A sarokfájdalom okai és kezelése

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Bányai Tamás, ortopéd - WEBBeteg
frissítve:

A sarokfájdalom gyakori probléma, amely sokszor kellemetlen, de csak az esetek egy részében áll mögötte komoly betegség. A sarkak fájdalma általában magától elmúlik, de vannak esetek, amelyeket mindenképpen érdemes orvossal ellenőriztetni. Az okokról és a kezelés lehetőségeiről dr. Bányai Tamás, ortopéd szakorvos, sportorvos beszélt.

A leterhelt sarok

Az emberi lábfejet 26 csont építi fel, közülük a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve. A szakértők szerint járáskor a testsúly 1.25-szöröse, futáskor a 2.75-szöröse nehezedik a lábunkra. Éppen ezért ez a terület sérülékenyebb és fájdalma jelentősen befolyásolja az állapotunkat.

A fájdalmak jelentős része mechanikai okok miatt következik be, de meghúzódhat a háttérben arthritis, fertőzések, autoimmun- és neurológiai problémák, trauma, csontritkulás és más csontbetegségek, illetve több szervrendszert érintő betegségek is. A sarokfájdalom a lábfejen jelentkező panaszok közül az egyik leggyakoribb.

A leggyakoribb, sarokfájdalmat okozó problémák

Túlterhelés. A legtöbb sarokfájdalom a talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag betegsége, a plantaris fasciitis. Ez a szerkezeti betegség abból ered, hogy ennek a szalagnak fontos szerepe van a talp izmainak és inainak, valamint a láb boltozatának a fenntartásában. Túlterhelés következtében azonban a normális 2-4 mm vastagságúról akár 6-10 mm-nyire is vastagodhat, ahogyan ezt az ultrahang- és az MRI-vizsgálatok is bizonyítják. A kór legjellemzőbb tünete, hogy reggel, talpra álláskor már jelentkezik a fájdalom, ám később mintegy ”bejáratódik”, vagyis mérséklődik és csak hosszú álldogálás vagy lépcsőzés során rosszabbodik.

Ütődés. Különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom. Ebben a korban ugyanis még nem teljesen kifejlett a sarokcsont és könnyebben dörzsölődhet a többi csonton. Ehhez hozzájárulnak a túl lapos és kidolgozatlan talpú papucsok, a flipflopok, valamint a túl korán kezdett magassarkú-hordás is.

Sarkantyú. Csontkinövések nyomás hatására a test azon pontjain alakulnak ki, ahol a csont(ok) dörzsöli(k) az izmo(ka)t, a folyamatos nyomás, dörzsölés hatására pedig gyulladás, fájdalom jelentkezik. A sarok sarkantyú két helyen jöhet létre: a lábszárizom ínjának eredésénél, valamint a talpi részen. Okozhatja a túlsúly, a lábfej tartós megerőltetése, vagy a nem megfelelő lábbeli viselése.

Bővebben Sarkantyú - Hogyan kezelhető?

Mielőbb forduljon orvoshoz, ha a következőket tapasztalja

  • Duzzanat okozta fájdalom a saroknál.
  • Zsibbadásérzés, fájdalommal és esetleg lázzal kísérve.
  • Képtelen a normális járásra.
  • Ha nem tudja visszafeszíteni a lábfejét.
  • Ha nem tud lábujjhegyre emelkedni.

Kevésbé sürgős eset, de jobb szakember segítségét kérni, ha a sarokfájdalom tovább tart egy hétnél, vagy már nem csak akkor jelentkezik a fájdalom, ha áll vagy jár.

Sarokfájdalom gyermekkorban

Gyakori kérdések Az unokahúgom a héten erős sarokfájdalomra panaszkodott, nem igazán tud ráállni, inkább csak lábujjhegyen "ugrál". Nem kell(ene) a gyorsabb gyógyulás érdekében gyógyszert szednie? Dr. Holnapy Gergely, ortopéd-traumatológus válasza

Kezelési és megelőzési lehetőségek

  • Otthoni kezelésként mindenképpen érdemes kipróbálni a pihentetést, kerülni a futást és a kemény talajon járást. Különösen kerüljük a sarkat terhelő aktivitásokat.
  • Végezzünk nyújtó gyakorlatokat, amelyek a lábfej hátrafeszítésére épülnek.
  • Helyezzünk jeges borogatást az érintett területre, de ne közvetlenül a sarokra, 15 percig.
  • Válasszunk megfelelő cipőt sportoláshoz és hétköznapra is, a túl magas és a túl lapos talp is kerülendő.
  • Ha sportolunk, a megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét.
  • Egyes esetekben jót tehetnek a cipőkben elhelyezhető sarokpárnák és sarokemelők is.
  • A megelőzésnél fontos, hogy kemény talajon ne járjunk mezítláb.
  • Érdemes leadni a túlsúlyunkból, ugyanis így kisebb lesz a terhelés, amely a lábunkat éri.
Az öt leggyakoribb lábfejfájdalom
  1. Sarokfájdalom, sarkantyú
  2. Az Achillesz-ín fájdalma
  3. A talppárnák fájdalma
  4. Bőrkeményedés és tyúkszem
  5. Bütyök, kalapácslábujj

Bővebben Az öt leggyakoribb lábfejfájdalom

Sarokfájdalom kezelése orvosi segítséggel

Egyes talpbetétek, sarokemelők tehermentesíthetik a plantaris fascia feszülését, ezáltal a fájdalmat. Enyhébb esetekben, vagy első terápiaként jön szóba. 1-2 hétig pihentetés mellett szóba jöhet egy nemszteroidos gyulladáscsökkentő gyógyszeres terápia is, ha nem enyhülnek a panaszok.

Elhúzódó eseteknél - ha nincs ellenjavallat - helyileg beadott szteroidinjekció 2-3 alkalommal ismételve hosszabb időre csökkentheti a tüneteket. Ez az eljárás a mellékhatások miatt ritkán ismételhető. A konzervatív terápiák között elsősorban a terápiás röntgenbesugárzásnak van még időnként jó eredménye.

Konzervatív terápiára nem reagáló súlyos eseteknél a műtét is szóba jöhet. Minimális beavatkozással a fascia leválasztható a sarokcsonttapadásáról, amely a panaszok lényeges csökkenését eredményezheti.

Dr. Csuth Ágnes, családorvos

WEBBeteg összeállítás
Szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
További szerző: Dr. Bányai Tamás - Oxygen Medical

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Fájdalomközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest