Mikor kell orvoshoz fordulni egy sportsérülés után?

Dr. Szilassy Tekla
szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus - WEBBeteg
megjelent:

Múlt héten jöttem haza síelésből, ahol utolsó előtti nap nagyot estem, és a bal térdem megtekeredett. Aznap már nehezen álltam lábra, ezért csak pihentem; másnap még kicsit síeltem, de már nem esett jól. Azóta is fáj a térdem, kicsit duzzadtabb is. Járni tudok rajta, ezért nem mentem eddig orvoshoz. Várjak a javulásra, vagy inkább mutassam meg szakembernek?

Kedves Síelő!

Ha Ön nem kezdő, biztosan tudja: a síelés „veszélyes üzem” és a sérülések fele-harmada a legnagyobb megterhelésnek kitett térdet érik. A sérülés utáni fájdalom „autóriasztóként” működik – figyelmezteti a szervezetet, hogy kerülje a terhelést, ne álljon rá a fájós lábára. Mivel azóta már tudja használni – bár gondolom sántítva – ezért feltehetőleg nem nagy a baj, ennek ellenére azt javaslom, forduljon baleseti sebészhez, hiszen síelés közben számos sérülésfajta bekövetkezhet.

  • Amit már rögtön megtehet kisebb baleset esetén is, a sérüléseket követő alap négyes: pihentetés, jegelés, polcolás, fáslizás – azaz nagyobb esés után irány egy hütte, felpolcolt lábra egy zacskó hóval lehet lábadozni, a vigaszdíjként fogyasztható forraltbor már opcionális.
  • Nagyobb bukást követően alakul ki a térd zúzódása, amikor az ízületi felszínek összekoccannak, a bélelő savóshártya sérülése miatt később a térd feltelik. Ez a sérüléstípus 7-10 napos rögzítés mellett 3-4 héten belül gyógyul. Ha azonban a térd 1-2 órán belül nagyon nagyra duzzad, valószínűleg vér került bele, ekkor azonnali út a kórházba vezessen.
  • Ha az ízületet a megengedettnél nagyobb mozgásra kényszerül, bekövetkezik a rándulás: a csontvégek helyükről a kényszerű mozdulat idejére elmozdulnak, az ízületi tokban, szalagokban felrostozódás, szakadások következhetnek be.
  • Ha ez nagyobb mértékű, a térdet tartó szalagok el is szakadhatnak – ennek már a fele se tréfa, hiszen ennek könnyen műtét lehet a vége – míg kezdőknél gyakori a belső oldalszalagok szakadása, addig eséseket követően gyakori az elülső keresztszalag operációt és pótlást igénylő szakadása. Ezek gyógyulása már hosszadalmasabb, hisz a kötőszövet gyógyulása 45 nap, és műtét után is minimum 6 hét lábadozásra számíthatunk.
  • Komolyabb sérüléseknél nem csak az ízületet tartó tok és szalagok, hanem az „ütközésgátlóként” szereplő porcborítékok, a meniscusok is sérülhetnek ("porcleválás") – ezzel szintén a műtőben kötünk ki, ahol ma már artroszkópos módszerrel teszik rendbe az elszaggatott területet.

A különböző sérülések elkülönítése fizikális vizsgálattal, illetve röntgen és ultrahang bevetésével történik. A sícentrumok közeli balesetsebészeteken általában az első kettőt el is végzik, de ha hosszan nem tud lábra állni, vagy fájdalmai pár napon belül sem szűnnek, mutassa meg magát itthon is.

Dr. Szilassy tekla reumatológusWEBBeteg
Szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest