Minden sportág engedélyköteles

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Lehet bármilyen felkészült egy versenyző, dolgozhat bármennyit a legjobb teljesítmény elérésén, ha nincsen versenyengedélye nem versenyezhet. Vannak mindenki számára kötelező vizsgálatok és engedélyek, s vannak olyanok is, amelyeket csak egy-egy sportág versenyzőinél kell elvégezni.

Az élsportolóknak saját egészségük érdekében rendszeresen meg kell jelenniük orvosuknál. A vizsgálat azonban nem csak az egészségük megőrzése szempontjából fontos: a sportorvos állítja ki számukra a versenyengedélyt is, ami nélkül itthon nem játszhatnak. A 18 év alatti sportolóknak fél, míg a nagykorúaknak évente kell a mindenki számára kötelező szűrővizsgálatokon megjelenniük.

A mindenki számára kötelező vizsgálatok a következők: fizikális vizsgálat, 12 elvezetéses EKG, vizeletvizsgálat. Valamint vannak sportágakra specifikus vizsgálatok is. A küzdősportok versenyzőinek kötelező évente a szem és ideggyógyászati vizsgálat is – magyarázta dr. Schiszler Gábor, az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) főorvosa. A vizes sportok élharcosainak fül-orr-gégészeti szűrővizsgálaton is meg kell jelenniük, mielőtt versenyeznének.

Sportágtól független kötelező vizsgálatok


• anamnézis felvétele (egységes kérdőív alapján)
• fizikális vizsgálat
• testalkat vizsgálata (testtömeg- és testmagasság mérése, testtömeg-index (BMI) kiszámítása),
• szív-, keringési rendszer vizsgálata (vérnyomás, pulzus, szívhangok),
• légzőrendszer vizsgálata,
• mozgásszervek vizsgálata,
• idegrendszer vizsgálata (reflexek, fájdalomérzet, stb.).
• a sportorvos beutalása alapján
• EKG- és vizeletvizsgálat,
• ortopédiai vizsgálat.

Mindezeken kívül a sportorvos bármikor, bármilyen vizsgálatra elküldheti a sportolóját. A válogatott keretek tagjait és az olimpikonokat pedig minden esetben az OSEI-ben kell vizsgálni, s az ő engedélyük csak itt adható ki – folytatta dr. Schiszler Gábor, hozzátéve: az olimpikonokra még szigorúbb szabályok vonatkoznak.

Az ő esetükben kötelező az ultrahang, kardiológiai vizsgálat, vérvizsgálat, fül-orr-gége vizsgálat, terheléses EKG, valamint a teljesítmény élettani vizsgálat, ami az edzettségi szintet méri – mondta a szakértő.

A sportorvosi vizsgálat egyébként ingyenes, kivéve a profiknak, akiknek a vizsgálata nem OEP finanszírozott, ők 9000 forintot + az OEP felé egyébként elszámolható összeget kénytelenek fizetni a vizsgálatokért, s így a versenyengedély kiadásáért.

Nem adható ki az engedély ha …

• A sportoló akut, lázas beteg.

• Sérült.

• EKG-ján kardiológiai eltérés mutatható ki. Gyógyszerrel beállított magas vérnyomás esetén megengedett a versenyzés, de amíg az orvos be nem állítja a vérnyomást, nem adható ki az engedély.

• Cukorbetegség esetén ugyanez a helyzet: gyógyszerrel beállított cukorbetegek versenyezhetnek.

Hirtelen szívhalálra hajlamosító kardiológiai tényezők fennállása esetén. Ilyen például a WPW-szindróma, ami egy, a szíven belüli vezérlési zavar, ami rosszindulatú ritmuszavart okoz. Ennek jelei kiszűrhetők az EKG-n. Ha felmerül a WPW gyanúja, a sportorvos kardiológushoz, az pedig elektrofiziológushoz küldi a versenyzőt. Műtéttel orvosolható (az elektromosságot vezető izomköteg átvágásával), amíg ez nem történik meg, a sportoló nem versenyezhet.

• Egyéni elbírálás esetén: bizonyos hematológiai betegségek fennállásakor, epilepszia gyanújakor, krónikus gyomor- és bélrendszeri megbetegedésekkor.

• Rövidlátás esetén. Egyelőre nincs konkrét szabályozás, így még a szemészek sem értenek egyet abban, hogy milyen fokú látásromlásnál van szükség az engedély kiadásának megtagadására. De általában futballistákat mínusz 3-4 dioptria felett már nem engednek játszani, ökölvívóknál ez mínusz 3,5 dipotria. A rövidlátó szem sérülékenyebb, akár retinaleválás is bekövetkezhet a megerőltetés miatt.

(WEBBeteg – Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest