A legveszélyesebb sportágak

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Az extrém sportokat leszámítva számos olyan, a londoni olimpia programjában is szereplő sportágat űznek versenyszerűen és tömegsport jelleggel a világban, amelyek komoly veszélyeket jelenthetnek a sportolókra nézve. A legveszélyesebb sportágak közül kiemelkedik a kosárlabda, a kerékpározás, a röplabda és a tenisz.

100 sporttevékenységet nézve 1-2 esetben komolyabb baleset történik, és ez igaz az olimpiai sportágakra is – ez derül ki egy amerikai felmérésből. Az extrém sportokat leszámítva a legveszélyesebb sportágak közül kiemelkedik a kosárlabda, a kerékpározás, a röplabda, valamint a tenisz is jelentős sérülésveszélyekkel járhat.

Dr. Major Zoltán sportorvos-reumatológus főorvos a WEBBetegnek nyilatkozva elmondta, hogy „különösen sérülékeny” sportág még az atlétika, valamint a labdajátékok közül a futball és a kézilabda.

Összetett probléma

A hévízi orvos úgy gondolja: a fokozott igénybevétel, a nem megfelelő edzésterv és a bemelegítés hiánya okozza leggyakrabban a sportsérüléseket. Hozzá általában már csak akkor kerül egy-egy sportoló, amikor megtörténik a baj. Amikor lehetősége van megbeszélni az edzővel és a sportolóval a problémát, minden esetben kihangsúlyozza, mi az, amin változtatni kellene, legyen az bemelegítés, edzésforma, étrend vagy vitaminok, étrend-kiegészítők alkalmazása.

A hosszú távú következmény
A sportbalesetet szenvedett emberek háromnegyede leginkább a sérülés hosszú távú következményei miatt aggódik, míg az egyharmaduk az ízületi bántalmaktól tart. A kutatások eredményei szerint az olyan gyakori sportsérülések, mint például az elülső keresztszalag-szakadás után a sérültek felénél alakulhat ki idősebb korban porckopás és ízületi bántalom.

Az amerikai felmérés szerint a sportolás közben leginkább a láb, a fej sérüléseitől, illetve az ujjsérülésektől lehet tartani. A rándulások és az izomszakadások a leggyakoribb balesetek, míg csonttörés csupán minden tízedik esetben fordul elő.

Dr. Major Zoltán tapasztalata szerint is az alsó végtag sérülései (a térd, a boka és a lábfej) állnak a képzeletbeli lista élén. Fontos a megelőzés szempontjából a rendszeres sportorvosi felülvizsgálat, a folyamatos konzultáció az edzővel és a sportorvossal, valamint a megfelelő edzésforma kiválasztása. Ezt is érdemes megbeszélni a szakemberrel.

Műtét vár Mutina Ágnesre?

Mutina Ágnes verseny közbenAz úszás is a "sérülékenyebb" sportágak közé tartozik - erről még a debreceni úszó Eb-n nyilatkozott a WEBBetegnek a bajnokság vezető orvosa, dr. Pikó Károly. A londoni olimpia egyik magyar szempontból is fontos előfutamában 200 méter gyorson ugrott a medencébe Mutina Ágnes, aki előzőleg térdsérülésre panaszkodott.
„Pár hete kiugrott a térdem és olyan sérülést szedtem össze, hogy a londoni olimpia után műteni kell” – nyilatkozta a magyar úszó. Mutina Ágnes egyébként a 22. helyen végzett az előfutamban, a londoni olimpián, korábban a női gyorsváltó tagjaként arany- és ezüstérmet is nyert, két éve pedig egyéniben, 400 m gyorson diadalmaskodott a rövidpályás Eb-n.

Az általunk megkérdezett sportorvos úgy véli: a fokozott igénybevétel állhat az úszó sérülése mögött, sportolás következtében igen gyakran előfordul a térdízület belső porckorongjának le- vagy beszakadása, amely igen fájdalmas, a mozgatás roppanásokkal járhat. A műtét során eltávolítják a szakadt porckorongot.

Igen kényes terület a térd

A térdízületet a combcsont és a sípcsont felső részén található ízfelszínek alkotják, a térdízület szerkezetében fontos szerepe van az ízfelszínek közé illeszkedő porckorongnak (meniscus).

A porckorongok a hajlításkor hátrafelé csúsznak a sípcsonton és egymástól eltávolodnak, feszítéskor pedig előrefelé tolódnak egy egymáshoz közelednek.

A leggyakoribb a belső meniscus sérülése, amely általában direkt trauma következtében jön létre. A külső meniscus sérülése jóval ritkább, mint a belsőé.

A térdszalag esetében leggyakrabban a belső oldalszalag és az elülső keresztszalag sérül, a térd megduzzad, instabillá válik.

Sportsérülések a WEBBetegen

(WEBBeteg-Tóth András, Forrás: MTI, Dr. Frenkl Róbert)

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest