Jól vagyok, köszönöm, és éhes a sikerre! - Infarktusa után újra játszhat Szívós Márton

WEBBeteg összeállítás
megjelent:

A kezdődő infarktussal április elején műtött Szivós Márton, a vízilabda-válogatott világbajnok játékosa folytathatja játékos-pályafutását, így ott lehet Benedek Tibor szövetségi kapitány csapatában a júliusi, budapesti Európa-bajnokságon.

Infarktust kapott Szivós Márton vízilabdázó

Szivós Márton április elején a Budapesten lejátszott Vasas-Szeged OB1-es bajnoki mérkőzés negyedik negyedében hirtelen mellkasi fájdalmat érzett. A mérkőzés után is fennálló, szűnni nem akaró tünetei miatt a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájára szállították, ahol az orvosok kezdődő infarktust diagnosztizáltak, majd azonnali sikeres szívkatéteres műtétet hajtottak végre a 32 éves vízilabdázón.

Néhány hete újra elkezdett edzeni, és tegnap egy sajtótájékoztató keretében bejelentették, hogy a játékos folytathatja pályafutását. Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának vezetője elmondta, hogy az elmúlt hat hétben tesztek sorát végezték el, s a pólós állapotát felmérő eredmények feldolgozása után lehetett meghozni a felelős döntést.

"Nagyon megnyugtatók az eredmények, ha Benedek Tibor igényt tart a játékára, ennek egészségi akadálya nincsen" - mondta a professzor.

A bővebb Eb-keretbe eleve bekerült játékos az orvosi utasításoknak eleget téve kezdte meg a rehabilitációt, öt hete végez könnyített úszóedzéseket, s most az is kiderült, hogy teljes terhelést kaphat, vagyis megkezdheti a komolyabb felkészülést, így megcélozhatja a szűkebb Eb-csapatba kerülést.

Szivós Márton hangsúlyozta, nagyon örül, hogy megkapta az engedélyt a profi sportra és így a lehetőséget, hogy tagja legyen a szűkebb Eb-csapatnak is, ha jól teljesít.

"Jól vagyok, köszönöm, és éhes a sikerre!" - összegzett a pólós.

Életmódváltás szívinfarktus után – Mit tehet?

Soha nem késő a szívinfarktus megelőzésére lépéseket tenni, még akkor sem, ha Ön már átesett egyen. A gyógyszeres kezelés fokozódó fontosságú a második szívinfarktus kockázatának csökkentésében, és a károsodott szív működésének segítésében. A különböző életmódi tényezők szintén kritikus szerepet játszanak az infarktus megelőzésében és a felépülésben, ezért összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket, amelyek a segítségére lehetnek:

  • Ne dohányozzon! Nehéz a dohányzásról egyedül leszokni, ezért kérje meg orvosát, hogy segítsen Önnek kialakítani egy olyan hosszú távú tervet, aminek a segítségével ez a szenvedély elhagyható. Könnyebb a leszokás, ha a környezetében élőkkel közösen fognak hozzá. Hogyan tudok leszokni?
  • Rendszeresen járjon el orvosi vizsgálatra! A szívinfarktus egyes rizikófaktorai, így pl. a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a cukorbetegség a korai stádiumban nem okoznak tünetet. Orvosa különböző vizsgálatok segítségével megállapíthatja, hogy jelen vannak-e ezek a rizikófaktorok, és ha igen, megfelelő kezelést indíthat el.
  • Mozogjon rendszeresen! Régen az orvosok a szívinfarktust követően eltiltották a betegeket a mozgástól. A rendszeres mozgás azonban segít javítani a szívizom funkcióját a szívinfarktus után. Jelenleg a mozgás az egyik legfőbb komponense a szív rehabilitációs programnak. A mozgás azáltal is hozzájárul a szívinfarktus megelőzéséhez, hogy lehetővé teszi az ideális testtömeg elérését és megtartását, továbbá jótékony hatású cukorbetegség, magas koleszterinszint és magas vérnyomás esetén is.
  • Tartsa meg ideális testsúlyát! A többletsúly terheket ró a szívére, és magas koleszterinszinthez, magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez vezethet. A testsúly csökkentése mérsékli az Ön kockázatát szívbetegségre. Számítsa ki testtömegindexét!
  • Étkezzen szívbarát módon! A túl sok telített zsír és koleszterin szűkíti a szívhez futó ereket. Ha Önnek (vagy a vérrokonai közül többeknek) volt már szívinfarktusa, csökkentse zsír- és koleszterin-fogyasztását. Az arra érzékenyeken a magas nátriumtartalmú diéta megemelheti a vérnyomást. Kövesse orvosa és egy dietetikus tanácsait az egészséges étrendet illetően. Készítsen szívbarát ételeket a családdal együtt. A hal a szívbarát menü része. A halban omega-3 (avagy n-3) zsírsavak találhatók, amelyek segítenek a vér koleszterinszintjének csökkentésében és gátolják a vérrögök kialakulását. Egyen bőségesen zöldséget és gyümölcsöt, mivel ezek antioxidáns tartalmuk révén csökkentik a koszorúerek falának terhelését.
  • Kezelje jól a stresszt! A szívinfarktus kockázatának csökkentése érdekében igyekezzen elkerülni a stresszt napi tevékenységei során. Ha ez nem lehetséges, próbálja egyéniségét, jellemét jobban megismerni és feltárni benne a stressz maga előtt görgetésére, halmozására utaló tulajdonságokat!
  • Alkoholt csak mérsékelten fogyasszon! 1 dl tömény, 4 dl bor vagy 1 l sör fölötti alkoholfogyasztás már kedvezőtlen, emelheti a vérnyomást, ezért napi szinten ne igyon ennél többet! Nők lehetőleg ennek is csak a felét fogyasszák el!

(WEBBeteg/MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest