Élsportolók és porckopás

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Az élsportolókkal szembeni magas elvárások és a tartós túlterhelés hosszú távú következményei komoly krónikus sérülések lehetnek, ezek közé tartozik például az ízületi porcok kopása. De törvényszerű, hogy az élsport artrózis kialakulásához vezessen? Ez a betegség sportágspecifikus? Meg lehet előzni? Cikkünkben ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni.

Vannak bizonyos sportágak, amelyeket a leendő élsportolók már kisgyermekkorban elkezdenek nagyon komolyan űzni. Ilyen például a ritmikus sportgimnasztika, a műkorcsolya vagy a művészi torna. Ezzel szemben az atlétikához tartozó dobó sportágakat csak később szabad elkezdeni gyakorolni. Az élsportolók nem ritkán 20 éven keresztül is versenyeznek, ez idő alatt folyamatosan edzenek, és testük fokozott fizikai terhelésnek van kitéve.

Mely tényezők növelik a krónikus sportsérülések kialakulásának kockázatát?

A sérülések és a porckopás (artrózis) kialakulásának valószínűsége is sportáganként változó. A gyakori testi kontaktussal járó sportokban (pl. foci, baseball) sokkal nagyobb a sérülések kockázata, mint egyéb labdajátékok esetében. A nagy intenzitással végzett, gyakran ismételt mozdulatokat megkövetelő sportágakat űzők körében igen gyakori a végtagok nagy ízületeinek kopása. Ilyen sport például a gerelyhajítás, diszkoszvetés vagy a futball. A bokaízület krónikus sérülései a táncosok, a röplabdázók és a futballisták körében a leggyakoribbak.

Azoknál a sportolóknál, akiknek korábban már volt valamilyen térdsérülésük (az akut sérüléseket is beleértve), duplájára nő az ízületi porckopás kialakulásának valószínűsége.

Egyéni tulajdonságoktól is függ az ízületi betegségek kialakulásának kockázata. A terhelhetőség egyénenként változó, az ízületek másként viszonyulnak a terheléshez. Élsportolóknál az egyéni tulajdonságok, paraméterek alapján kockázatbecslést szoktak végezni.

Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?

Összességében három tényező határozza meg élsportolók estében az artrózis kialakulásának kockázatát: a sportágspecifikus sérülések, a sportsérülések rizikója és a sportoló adottságai. Sportortopédiai vizsgálattal már egész fiatal korban meghatározható a (leendő) élsportolók veszélyeztetettsége. Az esetleges sérülések mihamarabbi felfedezésével és kezelésével, illetve a kockázatnövelő tényezők felderítésével csökkenthető a későbbi krónikus sérülések, így a porckopás kialakulásának a valószínűséges is.

Amennyire csak lehetséges, fontos lenne kerülni a túlterhelést.

Edzés és verseny előtt mindig időt kell szakítani a bemelegítésre, utánuk pedig a nyújtásra.

Ha már kialakult a porckopás

Ízületi problémák esetén kiemelt jelentőséggel bír a bemelegítés és a levezető nyújtás, valamint ez erősítő és állóképességjavító gyakorlatok rendszeres végzése, hogy az izomzat az érintett ízületet stabilizálni tudja. Elengedhetetlenül fontos a rendszeres orvosi kontroll is!

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: medicalsportsnetwork.de, Fußball und Arthrose (Dr. Erler Kliniken)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kovács Diána, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest