Modern orvoslás a hobbisportolók szolgálatában
Gyorsabban, erősebben, magasabbra! – Az olimpia jelmondatát manapság egyre több hobbisportoló is magáénak érzi. De nem csak a sportolók hozzáállása, hanem a kezelések is egyre inkább új irányt vesznek.
Sport és egészség a WEBBetegen |
A szabadidős sportolók egyre gyakrabban és keményebben edzenek, ebből adódik, hogy gyakrabban és komolyabban sérülnek meg, ellátásuk pedig a modern sportorvostudomány vívmányainak felhasználásával történik. Így szóba kerülhet akár az őssejtterápia is.
Az innovatív módszerek segítik a gyors gyógyulást és lerövidítik a lábadozási időszakot.
Veszélyes az őssejtterápia? Agydaganatot is okozhat |
Magzati őssejtek befecskendezésével elvégzett kísérleti terápia hatására fejlődött ki daganat egy fiú agyában és gerincében - közölték izraeli tudósok kedden a Public Library of Science című tudományos portálon. Veszélyes az őssejtterápia? Agydaganatot is okozhat |
Manaspág a sporttal az emberek többsége nem csupán egészségét akarja megőrizni, hanem lehetetlen elvárásoknak is meg akar felelni. – mondja Martin Majewski, svájci ortopéd főorvos.
A fokozódó nyomás következményei
Az orvosok ma olyan sérülésekkel találkoznak hobbisportolók körében is, amilyenek korábban csak élsportolóknál fordultak elő, és modern nem műtéti eljárásokat, új hatóanyagokat igényel a kezelésük.
Sérülések után gyakran felmerül a kérdés, hogy mikor lehet folytatni az edzést.
Az orvosok és a páciensek is elsősorban a térdízületi sérülések őssejtes kezeléséhez fűznek nagy reményeket. Ennél a terápiás eljárásnál őssejtekből nyert porcsejteket használnának fel a tervek szerint. „Eddig azonban még nem sikerült a totipotens sejteket rábírni ara, hogy porcsejtekké alakuljanak.„ – magyarázza Holger Schmitt, a Heidelbergi Sporttraumatológiai Klinika vezetője.
Más laboratóriumok egy másik eljáráson dolgoznak: céljuk, hogy az őssejteket közvetlenül a sérült területbe injekciózva elérjék, hogy helyileg és szükség szerint alakuljanak át porc-, izom- vagy csontsejtekké. Az őssejtek gyulladásgátló hatását is igyekeznek felhasználni, de ezen eljárás sikerességét átfogó vizsgálatokkal még nem igazolták.
Élsport: Kimutatható a hirtelen szívhalálra utaló hajlam? |
Az elmúlt években történ tragikus sportolói halálesetek kapcsán átfogó szűrőprogram indult, amelynek során eddig kétszáz élsportoló, köztük 133 olimpikon teljes körű kardiológiai és sportélettani kivizsgálására került sor a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központja által két éve életre hívott Semmelweis Híd Projekt keretében. Élsport: Kimutatható a hirtelen szívhalálra utaló hajlam? |
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: focus.de)