Összpontosítás - Próbálja ki magát!
A sportpszichológusok különbséget tesznek az összpontosítás és a koncentráció között. A koncentráció az átfogó megfogalmazás, az összpontosítás pedig a pontos. A koncentráció egy hosszabb távú tevékenység, míg az összpontosítás jóval rövidebb.
Az összpontosítás képessé tesz teljes figyelmet szentelni arra, amit csinálunk, és kizárjuk a zavaró tényezőket. Ez a képesség az egyik legkritikusabb tényező sok szempontból, ami meghatározza a sportbéli sikert.
Koncentrációt nemcsak vérverejtékkel lehet fejleszteni, hanem szórakozva is, kimondottan erre találtak ki néhány neten fellelhető játékot. Ez nem azt jelenti, hogy a meló könnyebb avagy mókásabb lesz, sőt egy-kettő csakis azért született meg, hogy a sportoló idegeit tegye rövid úton tönkre, éppen ezért felér egy kis indulatkezelési tréninggel is. Íme néhány ezek közül:
1. Koncentráció fejlesztése
Örök kedvenc a számsorrendes játék. egy 10x10-es táblán kell 0-tól 100-ig megtalálni a számokat, természetesen sorrendben, és időre. A cél a lehető leggyorsabban eljutni a 100-hoz:
A következőre érdemes figyelni (szinte mindegyik játékra igaz):
- Melyik számnál akadt meg? A számsorrend elején, közepén vagy a végén? Hol van a figyelmi holtpontja a játékban és a versenyeken? Talált párhuzamot?
- Milyen reakciót adott rá?
- Lelassult? - Figyeljen az erőbeosztásra!
- Dühös lett? - Tisztázza és kezelje helyén az érzelmeit!
- Tízszer is átnézte, de átfutott a számon? - Erősítse figyelmét!
- Feladta? - Ne a hibára vagy a hiányállapotra koncentráljon, hanem fókuszáljon az erőforrásaira (ugorjon a következő számra, ne álljon le egy hibánál)!
- Ezek a reakciók mennyire hasonlóak azokhoz, amikor téthelyzetben nehéz helyzetbe kerül?
2. Reakcióidő mérése
Nem elhanyagolható egy sportoló számára ez a képesség sem, éppen ezért itt van 1-2 játék, hogy lemérhessétek magatokat. Fontos megemlíteni, hogy ezek a vizuális ingerre adott reakciót mérik, természetesen hangra ez az érték megváltozik.
3. Szelektív figyelem fejlesztése
Csapatsportoknál a pályán egy csomó minden történik, éppen ezért kiemelten fontos a releváns infók kiszűrése és észlelése. Ezt is lehet fejleszteni, az "itt-a-piros-hol-a-piros" stílusú játékokkal.
(Forrás: sportpszicho.blog.hu)