Sarkantyú - Hogyan kezelhető?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság frissítve:

A sarkantyú az izmok eredésénél kialakuló csontkinövés. A saroksarkantyú két helyen alakulhat ki, a lábszárizom ínjának eredésénél, és a sarok talpi részén, ahol az aponeurosis plantaris (talpi bőnye) ered.

Hogyan alakul ki a sarokcsontsarkantyú?

Csontkinövések nyomás hatására a test azon pontjain alakulnak ki, ahol a csont(ok) dörzsölik az izmo(ka)t. Emiatt a csont érintett pontja rendellenes növekedésnek indul, és ennek következtében a környező szövetek begyulladhatnak.

A sarokcsontsarkantyú kialakulásának leggyakoribb okai:

  • Nem megfelelő lábbeli viselése
  • Túlsúly
  • Túlzott megterhelés, például állva végzett hosszan tartó vagy megerőltető tevékenységek miatt.

Milyen különböző típusai vannak a saroksarkantyúnak?

A Haglund-exostosist (Haglund-sarok, hátsósarokcsont-előemelkedés, hátsó sarkantyú) megkülönböztetjük a sarokcsontsarkantyútól (exostosis calcanei, talpi sarkantyú). A Haglund-exostosis az Achilles-ín eredésénél alakul ki. Gyakran a cipő hátuljának nyomása miatt alakul ki, ami az Achilles-ín, illetve a nyáktömlők gyulladásához vezet. A sarokcsontsarkantyú a sarok talpi részén képződhet. Az olyan, lábboltozatot érintő deformitások, mint a bokasüllyedés és a lúdtalp, a talpon átívelő inak terhelésével, húzódásával járnak, ennek következtében különféle elváltozások alakulnak ki. Ilyen elváltozás például a keményedés, összenövés, összecsontosodás.

Milyen tünetekkel jár a sarkantyú?

A sarkantyúk fájdalmas elváltozások. Haglund-exostosis esetén a sarkantyú érintése nyomó jellegű fájdalommal jár. A rossz lábbeli viselése a terület kivörösödését és gyulladását okozza. Ezzel szemben a sarokcsontsarkantyúra a terhelés, megerőltetés hatására a sarok talpi részén jelentkező fájdalom utal. Az érintettek gyakran egy lépést sem tudnak megtenni fájdalom nélkül.

Ha a sarkantyú tüneteit tapasztalja, mielőbb forduljon ortopéd szakorvoshoz vagy sportorvoshoz! Egyrészt, hogy megfelelő kezeléssel a fájdalmat mielőbb megszüntethessék, másrészt azért is, mert hasonló tüneteket okozhat törés, daganat és ciszta is, amelyek szintén mielőbbi kezelést igényelnek!

Hogyan diagnosztizálható a sarkantyú?

A tünetek már a csontkinövés láthatóvá válása előtt felléphetnek. A diagnózis röntgen vizsgálattal igazolható. MRT és szonográfia nem szükséges a diagnózis felállításához, ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzése abban az esetben tanácsos, ha felmerül más betegségek gyanúja, illetve, ha a röntgenképen egyértelműen nem igazolódik a sarkantyú, mivel az még nem ért el látható méretet.

Hogyan kezelhető a sarkantyú?

Panasz esetén nagyon fontos a pihentetés, ennek időtartama a fájdalom erősségétől függ.

Mindkét sarkantyú típus esetén nagyon fontos a megfelelő, kényelmes lábbeli viselése, amibe talpi sarkantyú esetén speciális talpbetétek, lyukas sarokpárnák, sarokemelők, zselés sarokékek helyezhetők, melyek gyógyászati segédeszköz boltban megvásárolhatók.

A sarkantyú kezelésének lehetőségei:

  • Ortopédiai műtét: kétféle beavatkozás jöhet szóba. Az egyik, amelynek során a sarkantyú által feszített kötőszövetes lemezen bemetszést ejtenek. A másik lehetséges beavatkozás során pedig a deformitást korrigálják. Ehhez azonban előbb tisztázni kell, hogy pontosan mi okozta a sarkantyú kialakulását.

Magának a sarkantyúnak a műtéti eltávolítása csak a Haglund-sarok esetében jöhet szóba, és akkor is csak abban az esetben, ha az túl nagyra nőtt. A műtét után legalább 2-4 nap pihenésre, majd pedig az Achilles-ín tehermentesítését szolgáló speciális cipő viselésére van szükség minimum 6 hétig.

  • Fizioterápia: nyújtás, lazítás
  • Hidegterápia: duzzanatlohasztó, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. Ha az érintett területet jegeljük, a jeget ne tegyük közvetlenül a bőrfelületre!
  • Gyógyszerek: gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, duzzanatot enyhítő gyógyszerek. Gyakran alkalmazzák a kortizon injekciót: a kezelés általában maximum három injekcióból áll, ami az izom eredésénél gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatást fejt ki. Azonban ezek az injekciók szöveti elváltozásokat is előidézhetnek.
  • Lökéshullám-terápia
  • Terápiás röntgenbesugárzás

Milyenek a gyógyulás esélyei?

A gyógyulási esélyek elviekben nagyon jók. A sarkantyú problémája a népesség 10 százalékát érinti. Ezen esetek 95 %-ában konzervatív kezeléssel a tünetek megszüntethetők. Az érintettek 5 százalékánál viszont a konzervatív terápiák hatására nem mutatkozik javulás, ezért ebben az esetben műtétre van szükség. Nők körében az előfordulás jelentősen gyakoribb, mint férfiaknál. Az érintettek átlagéletkora 40 és 60 év közötti. A sarokcsontsarkantyú gyakoribb, mint a Haglund-sarok.

Mit tehet a megelőzés érdekében?

Tanácsok sportolóknak és nem sportolóknak egyaránt:

  • Viseljen megfelelő lábbelit! Ne hordjon se túl magas, se túl lapos sarkú cipőt!
  • Hordjon harántboltozat-emelő talpbetétet!
  • Időnként tornáztassa meg a lábfejét!

További tanácsok sportolóknak:

  • Sportolás előtt mindig melegítsen be.
  • Átgondolt edzésprogramot folytasson: a tempót csak fokozatosan változtassa, emelkedőn legyen különösen óvatos!
  • Szánjon elegendő időt a lábfej és a lábszár izmainak erősítésére is!
  • Ne fusson kemény talajon, ehelyett inkább füves pályán sportoljon!
  • Viseljen megfelelő futócipőt, aminek a talpa csillapítja a lökést, és megfelelő saroktámasszal rendelkezik. A futócipő kiválasztásánál az esetleges lábboltozati rendellenességet (pl. lúdtalp, bokasüllyedés) figyelembe kell venni. Befelé süllyedő bokák esetén antipronációs ék, antipronációs talpbetét viselésére lehet szükség. Egy jó sportszaküzletben a megfelelő futócipő kiválasztásában a szakértő eladók tudnak segíteni.

Tovább A sarokfájdalom okai és kezelése

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; sportgesundheit.eu
Lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest