Okozhat szívleállást a sportolás?

Független Hírügynökség
megjelent:

A kamaszoknál a leggyakrabban genetikai eredetű rendellenesség vagy szívizomgyulladás okozza az azonnali szívhalált, azoknak a szülőknek különösen oda kell figyelniük gyermekük kardiológiai kivizsgálására, akiknek a családjában már előfordult szívinfarktus vagy azonnali szívhalál.

Egy szívleállásból, egy tragikus szívhalálból nem szabad azt a következtetést levonni, hogy a sportolás veszélyes - áll a Magyar Kardiológusok Társaságának pénteki közleményében.

A közlemény hangsúlyozza: a sport nemcsak a szívbetegségek megelőzése, a túlsúly elkerülése szempontjából fontos, hanem - orvosi kontroll mellett - még ismert szív- és érrendszeri betegség mellett is ajánlott.

Minden esetben orvoshoz kell fordulni

A dokumentum szerint minden esetben orvoshoz kell fordulni akkor is, ha a gyerek valamilyen fokozott igénybevétel, például egy tornaóra vagy edzés hatására elveszti az eszméletét.

A kardiológusok szerint nemcsak a szülőknek, hanem a pedagógusoknak, különösen a tornatanároknak, edzőknek is felelőssége, hogy megtegyenek mindent a tragédia elkerüléséért.

Mogyorósy Gábor, a társaság gyermekkardiológiai szekciójának elnöke szerint járvány idején fokozottan figyelni kell a gyanús jelekre, mivel a magas lázzal járó vírusfertőzés szívizomgyulladást is okozhat. Ezért ilyenkor a háziorvosnak is jobban kell ügyelnie, ki kell derítenie, hogy a fiatal felgyorsult szívdobogását, fáradékonyságát csak a vírusfertőzés okozza, vagy esetleg valamilyen szívprobléma van a háttérben.

Az első négy-öt percben megelőzhető az agykárosodás

A közlemény felhívja a figyelmet: az első négy-öt percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés, a tizedik percig még van esély az újjáélesztésre, ám ekkor már valószínűleg nem kerülhető el az agy visszafordíthatatlan károsodása. A tizedik perc után már minimális az életben maradás esélye. Épp ezért fontos, hogy az áldozaton segítsenek, amilyen gyorsan csak lehet.

Mogyorósy Gábor szerint a tanárok, edzők, csapat- és osztálytársak még akkor is növelhetik az életben maradás esélyét, ha nem ismerik pontosan a szakszerű újraélesztés technikáját.

Elég lehet, ha kellő erővel és megfelelő gyakorisággal nyomást gyakorolnak a beteg mellkasára. Igaz, a szívet pusztán ezzel a módszerrel nem lehet újraindítani, viszont a mentők megérkezéséig fenntartható a vérkeringés.

Újraélesztés lépésről-lépésre
Keringésleállás esetén, ha van defibrillátor-pont a közelben, ha nincs, az alapszintű újraélesztés az egyetlen esély a túlélésre.
Újraélesztés lépésről-lépésre>>

(FH)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest