Késő esti testedzés - Álmatlanságot okoz?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Általában az esti órákban van időnk testedzésre, de sokan úgy vélik, ez álmatlanságot, insomniát okozhat. Hogyan befolyásolja az edzés időpontja az alvási képességet?

Számos tanulmány bizonyítja, hogy a rendszeres testedzés javítja az insomniában szenvedők álmatlanságát. Azonban az, hogy a testmozgás időpontja miképpen befolyásolja az alvási képességet, nem teljesen egyértelmű.

Az izomláz - pihentessük vagy dolgozzunk rá?
A manapság egyre népszerűbb fitnesz terjedésével joggal kérdezhetjük, hogy vajon nem ártunk-e szervezetünknek az izomlázat okozó erőteljes fizikai terheléssel. Mi áll a kellemetlen tünetcsoport hátterében?
Az izomláz - pihentessük vagy dolgozzunk rá?

A legtöbb krónikus álmatlanságban szenvedő ember vérében emelkedett a stressz- hormon szintje, ami arra utal, hogy rendkívül érzékenyek a stresszre.

Minél magasabb a stressz-hormon szintje, annál nehezebb elaludni. A testmozgás növeli eme stressz-hormon szintjét, ám néhány órával a testedzés után ez a szint csökken.

A stressz-hormon szintjének csökkenéséhez szükséges idő a testmozgástól, illetve egyénektől függően változik. Amennyiben gondjai vannak az edzést követő elalvással, próbálja ki az alábbi tippeket:

  • Két héten keresztül eddzen a lefekvéshez közeli időpontban. Reggelente egy 1-10 –ig terjedő skálán értékelje az alvás minőségét.
  • Mit jelent, ha valakinek "sportszíve" van?
    A rendszeres mozgás növeli az állóképességet, segít fiatalságunk megőrzésében és számos súlyos egészségügyi probléma kialakulását megelőzi. Aki sportol, egészséges, vélhetjük mindezek alapján. Miért van szükség mégis a hobbi- és élsportolók rendszeres szűrésére?
    Mit jelent, ha valakinek "sportszíve" van?
    A következő két hétben a reggeli vagy délutáni órákban mozogjon, és továbbra is értékelje az alvásminőségét minden reggel.
  • Minden hét végén adja össze az így kapott pontokat, és ossza el a mozgással töltött napok számával. Így egy átlagos pontszámot kap minden hétre, melyből megállapíthatja, a testmozgás időpontja milyen mértékben hat az Ön alvásminőségére.

Mindez segít meghatározni, hogy melyik napszak a legmegfelelőbb az Ön számára a megfelelő alvás érdekében a testedzéshez.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, Forrás: mayo; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest