A sérülés krízis a sportoló számára

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Kétféle sportoló létezik: aki már sérült, és aki majd csak fog. A versenyzés, a teljesítménykényszer, az óriási nyomás miatti stressz figyelmetlenné teszi a sportolókat, akik nem csak a mozgásforma adottságai, a nehéz gyakorlatok miatt szenvedhetnek el sérüléseket. Ám a testi sebeknél sokszor lassabban gyógyulnak csak be azok a lelkiek, amelyek egy-egy sérüléssel járhatnak.

Egy olyan területen, ahol a mindennapok része a teljesítőképesség határainak tágítása, a sérülés lehetősége sokkal nagyobb, mint az élet más területein. Míg korábban a sportolók „hétköznapi életük”, munkájuk, tanulmányaik mellett edzettek és versenyeztek, addig ma a sport az életük, és a tulajdonképpeni munkájuk, amire az egész életüket és megélhetésüket alapozzák, így nem csoda, hogy a sérülés lehetőségét úgy élik meg, mintha Damoklész kardja lebegne a fejük felett. Egy sérülésnél van, hogy csak a következő versenyt kell kihagyni, de egész karriereket is kettétörhet.

Ez a fajta bizonytalanság már a sérülés megléte előtt is rányomhatja a bélyegét a sportoló életére és teljesítményére, az igazi krízis azonban akkor következik be, ha a sérülés valóban bekövetkezik. Gyömbér Noémi és Kovács Krisztina a Fejben dől el – Sportpszichológia mindenkinek című, nemrég megjelent tanulmánykötetében külön fejezetet is szentel a sérülés pszichológiájának, amely a legnehezebben feldolgozható tényező egy sportoló életében.

„A sérülés tudatos és tudattalan szinteken is, minden esetben egyfajta krízisállapotot jelent, ami a negatívumok mellett együtt jár a fejlettebb és érettebb megküzdési módok kialakulásának lehetőségével ” – írja könyvében a szerzőpáros. A legtöbb sportoló azonban nem a majdani pozitív hatásokra gondol egy bokaszalag szakadáskor vagy kéztöréskor.

A sportoló figyelme beszűkül

A sportsérülések bemelegítéssel megelőzhetőek

A sportolás előtti bemelegítés fontosságára hívta fel a figyelmet egy brit tanulmány, amely szerint a megfelelő felkészüléssel számos sérülés és az esetleges későbbi ízületi bántalmak is megelőzhetők. A sportsérülések bemelegítéssel megelőzhetőek

A sportolók figyelme ilyenkor teljesen a problémára irányul, más nem érdekli őket, feladataikat a sportpszichológusok szerint ilyenkor teljesen elhanyagolják. Kevésbé vesznek rész a hétköznapi tevékenységekben, mentális kapacitásuk korlátozottabb, nehezükre esik még a helyzet értékelése, átgondolása is. Csökken érzelmi kontrolljuk, énközpontúvá válnak. Nem ritka az önsajnálat, az agresszivitás és a „csodavárás”.

A látszatot azonban szinte mindegyikük tartja ebben a helyzetben. Néhányan betegségnek tekintik a sérülést, mások pedig inkább bizonyítani akarják, hogy bármilyen sérüléssel képesek megküzdeni.

Előfordulhat az is, hogy a sportoló számára a sérülés maga a megváltás a kötelező edzések és versenyek alól. A sportpszichológus feladata – akik már az olimpiai csapat felkészítésében is részt vettek – ilyenkor az, hogy tudatosítsák a sportolóban, hogy a sérüléssel és fájdalommal kapcsolatos érzéseik, gondolataik teljesen normálisak, a sikeres rehabilitáció részét képezik. Éppen az ilyen helyzetek kezelésére kíséri az olimpiai válogatottat Londonba is több sportpszichológus, akik a sportolókra jellemző szorongási formákat segítenek oldani már a versenyek előtt is.

Miért sérülhet a sportoló?

A sportolói sérülés-pszichológia elemzésekor nem szabad kihagyni egy tényezőt: ugyanúgy, ahogy egyes sportolók jobban izgulnak, mások kevésbé, ugyanúgy jellemző a sérülés a sportolók egy bizonyos csoportjára. A sérülés pszichológiai elemzése tehát nem csak abból áll, hogy a baj bekövetkezte utáni állapottal foglalkozzunk.

Gyömbér Noémi és Kovács Krisztina szerint vannak olyan pszichoszociális tényezők melyek fogékonyabbá teszik a sportolókat a sérülésre. Olyanok például, akiknek az életében sok stressz van, és nehezen is tudják kezelni azokat, a versenyhelyzeteket is stresszesnek értékelik, figyelmük többször szakad meg. A megnövekedett stressz miatti érzékenység az, ami fogékonnyá teszi a sportolókat a sérülésre.

(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

Ünnepi balesetek
Ünnepi balesetek

A sérülések elkerülése és kezelése.

Karácsonyi ételek
Karácsonyi ételek

Milyen az egészséges ünnepi menü?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest