Gyermekek a sípályán - Szabályok a gyermekek biztonságos síeléséhez

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A téli sportok kedvelői egyetértenek abban, hogy minél hamarabb megismerkedik a gyermek a síelés nyújtotta élményekkel, annál jobb. Mindezt azonban a megfelelő körültekintéssel, az életkornak megfelelő fizikai és pszichés jellemzők ismeretében tegyük.

Hány éves kortól érdemes a gyerekeknek síelni?

A téli sport eleinte a hóval, a környezettel és a szabályokkal való barátkozást jelenti, öt éves kor alatt nem ajánlott a sítanulás elkezdése. A gyermekek fejlődését mindig fontos figyelembe venni, mielőtt a gyermek sportolni kezd. Noha már három éves kortól is vállalják a gyermekek síoktatását, ez még leginkább a hóban való játszást, és gyermekfelügyeletet jelent. A síelés elkezdéséhez ajánlott életkor általában 5 év.

Egyrészt a gyermeknek testileg érettnek kell lennie arra, hogy elkezdhesse a sportot, az ízületnek stabilnak kell lennie, a síelésnél igénybevett izmoknak képesnek kell lenni a fokozott terhelést bírnia.

  • Szükségük van bizonyos testtömegre és erőre, mely az eséseknél védi őket a sérülésektől.
  • A síruha, bakancs, védősisak és egyéb felszerelés súlya legalább plusz 2-3 kg-ot jelent, melyet gyermekünknek cipelnie kell, ezért elég erősnek kell lenniük ahhoz, hogy mindezt különösebb gond nélkül elviselje, és élvezze mellette a síelést.
  • Ebben az életkorban már sokkal jobbak a motoros készségeik. Ez feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a lesiklást megtanulják, tudják irányítani a testüket.

Problémát jelenthet az ízületek lazasága, melyre utalhat, ha a gyermeknek gyakran fordul ki például a bokája, ilyen esetekben a sportolás elkezdése mindig egyéni elbírálást igényel, és fontos kikérni a gyermekorvos véleményét.

Fontos a szellemi érettség, pontosan meg kell értetni a gyermekkel az utasításokat és a síelés alapszabályait. Általában 5 éves korra alakulnak ki ezek a készségek. Ebben az életkorban már gyorsan megtanulják a zöld és kék pályák használatát, otthonosan érzik magukat a lejtőkön.

Az ötévesek szociális képességei is sokkal jobbak, mint fiatalabb társaiké. Már hozzászoktak az oviban ahhoz, hogy távol legyenek bizonyos időre a szüleiktől, nem okoz gondot számukra a másokkal való együttműködés, a szabályokhoz való alkalmazkodás.

Felkészülés a síelésre

Figyelni kell arra, hogy, ha az év nagy részében nem éri a térdet és a bokát hasonló jellegű terhelés. A fokozatosság és az alapos felkészülés gyerekek esetében sem hagyható el, illetve a felnőttekhez hasonlóan fontos a síelést közvetlenül megelőző bemelegítés is.

A sítanulás megkezdése előtt fontos a pszichés felkészítés is. A gyerekek természetesen még nem látják reálisan a síelés veszélyeit. El kell magyarázni a gyermeknek, hogy miért fontos a szabályok betartása, és ha félelmei vannak, vagy bármilyen kérdése, azokat alaposan át kell beszélni.

Amire meg kell tanítani a kezdő síelőt

Kontroll, megállás, kanyarodás - ezek a legfontosabbak ahhoz, hogy biztonságban leérjen a lejtőn. A gyerekeket nem árt folyamatosan figyelmeztetni arra, hogy másokra is figyelni kell. Meg kell velük értetni, hogy ez az ő biztonságukat szolgálja.

Ha már biztonságosan le tudnak siklani a lejtőn, bármikor meg tudnak állni, elkezdhetik a kanyarodást gyakorolni, hogy bármikor kikerülhessenek bárkit/bármit ami az útjukba kerül. Ha mindez már gond nélkül megy nekik, gyorsabb pályán is gyakorolhatnak.

Fontos, hogy a szülők türelmesek legyenek és ne erőltessék a gyereket semmire. Hagyjon neki időt arra, hogy a saját ritmusában tanuljon. Ha erőlteti, egy rossz élmény akár jó pár évre elveheti a gyermek kedvét a síeléstől.

A teljesítményt mindig egyedileg bíráljuk el, sose viszonyítsunk másokhoz. Csak addig fogja a gyermek élvezni a sportolást, míg ez nem okoz neki megerőltetést. Ez legyen a cél, hiszen így a sérülések, az izmok és az ízületek túlerőltetése is megelőzhető lesz.

A gyermekek körében gyakori sísérülések és más veszélyek

A leggyakoribb balesetek az alsó- és felső végtagok ficamja, rándulása és törése. A sérülésveszélyt növeli a tapasztalatlanság (ami az adott szezonra is vonatkozik, a síszünet első napjaiban történik a legtöbb baleset), az elégtelen vagy nem megfelelő védőfelszerelés, és korábbi ízületi sérülés esetén is óvatosan, lehetőleg orvossal történő konzultáció után térjen vissza a gyermek a sípályára.

Fontos fizikai különbségek a gyerekek és a felnőttek között:

  • A gyermekeknek a testfelületükhöz képest arányaiban jelentősen nagyobb a fejük, mint a felnőtteknek, és mivel a hőleadás jelentős része ezen át történik, náluk nagyobb a kihűlés kockázata.
  • A gyermekek bőre vékonyabb, mint a felnőtteké. A felhám vékonyabb és kevesebb a keratin tartalma, így a felnőttekhez képest nagyobb náluk a leégés veszélye is.
  • A gyermekek hajlamosabbak a kiszáradásra is, mivel testi adottságukból adódóan kisebb víztartalékokkal rendelkeznek.

Tanácsok a biztonságos síeléshez

Mindenképp használjon a gyermek védősisakot és lehetőleg csuklóvédőt is. A bérelt felszerelés ezt általában nem tartalmazza.

Nagyon fontos, hogy a síoktatás ne nyújtson hamis biztonságérzetet. Kimutatták, hogy néhány óra után a gyermekek azt gondolhatják, hogy mindent tudnak a síelésről, és olyan lejtőkön is megkísérlik a lesiklást, amelyek messze meghaladják a tapasztalataikat és képességeiket. Az oktatás azonban csak akkor hasznos a sérülések elleni védelemben, ha az párosul némi tapasztalattal. Szülői felelősség, hogy az oktatás ellenére fokozatosan vezesse be gyermekét a síelés örömeibe, hogy megfelelő tapasztalatokat szerezzen mielőtt a nagyobb kihívást jelentő pályákra „tévedne”.

További tanácsok a téli sportoláshoz

WEBBeteg - Cs .K. fordító, lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest