A hasi műtétek utáni rehabilitáció fontossága

szerző: Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta - Fontanus Egészségközpont
megjelent:

A hasi műtétek után a megfelelő rehabilitáció kulcsfontosságú a gyógyulás és az állapotjavulás érdekében, valamint a komplikációk elkerüléséért. Az alábbiakban részletezzük, milyen lépéseket érdemes követni a műtét utáni felépülés során, és miért van kiemelt jelentősége a szakember által vezetett rehabilitációnak.

Milyen probléma vezet hasi műtét elvégzéséhez?

Hasi műtétre általában olyan esetekben kerül sor, amikor valamilyen súlyos vagy elháríthatatlan probléma alakul ki a hasüregben. Ezek lehetnek például:

  • Vakbélgyulladás vagy annak perforációja.
  • Epekő okozta komplikációk, mint az epehólyag-gyulladás.
  • Bélelzáródás.
  • Súlyos hasi sérülések, balesetek.
  • Daganatos megbetegedések, amelyek sebészeti eltávolítást igényelnek.
  • Nőgyógyászati problémák, mint a ciszták vagy a méhmegnagyobbodás.

Mi történik a hasi műtét során?

A hasi műtétek lehetnek nyílt (laparotómia) vagy minimálinvazív (laparoszkópos) eljárások. Laparoszkópos módszer esetén a gyógyulás és a rehabilitáció általában gyorsabb. Az, hogy melyik módszert alkalmazzák, többek közt függ az adott problémától és a beteg állapotától.

A sebész a hasfalon ejtett metszésből vagy a kisebb lyukakon bevezetett laparoszkópos eszközökkel végez beavatkozást. Az operáció során eltávolítják vagy helyreállítják a nem egészséges szöveteket, majd amennyiben a panasz engedi, teljesen zárják a hasfalat. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor egy drént helyeznek be, amin keresztül az esetlegesen termelődő folyadék távozni tud átmenetileg, később ezt megszüntetik.

Korai mozgás: a gyógyulás megalapozása

A hasi műtétet követő első hetek során a megfelelő időben megkezdett, fokozatos mozgás elengedhetetlen. Az elsődleges cél a vérkeringés javítása, a tüdő funkcióinak fenntartása és a műtéti terület letapadásának csökkentése.

Az orvossal egyeztetve, már a műtét utáni napokban érdemes óvatosan megkezdeni az ágyban történő légzőgyakorlatokat és az ágy szélére való kilülést. Ahogy az általános állapot engedi, rövid, de rendszeres sétákat kell beiktatni. Ezek a teendők nemcsak a fizikai gyógyulást segítik, hanem lelkileg is pozitív hatással vannak a betegekre.

Hat hét után: gyógytorna és testmasszázs

A műtét utáni hatodik héttől, amennyiben az orvos ezt engedélyezi, érdemes elkezdeni a gyógytornát. A szakember által vezetett gyakorlatok célja a test általános állapotának javítása, az izomzat és az ízületek működésének helyreállítása.

Fokozottan fontos a hasfal regenerációja, hiszen a műtét során ez a terület szükségszerűen sérül, utána pedig a páciens önkéntelenül is kíméli, igyekszik a hasizmok mozgatása nélkül folytatni a napi tevékenységeit.

Az erős hasfal nemcsak esztétikai tényező:

  • stabil hasűri nyomást tart fenn és ezáltal a stabil vérnyomáshoz is hozzájárul
  • az alsó végtagi vénás és nyirokkeringés fenntartásában is szerepe van
  • segíti a megfelelő emésztést
  • támasztja az ágyéki gerincszakaszt.

Ezen időszakban már lehetőség nyílik a finom, lazító testmasszázs alkalmazására is, amely csökkentheti a feszültséget és elősegítheti a szövetek regenerációját.

A gyógytorna során kiemelt figyelmet kell fordítani a helyes testtartás kialakítására és a stabilitás növelésére. Ezen gyakorlatok segítenek a műtét során megváltozott mozgásminták helyreállításában, továbbá hozzájárulnak az önbizalom növeléséhez is.

Tizenkét hét után: hegek kezelése és intenzívebb mozgás

Amennyiben a műtét utáni tizenkét hét alatt a gyógyulás szövődménymentes volt, és az orvos is engedélyezi, el lehet kezdeni a hasi hegek lazítását. A szövetek sérülésekor (vágás, gyulladás, stb.) hegszövet alakul ki, ami kevésbé rugalmas, mint az eredeti szövet. A hegszövet speciális manuális technikákkal és eszközökkel végzett lazítása javítja a merevebb hegszövet rugalmasságát, csökkenti a feszültséget és támogatja az optimális mozgást.

Ezzel párhuzamosan fokozatosan bevezethető a kicsit intenzívebb testmozgás is, mint például az ízületek óvatos átmozgatása, a gerinc óvatos mobilizációja, izomerősítés és óvatos nyújtás. Ezek a tevékenységek hozzájárulnak a test állóképességének és rugalmasságának visszaállításához.

Viscerális terápia

Mind maga az eredeti betegség vagy kórállapot, mind maga a műtéti beavatkozás lehet olyan hatással a hasüregi vagy kismedencei szervekre, hogy a szervek egymáshoz vagy a hasfalhoz rögzülnek.

A belső szervek működése akkor optimális, ha a törzs mozgásával illetve a légzés során a rekeszizom mozgásával együtt, szabadon tudnak mozogni. Amennyiben bármilyen oknál fogva, a letapadások miatt a belső szervek mozgása korlátozottá válik, az egyrészt fájdalmakat okozhat, másrészt a szerv funkciójára is hatással lehet, harmadrészt pedig mozgásszervi panaszokkal is járhat.

A hasi és kismedencei műtétek után a rehabilitáció részeként felmerülhet a viscerális terápia lehetősége, amely zsigerek manuális terápiáját jelenti és a zsigerek közötti kötőszövetes lemezek mozgatásával éri el az eredményt.

A viscerális terápia alkalmazását és annak lehetőségét a kezelőorvossal szükséges megbeszélni, a terápia az ő tudtával végezhető.

A helyes étrend és folyadékbevitel szerepe

A rehabilitáció során nemcsak a mozgásnak, hanem az étrendnek és a folyadékbevitelnek is fontos szerepe van. Az optimális folyadékbevitel segíti a szövetek regenerációját és támogatja a szervezet megfelelő működését. Dietetikussal történő konzultáció során olyan étrendet érdemes kialakítani, amely biztosítja a megfelelő mennyiségű fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat a regeneráció elősegítéséhez, valamint segít elkerülni a székrekedést.

Összefoglalás

A hasi műtétek után is szükséges a rehabilitáció. Ez nemcsak a fizikai gyógyulást szolgálja, hanem javítja a beteg életminõségét is.

Daganatos betegségek kapcsán történő műtét után rendkívül fontos mind a sebésszel, mind az onkológussal együttműködve dönteni a rehabilitáció lépéseiről, különösen a manuális kezelésekről, hogy az esetleges tumorszóródás kialakulását megakadályozzuk.

Fontos, hogy a felépülés minden szakaszában szoros együttműködés legyen az orvossal, gyógytornásszal és dietetikussal, hogy a rehabilitáció biztonságos és hatékony legyen. A mozgás, a helyes étrend és a pihenés megfelelő egyensúlyának megtalálása vezethet a sikeres gyógyuláshoz.

Dr Bajzik ÉvaSzerző: Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta - Fontanus Egészségközpont
Bemutatkozás, rendeléssel kapcsolatos információk

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos