Martinek János: diákkoromban napi tornaórák voltak

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Szeptembertől bevezetik a mindennapos testnevelést az általános és középiskolákban. Az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi kutatása szerint a 11 és 15 év közötti fiatalok leginkább mozgásszegény életmódjukkal, tévé és számítógép imádatukkal, illetve testképzavaraikkal tűntek ki a felmérésben részt vevő más ország fiataljai közül.

Martinek János egykori olimpiai bajnok támogatja a változtatást, szerinte idő kell megszerettetni a sporttal a diákokat.

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok öttusázó, Martinek János a WEBBetegnek elmondta, hogy a mindennapos testnevelés elindításához megfelelő körülmények - tornatermek, tornapályák, uszodák - is kellenek, nem beszélve a szakképzett testnevelőkről.

Martinek János olimpikon

Amikor ő volt fiatal, még szombaton is volt tanítás, és minden napra jutott valamilyen mozgás, ez alapozta meg azt, hogy később élsportoló lett. Egy úszótanfolyamon fedezte fel Malaczkó István, aki a Csepel együttesébe küldte, ifj. Benedek Ferenc volt a nevelőedzője az akkor 10 éves Jánosnak. 1988-ban 23 évesen került be a szöuli olimpiai csapatba, nem hozott szégyent edzőjére, sőt, aranyérmet szerzett egyéniben és csapatban is, majd 1996-ban Atlantában bronzérmes lett az öttusázó.

A sport népszerűsítése

Martinek János, a Magyar Diáksport Szövetség nemrég leköszönt alelnökét újraválasztották a Nemzetközi Iskolasport Szövetség (ISF) végrehajtó bizottsági tagjává. A feladatai között van egyebek mellett a diáksport versenyek éves megtervezése, koordinálása.

A diáksport szövetségben eltöltött 4 év alatt az iskolai sportolás népszerűsítésére koncentrálhatott, versenyeken, konferenciákon szólalt fel, meghívták nagyon sok rendezvényre, mint példaképet. Egy cél vezérelte: a sport szeretete átragadjon a fiatalokra.

Heti 5 testnevelés - mit mond az orvos?

Dr. Hertelendy László keszthelyi háziorvos úgy véli: a legfontosabb az lenne, hogy már óvodáskorban tudatosan ismertessék meg a szülők a gyermekeikkel a mozgás örömét. Aki ezt kiskorában megtapasztalja, védett lesz a későbbiekben is a túlzásba vitt szobai elfoglaltságokkal szemben.

A rendszeres mozgás sikerélményt, önbizalmat, valamint fegyelmet és barátokat nyújt. Ezeken kívül tökéletesebb lesz a mozgáskoordináció. A sport erősíti a csontokat, ezért véd a csontritkulás, az osteoporosis ellen. Serdülőkorban nagyobb az esélye, hogy kialakul a helytelen tartás, a gerincferdülés, a lúdtalp. A sportolók nagyobb izomtömege áthidalhatja ezeket a problémákat is - hangsúlyozza dr. Hertelendy László.

Ki a favoritja Martinek Jánosnak?
"Az öttusázók közül elsősorban Marosi Ádámban hiszem, hogy megvan az a belső tűz, a technika, az edzettség és a hideg fej is ahhoz, hogy odaérhessen az olimpiai dobogó bármelyik fokára. A mi sportágunkban általában tíz-tizenöt ember nyerhet a teljes mezőnyből, ebben mindig benne vannak a magyarok. Az a kérdés, hogy a helyszínen miként jönnek össze a dolgok. Remélem, az idén szerencsés lesz a csillagállás (SmartSport)

Fokozatosan lép életbe

Szeptember 1-jétől az első, ötödik és kilencedik osztályokban heti öt testnevelésórát kell bevezetni, majd 2013-tól a teljes alsó tagozaton, illetve felmenő rendszerben a többi évfolyamon is. A kerettantervek az alsó tagozaton a tananyag alapjául a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) számos országban kötelezően bevezetett gyermek-atlétikai programját használják fel, amelyek gyakorlati bevezetésére a kormány támogatásával már idén nyáron pedagógus-továbbképzések indulnak.

(WEBBeteg - Tóth András újságíró)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest