

Az ajak- és szájpadhasadékkal élő gyermekek számára egyéni szükségleteiknek megfelelő gondozási tervet készítenek, mely tartalmazza a javasolt helyreállító műtéteket, a beszédfelmérést, az állkapocs fejlődésének rendszeres kontrollját. A hasadékok nagyságsa és keletkezésének pontos időpontja alapján különböző kiterjedésű formákat különböztethetők meg - melyek meghatározzák a kezelési tervet is.

A tipikus gondozási terv menetrendje a következő:

  • Születés-6 hét között – táplálási segítségnyújtás, a szülők támogatása, hallásvizsgálatok és gyermekgyógyászati vizsgálatok.
  • 3-6 hónap között – ajakhasadék helyreállítására irányuló műtét.
  • 6-12 hónap között – szájpadhasadék helyreállítására irányuló műtét.
  • 18 hónap – beszédfelmérés.
  • 3 év – beszédfelmérés, általában a logopédiai kezelésbe vétel első időpontja.
  • 5 év – beszédfelmérés.
  • 8-12 év között – ha a beszédeltérés szükségessé teszi, iskolakezdés előtt beszédjavító műtét végzendő, melynek során csontátültetés történik az íny területén lévő hasadék helyreállítására.
  • 12-15 év között – fogszabályozó kezelés kezdete és az állkapocs növekedésének nyomon követése, szükség esetén műtét.
  • 17 éves kor után – elvégezhetőek a szükséges ajak- és orrkorrekciók, valamint a fogszabályozó kezelés folytatása

A gyermeknek rendszeresen részt kell vennie ambuláns rendeléseken, ahol állapotát szorosan nyomon követik, és az esetleges problémákat kezelik. Ezeket a vizsgálatokat általában 21 éves korukig ajánlják, amikor valószínűleg már nem nőnek tovább.

Ajak- és szájpadhasadék műtétek

Az elváltozás kezelése műtéti, melynek célja, hogy segítsen helyreállítani a gyermek ajkának és szájának eredeti funkcióját és esztétikai szempontból is korrigálni az elváltozásokat. A beavatkozások segítségével a gyermek fejlődése nem marad el kortársaiétól, a műtéti heg idővel elhalványul, és ahogy gyermek felnő, egyre kevésbé lesz észrevehető.

Ajakhelyreállító műtét

Az ajakjavító műtétet általában akkor végzik el, amikor a baba körülbelül 3 hónapos.

A gyermek általános érzéstelenítést kap (ilyenkor eszméletlen állapotban van), és az ajakhasadékot helyreállítják, majd összevarrják. Ekkor törekednek az esztétikai helyreállításra, miközben szem előtt tartják az arc jövőbeni zavartalan funkcionalitását és fejlődését. A műtét általában 1-2 órát vesz igénybe. A legtöbb csecsemő 1-2 napig marad kórházban, a varratokat néhány nap múlva eltávolítják, vagy a sebet felszívódó öltésekkel zárják.

A helyreállító műtét után enyhe heg maradhat, de a sebész igyekszik a heget az ajak természetes vonalaihoz igazítani, hogy az minél kevésbé legyen észrevehető. Idővel a heg elhalványul, és egyre inkább eltűnik.

Szájpadlás helyreállító műtét

A szájpadlás helyreállító műtétet általában 6-12 hónapos korban végzik el.

A műtét során bezárják a szájpadláson lévő rést, és átrendezik a szájpadlás izmait és belső felszínét. A sebet felszívódó öltésekkel zárják. A műtét körülbelül 2 órát vesz igénybe, és általános érzéstelenítésben történik.

A legtöbb gyermek 1-3 napig marad a kórházban. A szájpadlás helyreállításának hege a szájüregben marad.

Kiegészítő műtétek

A legjobban kivitelezett hasadékzárás ellenére is adódhatnak nem tervezett következmények, melyek ugyancsak nagyon fontosak és meghatározóak lehetnek a megfelelő fejlődés miatt. Bizonyos esetekben később további kiegészítő műtétre lehet szükség a következő okok miatt:

  • Az ínyen lévő hasadék mérete nagyobb, ezért helyreállítását csontátültetéssel végzik, általában 8-12 éves korban.
  • Az ajkak és a szájpadlás megjelenésének és működésének javítása, ha az eredeti műtét nem gyógyult megfelelően, vagy ha tartós beszédproblémák merülnek fel.
  • Az orr formájának javítása esztétikai okok miatt (orrplasztika), általában 17 éves kor után.
  • Az állkapocs megjelenésének korrigálása, mivel egyes ajak- vagy szájpadhasadékkal született gyermekek alsó állkapcsa kicsi vagy hátrahajló lehet.

Táplálástámogatás

Kiemelt jelentősége van a szoptatási tanácsadónak, és javasolt speciális cumisüvegek alkalmazása is a táplálás megkönnyítése céljából.

Sok szájpadhasadékkal született csecsemőnek nehézséget okoz a szoptatás a szájpadláson lévő rés miatt. Nehezen tudnak megfelelő szívási erőt kialakítani a szájukban, így sok levegőt nyelnek, és a tej az orrukon keresztül távozhat. Előfordulhat, hogy az első hónapokban nehezen szednek fel súlyt. Ha a szoptatás nem lehetséges, javasolhatják, hogy az anyatejet egy, szájpadhasadékkal rendelkező csecsemők számára készült rugalmas cumisüvegbe tegyék. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a műtét elvégzéséig az orrba helyezett csövön keresztül kell táplálni a babát.

A hallás ellenőrzése

A gyermekeknek rendszeres hallásvizsgálatokon kell részt venniük, hogy ellenőrizzék a hallással kapcsolatos problémákat.

A szájpadhasadékkal született csecsemők esetében nagyobb a kockázata a savós fülgyulladásnak, ami azt jelenti, hogy folyadék gyűlik fel a fülben, ami hatással lehet a hallásra. Ha a fülgyulladás jelentősen befolyásolja a hallást, hallókészüléket lehet beilleszteni, és szükség esetén a dobhártyába helyezett apró műanyag csövet vagy dobüregi szellőztető tubust (úgynevezett „grommet”-et) helyezhetnek a fülbe a folyadék elvezetésére. A hallásproblémák javulhatnak a szájpadhasadék helyreállítása után.

Beszédterápia, logopédia

A beszédterapeuta figyelemmel kíséri a gyermekek beszéd- és nyelvi fejlődését az egész gyermekkor során, és segít a beszéd- és nyelvi problémák kezelésében. A szájpadhasadék korai helyreállítása jelentősen csökkentheti a beszédproblémák kialakulásának esélyét, de bizonyos esetekben a helyreállított szájpadhasadékkal élő gyermekeknek szükségük lesz beszédterápiára.

A logopédus és beszédterapeuta rendszeresen ellenőrzi a gyermekek beszédét a fejlődésük során, egészen a felnőttkorig. Ha bármilyen probléma merül fel, további vizsgálatokat, korrekciós műtéteket javasolhat a szájpadlás működésének helyreállításában, hogy segítse gyermeket a tiszta beszéd kialakításában. Ez általában azoknál a gyermekeknél fordul elő, akiknél beszéd közben megnövekedett légáramlás tapasztalható az orron keresztül, ami orrhangú beszédet eredményez.

Megfelelő foghigiénia, fogszabályozás

A gyermekek fogainak ápolására különös figyelmet kell fordítani. Ha a felnőttkori fogak nem megfelelően fejlődnek, szükség lehet fogszabályozásra is.

Ha a hasadék az íny területét is érinti, gyakori, hogy a hasadék mindkét oldalán lévő fogak megdőlnek vagy nem megfelelően helyezkednek el. Előfordulhat, hogy egy fog hiányzik, vagy éppen ellenkezőleg, egy plusz fog nő ki. Fogszabályozó kezelésre is szükség lehet a fogak helyzetének és esztétikájának javítása érdekében. Ez magában foglalhat az állandó fogszabályzót vagy egyéb ideiglenes készülékeket, amelyek elősegítik a fogak kiegyenesedését. A fogszabályozó kezelés általában az összes tejfog elvesztése után kezdődik meg, de néha szükség lehet a fogínyhasadék helyreállítására szolgáló csontátültetés előtt is. A hasadékkal élő gyermekek fogszuvasodásra érzékenyebbek, ezért fontos a helyes szájhigiénia gyakorlása és a gyermekfogászat rendszeres látogatása.

Az ajak- és szájpadhasadékkal kezelt gyermekek többsége teljesen normális életet él. A legtöbb érintett gyermeknek nem lesznek komolyabb egészségügyi problémái, és a kezelés általában "javítja" az arc megjelenését, valamint a táplálkozással és a beszéddel kapcsolatos nehézségeket. Ugyanakkor ezek a betegségek nagy türelmet és kitartást igényelnek a gyermekektől és a szülőktől/családtól egyaránt. Ezért - nem utolsó sorban - a megfelelő pszichológiai támogatásról sem szabad megfeledkeznünk.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Sztankovics Dániel, biológus
Lektorálta: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász

Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos