Hosszútávfutás és csontritkulás
Brit tudósok hosszútávfutó nők körében vizsgálták, hogy mekkora a csontritkulás (oszteoporózis) kialakulásának esélye és a csonttörés kockázata.
Sport és egészség a WEBBetegen |
A londoni kutatók ötvenkét 18 és 44 év közötti hosszútávfutó nőt vizsgáltak.
A résztvevők átlagosan napi 8 órát edzettek, ami szintén átlagban heti 32 km futást jelent (szélső értékek: 5-70 km). A résztvevők közt voltak szabadidős és profi sportolók, a táv 1500 méter és a marathon között változott.
A kísérlet alanyai különböző kérdőíveket töltöttek ki, melyek edzési és étkezési szokásaikra kérdeztek rá. Megmérték az alanyok testzsírszázalékát és csontsűrűségét is.
A vizsgálat eredményei
A csontritkulás megelőzése, rizikófaktorai és kezelése |
Az oszteoporózis tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, de ezzel párhuzamosan a csont szerkezetében is átalakulás megy végbe, a csontgerendák elvékonyodnak, ami miatt a csont törékennyé válik. A csontritkulás megelőzése, rizikófaktorai és kezelése |
- A vizsgálat 52 női résztvevője közül kettő esetében mutattak ki csontritkulást a combnyak és az ágyéki csigolyák területén, kilenc nőnél csak az ágyékcsigolyákban, hatnál pedig a combcsontban.
- Azok körében, akik hetente több mint 10 km-t futnak, csaknem 1 százalékkal kisebb csontsűrűséget mértek az ágyéki csigolyákat tekintve, tehát a táv hossza és az ágyéki csigolyák csontsűrűsége fordította arányban áll egymással.
- Ez a negatív összefüggés még nagyobb mértékű a combcsont esetében. A vizsgálatok szerint azoknak a nőknek majdnem 2 százalékkal kisebb a csontsűrűsége, akik heti több mint 10 km-t futnak.
- A rendszertelen menstruáció és a csontsűrűség közt nem mutattak ki összefüggést.
- Noha az energiafelvétel és a csontsűrűség közt nem találtak összefüggést, arra fény derült, hogy a magnéziumban gazdag étrend pozitívan, a sok cink viszont negatívan hat a csontsűrűségre, utóbbi felfedezés igencsak meglepte a kutatókat.
Régóta ismert, hogy a sport erősíti a csontokat. A kutatók is abból a feltevésből indultak ki, hogy a rendszeres futás pozitív hatással lesz a fiatal nők csontsűrűségére. Hogyan lehetséges, hogy mégsem ez igazolódott be? A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a futás más sportokkal összehasonlítva viszonylag kisebb erőbehatással jár.
„Ha sport közben a sportolóra testsúlyának több mint 10-szeres nehezedik (pl. gimnasztika, súlyemelés vagy röplabdázás közben), csontsűrűsége nagyobb, mint azoknak, akikre testsúlyuk 5-10-szeresének megfelelő erő hat.
Annak ellenére tehát, hogy a futás erősíti az izmokat, a csontokat nem stimulálja kellőképpen. Ez lehet a magyarázata annak, hogy a hosszútávfutók csontsűrűsége alacsony a többi sportolóéhoz képest." - magyarázzák a kutatók.
(WEBBeteg - B. M.; Forrás: trainingsworld.com, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)