Paralimpia: kapaszkodó is lehet a sport

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Többet jelent a paralimpia egy egyszerű sportversenynél, a közönség a szurkolás mellett - amely hatalmas bátorítást jelent a sportolóknak - lehetőséget kap arra is, hogy megismerkedjen a fogyatékossággal, levetkőzzék előítéletüket, sajnálatukat.

Sokunkban felmerül a kérdés a paralimpia kapcsán, hogy vajon miért sportolnak versenyszerűen a sérült, fogyatékos emberek? Mi motiválhatja őket?

Fejes Enikő sportpszichológus kérdésünkre elmondta, hogy egyrészt ott a bizonyítás vágya, az, hogy a saját sportágában, az adott pillanatban a legjobb legyen a versenyző, a saját határait feszegesse, mi az, amire képes, valamint ott az érem, a siker is. Ezek a tényezők a paralimpikonok esetében is megjelennek, sportolónként változó azonban, hogy kit, mi késztett jobban.

Pozitív élmények, kapaszkodó

A parasportolóknál kiegészülhet - és nagyon gyakran kiegészül - a motivációs háttér azzal is, hogy a veleszületett vagy szerzett sérülésüket pozitív élményekbe fordítsák át. Az élsport által sikeresebb lehet a társadalmi integráció, a közösségi élet aktívabb szereplői lehetnek, a sérülésükből fakadó hiányosságuk ellenére bebizonyíthatják, hogy mire képesek, ők is tudnak adni. Erről beszélt a WEBBetegnek Dani Gyöngyi kerekes székes vívó is.

A versenyzés egy olyan „kapaszkodót” jelenthet a paralimpikonok számára, amelynek segítségével megerősíthetik saját identitásukat. Különösen fontos lehet ez a szerzett sérülések esetén, amikor hirtelen, egyik napról a másikra megváltozik az illető életmódja. Ebben az esetben sokkal nehezebb feldolgozni a traumát, mint akkor, ha valaki valamilyen veleszületett sérüléssel él – véli Fejes Enikő.

Módszerek, amelyek segítenek
A relaxációs módszer lényege, hogy megtanítanak a sportolónak egy technikát, általában az autogén tréninget, amelynek eredményeképpen lazábbak az izmai, kevésbé izgul, higgadtabb, nem borítja ki az ellenfele. Kizárja ilyenkor a külvilágot és csak arra koncentrál, amit éppen csinál. A mentális tréning lényege, hogy a sportoló gondolatban „elképzeli” önmagát, amint jól játszik, amint jó találatokat ad, mintegy előre vetíti pozitív módon a jövőt, mintha egy mozifilmben látná önmagát, amint nyer, vagy akár dobogóra áll.

Sokukat a sérülésük terelt a sport világába

Lehet, hogy gyermekkoruk óta rehabilitációjuk, egészséges életmódra nevelésük része volt a sport, amellyel elősegítették mozgásrendszerük fejlődését, egyéb sérült funkciójuk fejlesztését.

A sportolók többsége általában tisztában van gyengébb funkcióik mellett azokkal a képességeikkel is, amelyek erősebbek, amelyekre lehet építkezni. Ez nagy segítséget jelent abban, hogy a megfelelő sportágat űzhessék, és abban a legjobb eredményeket érjék el a bennük lévő akaraterő, kitartás segítségével.

Speciális szabályok

A paralimpikonoknál a sportpszichológiai felkészítés menete hasonló az ép sportolókéhoz, azzal a kiegészítéssel, hogy itt még fontosabb az adott sportág jellegzetességeivel, szabályaival való részletes megismerkedés, valamint a sportoló képességeinek, erősségeinek és fejlesztendő területeinek az ismerete.

Képben legyünk!
Idén a Nemzeti Paralimpiai Bizottság és a Londoni Paralimpiai Szervezőbizottság kiemelt népszerűsítő kampánnyal készült: minden héten ismertető anyagot adnak ki valamelyik játékokon szereplő sportágról. Megtudhatjuk, milyen szabályok szerint lehet a kerékpározás számban indulni, kiderül az is, hogy az öt fővel játszott látássérült futballban a labda irányváltoztatását hang jelzi.

(WEBBeteg - Tóth András újságíró)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest