Több élsportoló is érintett a szívritmuszavarban

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A pitvarfibrilláció a leggyakoribb szívritmuszavar világszerte, becslések szerint közel 50 millió embert érint, közöttük nagyon sok élsportolót. A népesség elöregedése és a kardiovaszkuláris betegségek kockázatának megnövekedése miatt ez a szám tovább fog változni, akár háromszorosára is nőhet.

A pitvarfibrilláció, azaz pitvarremegés a szív felső üregeinek szabálytalan remegése vagy szapora összehúzódása. Hatására a szív pumpateljesítménye csökken, a betegnél rendszertelen szívdobogás, mellkasi fájdalom, légszomj vagy ájulás alakulhat ki. Kezelés nélkül szívelégtelenséghez vezethet és fennáll a stroke kockázata is. A pitvarremegés ötszörösére növeli az ischaemiás stroke kockázatát, és sajnos akár 25-30 éves korban is előfordulhat.

A kardiovaszkuláris kockázati tényezők, illetve az egészségtelen életmód (dohányzás, alkoholfogyasztás, magas testtömegindex, túlzott sóbevitel, stb.) megváltoztathatja a szívizom működését és szerkezetét, elősegítve a szívritmuszavar és a stroke előfordulását.

Az élsportolók sokszor extrém terhelésnek teszik ki szervezetüket, így esetükben megszaporodnak ezek a problémák. Hangsúlyozni kell, hogy nem az élsport vagy a rendszeres mozgás teszi beteggé a szívet, a veleszületett rendellenesség azonban végzetes lehet a megnövekedett terhelés következtében, ezért nagyon fontos a sportolók rendszeres diagnosztikája, és elengedhetetlen a fennálló ritmuszavar jellegének tisztázása.

A hirtelen szívhalál akár fiatal korban is bekövetkezhet

Legutóbb két magyar és egy panamai focista életét is a hirtelen szívhalál számlájára írhatjuk. Gyakran kiszámíthatatlan a megjelenése: szívbetegeknél, illetve ismert szívbetegség nélkül is előfordulhat, és nem csak a focistáknál, illetve a nagy teljesítményű sportolók, például atléták körében, hanem szinte bárkinél. Sajnos akár fiatalkorban is bekövetkezhet genetikai rendellenességek, szívizomgyulladás esetén. Hazánkban évente 20-25 ezer hirtelen szívhaláleset fordul elő, egy részük azonnali beavatkozással megmenthető lenne.
Amennyiben valakinél tartós mellkasi fájdalmat észlel, amely a bal karba, vállba vagy állba sugárzik, valamint légszomjjal, gyengeséggel társul, azonnal hívja a 112-t!

Fokozottabb orvosi ellenőrzés

Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok, tizenötszörös világbajnok kenus tragikus halála óta fokozottabb ellenőrzésnek vetik alá az élsportolókat. A világbajnok halála szívtágulattal járó heveny elégtelenség miatt következett be, edzés közben lett rosszul 2008. július 15-én, próbálták újraéleszteni, de már nem tudtak rajta segíteni.

A versenyzők kockázatának megítélésében segíthet az EKG és a terheléses EKG, illetve a szív CT vizsgálata. Ez utóbbival ki lehet mutatni minden tünetmentes szívfejlődési rendellenességet, illetve koszorúér-betegséget. Ezek mellett fontos a sportoló családjának kórtörténete is, azaz volt-e a szülőknél, nagyszülőknél korábban ilyen vagy hasonló probléma.

A katéteres ablációt egyre gyakrabban alkalmazzák a pitvarfibrilláció okozta tünetekben szenvedő betegeknél egyre több bizonyíték alapján, amely szemlélteti annak hatékonyságát, azonban további kutatásra van szükség az ablációs szövődmények csökkentésére és a technikák további kidolgozására.

A pitvarfibrilláció műtéti kezelésére a rádiófrekvenciás abláció ma már a legelterjedtebb módszer az egész világon. A hazánkban elsőként Debrecenben bevezetett fagyasztásos, illetve speciális katéterekkel végzett rádiófrekvenciás ablációkat 2008 óta végzik egyre több pitvarfibrillációban szenvedő betegen. A két módszer előnye, hogy rövid idő alatt elsajátítható, nem szükséges hozzá költséges navigációs berendezés, így sokkal egyszerűbben és precízebben elvégezhető a beavatkozás, nem beszélve arról, hogy a korábban akár 5-6 órás műtét 2 órára rövidült, ami a betegek komfortja szempontjából is jelentős előrelépés.

Szerző: Tóth András újságíró - WEBBeteg
Felhasznált források:
Atrial fibrillation and stroke prevention (PubMed); Catheter ablation in patients with persistent atrial fibrillation (PubMed)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest