Miért fontos sérülés után a fascia (kötőszövet) edzésével is törődni?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

A sportsérüléseknek gyakran komoly és hosszadalmas következményei vannak. A mozgás korlátozottá válhat, és a sérülés miatti mozgáskompenzáció újabb sérülések forrása lehet. Berengar Buschmann fascia tréning szakértővel beszélgettünk a sérülések utáni edzésről.

Mennyire fontos sérülés után a fascia struktúrák edzésével is foglalkozni?

Berengar Buschmann: Nagyon fontos, különösen a proliferációs fázisban, tehát a sebgyógyulás időszakában (kb. 5.-21. nap) figyelmet fordítani a kollagénszintézis helyreállítására, hogy új kollagénrostok fejlődhessenek, amelyek újra ellenállóbbá és stabilabbá teszik a fasciális (kötőszöveti) struktúrákat, így azok ismét a sérülés előtti állapotukba kerülhetnek. Mivel a legtöbb sérülés miofasciális (az izmokat körülvevő izompólyát érintő), illetve kötőszöveti, ennek megfelelően fontos olyan gyakorlatokat végezni, amelyek a kollagénszintézist támogatják. Figyelmet kell fordítani az optimális erőátvitelre, és a szabad folyadéktranszport biztosítására is, hogy az összetapadt fibrotizáló struktúrák feloldódhassanak.

Mikor lehet elkezdeni a gyakorlatokat, illetve a fibrotizáló struktúrák oldását?

Berengar Buschmann: A jelenlegi szakértői vélemény szerint az immobilizáció lehetőleg kerülendő. A legtöbb esetben azt ajánlják, hogy a lehető leghamarabb kezdjék el újra átmozgatni a szöveteket. A gyógyulási fázisban és bizonyos körülmények között ellenjavallt a korai mozgás. Vaszkuláris (éreredetű) és celluláris (sejtszintű) gyulladási folyamatok fennállása esetén szintén várni kell, mégpedig ilyenkor legalább öt napot, és általában ezután kezdődik a proliferációs fázis, a szövetek újjáépülése. A további teendőket a páciens egyéni érzékenysége és a szövetek reakciója határozza meg. A szövetek enyhe stimulálása hozzávetőleg egy héttel kezdhető el a sérülés után, ez azonban természetesen a sérülés súlyosságától is függ!

A fasciaregeneráció a sportolók, különösen a szabadidős és tömegsportolók körében még nem igazán elterjedt. Mennyivel nagyobb a sérülés valószínűsége a kollagénstruktúrák helyreállítása nélkül?

Sportsérülések fajtái és kezelésük gyógymasszázzsal

A sportolók körében gyakran fordulnak elő balesetek, sérülések. Versenysportoknál nagy szerepet kapnak a sportorvosok, traumatológusok, fizioterapeuták és a gyógymasszőrök, sportmasszőrök, akik sokat segítenek a sérülések kezelésben, a sportolók gyorsabb felépülésében. Sportsérülések fajtái és kezelésük gyógymasszázzsal

Berengar Buschmann: A regenerációs folyamatok gyorsítása már széles körben ismert, ám nagyon mellőzött módszer. Számos hiányosság van még a módszer gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban, és tudományos alátámasztásra is szükség lenne. Az azonban nyilvánvaló, hogy a miofasciális (izompólya) rendszernek rendkívüli jelentősége van. Nehezen mérhető, hogy mekkora szerepe van a ruptúrák (törések) gyógyulásában. A kérdés megválaszolásához optimális esetben egy vagy több sportcsapatot, amelyben ilyen sérülések bekövetkeznek, egy teljes szezon alatt figyelemmel kellene kísérni, hogy minden esetben meg lehessen határozni, hogy a nem kellően kikezelt és figyelmen kívül hagyott sérült miofasciális összeköttetések mentén nagyobb sérülések bekövetkezhetnek-e.

Klasszikus példa a szupinációs traumának, azaz a bokaficamnak bokaszalagra való miofasciális hatása. Ha ilyenkor csak annyi történik, hogy a bokát sínbe teszik, és négy hétig teljesen pihentetik, a szövetek fibrotizálnak (rostos szövet képződés) és a miofasciális hálózat ehhez a megváltozott helyzethez alkalmazkodik. Eleinte nagyon fontos a szövetek védelme, kímélése, de aztán óvatosan újra be kell mozgatni őket. Ha ezt valaki elmulasztja, akkor a comb külső oldalán, a farizmokban, a térdben és a csípőben egyfajta feszülés alakul ki, ami az ízületeket labilissá teszi, a szenzomotorika (mozgató és érzékelő rendszer) megváltozik. Ennek követében pedig hosszú távon az ízületek károsodnak.

Mit ajánl a sérült sportolóknak? Mi lenne a legjobb megoldás? Ők maguk is tudnak tenni valamit a fent említett problémák elkerülése érdekében?

Berengar Buschmann: A sportolók maguk is tehetnek ezen problémák elkerülése ellen, sérülésüktől függően használhatnak habhengert vagy masszírozhatják az érintett területet. Mindenképpen ajánlott azonban képzett szakértő tanácsát kérni a megfelelő habhenger kiválasztásával és alkalmazásával kapcsolatban. Keressen fel fizioterapeutát vagy sporttudományi szakembert, aki megmutatja, hogyan kell helyesen használni a habhengert, illetve tanácsot ad, hogy mikor alkalmazza és gyakorlatokat is tanít, amelyeket naponta végezhet a gyógyulási folyamatok elősegítése végett. Ezek a gyakorlatok az érintett struktúrákat felszabadítják, vagyis motorikus és strukturális szempontból is javul a miofasciák állapota.

Szupinációs trauma esetén mit ajánlana?

Berengar Buschmann: Először is megkérdezném a sportolót, mikori a sérülése, és hogy a sérülésből kifolyólag van-e egyéb problémája, van-e olyan következménye a sérülésnek, ami bármiben korlátozza, megvizsgálnám a miofasciális rendszerét, mivel bármikor jelentkezhetnek problémák. Akár panaszmentes évek vagy évtizedek után is kialakulhat akár egy kisebb túlerőltetés vagy egyéb ok hatására térd- vagy csípőprobléma. Ezért is fontos, hogy az érintett területet időben megfelelően kikezeljék, és a kötőszöveteket újra működőképessé tegyék. A kezelésnek minden esetben egyénre szabottnak kell lennie. Ha nem foglalkoznak a problémával, az az egész szervezetre kihatással van, a szervezet kompenzál, aminek káros következményei vannak. Az nem árthat, ha a szupinációs traumát elszenvedett páciens a miofasciális letapadások környékét, a plantaris fasciitist (sarokfájdalom: a talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag betegsége), a teljes lábszárát és lába külső oldalát legalább a farizomig masszírozza a habhengerrel. Nagyon fontos, hogy kezdetben közvetlenül a sérülés területén (ficam, szalagszakadás helyén) ne használja a habhengert!

(WEBBeteg - B. M.; Forrás: trainingsworld.com; Magyar Sporttudományi Társaság)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest