Hatékony edzésforma mindenkinek

MTI
megjelent:

Eredetileg sportolók számára fejlesztették ki a szakaszosan intenzív terhelést jelentő módszert, amelyről Jan Helgerud, a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem (NTNU) szakértője megállapította, hogy az átlagemberek számára is alkalmazható testedzési formát jelent.

Kifogyhatnak kifogásaikból azok, akik időhiányra hivatkozva nem edzették testüket, mert szakértők szerint a rövid, intenzív terhelések sorozata még hatékonyabb is, mint a hagyományos tréningek.

Az izomláz - pihentessük vagy dolgozzunk rá?
A manapság egyre népszerűbb fitnesz terjedésével joggal kérdezhetjük, hogy vajon nem ártunk-e szervezetünknek az izomlázat okozó erőteljes fizikai terheléssel.
Az izomláz - pihentessük vagy dolgozzunk rá?>>
A kutató szerint a jelenleg ajánlott heti két és fél órás testmozgás időtartama jelentősen csökkenthető intenzív, egymást követően többször ismételt edzésekkel.

A sorozatban négyszeri ismétlésre ajánl a szakember négy-négy perces erős terhelést, amelyek közé három-három perces regenerálódási időt lehet beiktatni.

Az eddigi tesztek főként futásra, kerékpározásra vonatkoztak, de evezéssel, úszással is jól működik a módszer.

Nem árthat az intenzív edzés

Helgerud szerint nem attól kell tartani, hogy az intenzív edzés túl sok lehet egyes embereknek.

Mire utal a pulzusszám?
A pulzus vizsgálata az egyik legrégebben alkalmazott orvos-diagnosztikai módszer, mely a szív hallgatózásával, a vérnyomás mérésével együtt végezve a mai napig nélkülözhetetlen része az általános betegvizsgálatnak. Hogyan érdemes mérni? >>
"Engem sokkal jobban aggaszt, hogy az emberek egyáltalán nem edzenek. Az inaktivitás az, amely megöl bennünket" - tette hozzá. Felmérések eredménye szerint a rendszeres szakaszos tréning jelentősen növelte az emberek állóképességét, javította oxigén-felhasználásukat és erejüket.

Még az idősekkel és szívbetegekkel végzett tanulmányok is úgy találták, hogy a szakaszos tréning alkalmazása után javult oxigén-felhasználásuk és kondíciójuk.

(MTI)

Cikkajánló

RDW
RDW

Miről informál ez a laboratóriumi paraméter?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg - Kálmánczhey Emőke, fitneszedző
WEBBeteg - Kálmánczhey Emőke, fitness edző
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest