Izomdiszbalansz - Mozgás, de hogyan?
A helyes testtartás fontosságáról rengeteget hallhatunk, mégis egyre több embernél figyelhetőek meg azok a tartáshibák, amelyek célzott mozgásterápiával elkerülhetőek lennének. Melyek ezek? Hogyan ismerjük fel, és milyen mozgásformát válasszunk, ha keresztezett szindrómával van dolgunk?
Az izomdiszbalansz okozta helytelen testtartás nem egyezik meg a deformitással, ugyanis előbbi elsősorban izomeredetű tartási eltéréseket jelent, ami célzott mozgás-, és lágyrész manuálterápiával nagyon jól kezelhető. A két leggyakoribb izomdiszbalansz okozta tartáshiba:
- felső keresztezett szindróma
- alsó keresztezett szindróma
Felső keresztezett szindróma
A felső keresztezett szindróma viszonylag egyszerűen felismerhető az előreeső vállak, a megnövekedett háti kifózis (az előrehelyezett fejtartás) miatt. Gyakran SMS-nyaknak is nevezik ezt a képet, ugyanis a gerinc íve a hosszas görnyedéstől, a „lógó” fejjel való pötyögéstől jelentősen megváltozhat. Eleinte csak tartáshibáról beszélünk, hosszú távon azonban statikai elváltozást is okozhat a mobilozás.
A fent említett tartáshiba az alábbi tüneteket okozhatja:
- rendszeres fej- és/vagy nyakfájdalom,
- hátiszakasz-fájdalom,
- szédülés, fejfájás,
- izomfeszülés,
- váll mozgástartományának beszűkülése, fájdalma.
Milyen sport ajánlott?
A célzott gyógytorna mellett a gerinctorna, gerincjóga, pilates, trx, úszás, evezés a legjobb választás akkor, ha szeretnénk ellensúlyozni a mobil-/számítógép-használat okozta görnyedt testtartást.
Alsó keresztezett szindróma
Az alsó keresztezett szindróma legalább olyan gyakori, mint a fentiekben említett tartáshiba, ennek azonban két fajtája is megkülönböztethető: az egyiknél fokozott háti kifózis, ágyéki lordózis és előrebillent medence figyelhető meg, míg a másikat az előrehelyezett fejtartás mellett hátrahajló térdek jellemzik.
Az alsó keresztezett szindróma miatt az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- derékfájdalom,
- fájdalom a gerinc fokozott hátrahajlása során,
- mozgástartomány-beszűkülés a csípőnél és az ágyéki gerincszakaszon.
Milyen sport ajánlott?
A testtartásjavító gerinctorna, gerincjóga mellett jótékony hatása lehet a funkcionális tréningnek. A tartásjavító edzések során az elsődleges cél a gyengült izmok erősítése és stabilizálása.
Mit tegyen, ha érintett?
Az SMS-ezésből, számítógép-használatból és ülőmunkából adódó túlterhelést célzott mozgásterápiával kompenzálni tudjuk. A rendszeres mozgás és esetleges lágyrész manuálterápia hatására javulhat a testtartás és megszűnhetnek a kialakult panaszok.
Fontos! Amennyiben felismerte, hogy Önt is érintheti az izomdiszbalansz fennállása, érdemes felkeresnie szakembert, hogy elkerülje a további tartási rendellenességek kialakulását.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner