Ennyit ér egy paralimpiai aranyérem
Idén 15 és 28 millió forint között jutalmazza a kormány a magyar paralimpikonokat párizsi szerepléseik alapján. Mennyire fontos az állami díjazás, miért nem szerencsés jóval előre tudni a pontos összeget?
Kína küldte a legnagyobb, 282 sportolóból álló küldöttséget a párizsi paralimpiára, őket Brazília követte 255 sportolóval. A házigazda Franciaországot 237, Magyarországot pedig 39 sportoló képviselte. Parasportolóink összesen 15 érmet szereztek a szeptember 8-án zárult játékokon, ebből 5 arany-, 6 ezüst-, 4 bronzérem.
A paralimpikonok díjazásának mértéke egy ide vonatkozó kormánydöntésen múlik. A Magyar Paralimpiai Bizottság javaslatát továbbítja a Magyar Olimpiai Bizottságnak, onnan juttatják el az előterjesztést a sportért felelős államtitkárságnak, majd a kormány elé kerül és ezután születik meg a döntés.
Mennyit érnek az érmek?
2024-ben, a párizsi ötkarikás játékokon az aranyérem 27,5 milliót, az ezüst 19,635 milliót, illetve a bronzérem 15,675 millió forintot ér a paralimpikonok számára, sőt, támogatást kapnak fizikoterápiás kezelésükhöz. A parasportolókhoz képest a párizsi olimpia magyar pontszerzői közel duplaannyi összeget kapnak: például az aranyérem 55 millió forintot ér.
Fontos-e tudni előre, mekkora összeget kap a sportoló?
Fejes Enikő sportpszichológus korábban portálunk kérdésére elmondta: negatív módon befolyásolhatja a sportolók teljesítményét a várható pénzjutalom pontos összegének tudata, az ezzel való foglalkozás, ha a felkészülés során ott lebegnének a szemük előtt a milliók, elvonhatja a figyelmüket a felkészülésről, kevésbé tudnának koncentrálni az eredetileg kitűzött céljukra.
„Gondolatban” elkölthetik, belegondolhatnak abba, hogy milyen módon változik meg az életük, életmódjuk. Különösen a szerényebb anyagi körülményekkel rendelkező sportolóknál még inkább teher lehet annak a tudata, hogy mennyi pénzt kaphatnak, hiszen azt érezhetik, hogy „mindenképpen” jó teljesítményt kell nyújtaniuk, ezzel biztosíthatják a jövőjüket. Sok magyar sportoló életében valóban jelentős változást hoz a milliós pénzjutalom – teszi hozzá a szakember.
Ki, hogyan értékeli a szereplést?
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke maximálisan elégedett a magyar csapat párizsi paralimpián nyújtott teljesítményével: minden magyar büszke lehet, és legyen is a sportolókra.
Illés Fanni, aki ezüstérmet szerzett a 100 méteres mellúszó számban, azt nyilatkozta: ha két évvel ezelőtt valaki azt mondja nekem, hogy paralimpiai ezüstérmes leszek Párizsban, simán aláírtam volna. Ekkor született még kisfiam, Mór. A rengeteg örömben részesültem anyaként, de szembesülnöm kellett a szülés utáni depresszióval is. Ezt nagyon nehezen dolgoztam fel, rengeteg időbe telt. Egyáltalán nem vagyok csalódott…
Pap Bianka paralimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó a legjobb idővel került a fináléba, és ismét bebizonyította, ki a versenyszám abszolút bajnoka. Örülök, hogy sikerült nyernem, úszás közben a nagypapámra gondoltam, aki pár hónapja ment el” – mondta a címvédés után.
Az érmesek listája |
Aranyérem: 5 Pap Bianka elképesztő úszással védte meg paralimpiai bajnoki címét 100 háton; a duplázó Konkoly Zsófia is aranyérmet szerzett az S9-es sérültségi kategória 200 méter vegyes számában, illetve 400 méter gyorsúszásban; a kajakos Kiss Péter Pál paralimpiai rekorddal védte meg címét KL1 200 méteren; Ekler Luca Tokió után Párizsban is a dobogó legfelső fokára távolugrott. Ezüstérem: 6 A címvédőként úszó Konkoly Zsófia ezüstérmet szerzett az S9-es sérültségi kategória 100 méter pillangó számában; a friss aranyérmes Pap Bianka az SM10-es kategória 200 méter vegyes számában kapott elismerést; Illés Fanni az SB4-es kategória 100 méteres mellúszó számában kapott érmet; Luterán Petra a T47-es kategória távolugró számában érdemelte ki az ezüstöt. Az aranyérmes Ekler Luca Európa-csúccsal szintén ezüstérmet szerzett 400 méteres síkfutásban. A női tőrcsapat - Veres Amarilla, Krajnyák Zsuzsanna, Mező Boglárka és Hajmási Éva - öröme leírhatatlan, hiszen ezüstérmet ért küzdelmük. Bronzérem: 4 Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa a WS9-es kategóriában szerzett bronzérmet; Pap Bianka is bronzérmet érdemelt az S10-es kategória 400 méter gyors számában; Major Endre asztaliteniszben (MS8) érdemelte ki a paralimpiai bronzérmet; szintén az asztaliteniszező Pálos Péter az MS11 kategóriájában hozta el a bronzot. |
Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Adatok forrás: Magyar Paralimpiai Bizottság