Szívelégtelenség - Így lehet megelőzni

MTI
megjelent:

Legyen az bútorcipelés, gyaloglás, kertészkedés, takarítás - akármilyen mozgást is végzünk, azzal csökkentjük a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát - állítják amerikai és finn kutatók az Amerikai Szívgyógyászok Kollégiumának folyóiratában megjelent tanulmányukban.

Számos modern népbetegségről derül ki, hogy a rendszeres fizikai aktivitás a megelőzés fontos eleme. Sok vizsgálat igazolta, hogy rendszeres fizikai terhelés esetén a koszorúér-betegség ritkábban vagy később jelentkezik, újabb adatok szerint bizonyos rosszindulatú daganatok esélyét is csökkenti a mozgás bármilyen formája, és ez érthető módon a csontritkulásra is igaz.

A szívelégtelenséggel kapcsolatban eddig meggyőző tanulmány nem bizonyította ezt a kedvező hatást. Finn kutatók viszont már évtizedekkel ezelőtt vizsgálták a lakosság fizikai aktivitását. Az ország hat földrajzi területén gyűjtöttek adatokat 1970, 1980, 1990 időszakában teljesen egészséges önkéntesektől.

A vizsgálati alanyok 25-74 éves nők és férfiak voltak, a nők létszáma 29 874, a férfiaké 28 334 volt. Valamennyien részletes kérdőívet töltöttek ki munkájukról (ülőmunka vagy különféle erősségű fizikai jellegű tevékenység). Ugyanilyen részletességgel ismertették, hogy munkahelyükre autóval, biciklivel, illetve gyalog mentek, és az naponta mennyi időt vett igénybe. Végül szabadidős elfoglaltságukról, sporttevékenységeikről is adatokat gyűjtöttek.

Csaknem 19 év megfigyelési idő után az derült ki, hogy mind a nők, mind a férfiak esetében a munkahelyi és az utazással kapcsolatos, minél több mozgás csökkentette a szívelégtelenség megjelenésének kockázatát. A vizsgálat vezetője, Yujie Wang kiemelte, hogy például a munkahelyre gyaloglás ugyanúgy kedvező hatású mozgásnak számít, mint a konditermi edzések, viszont bárki számára elérhető, és nem kerül semmibe. Elgondolkoztató, hogy a munkába járásnak ez az egészséges módja a finneknél főleg a nőkre volt jellemző.

A sportolás szerepe

Hogyan hat az úszás a szervezetre? - A sportorvos véleménye Az úszás az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít. A ritmusos tempózás, a vízbe merülés, majd kiemelkedés és légvétel váltakozása révén a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve. De nem csak a légzőrendszer lendül működésbe, hanem szinte az összes izom is. Ellentétben a kerékpározással, az úszás során a felső és alsó testfélre egyforma munka hárul. Alapvetően dinamikus, izotóniás terhelésről van szó, de természetesen ahhoz, hogy a test szépen ráfeküdjön a vízre és ne süllyedjen le bizonyos része, megfelelő izomtónusra, a tartóizmok munkájára van szükség.
Hogyan hat az úszás a szervezetre? - Bővebben

Kocogás és a futás hatása a szervezetre - A sportorvos véleménye Napjainkban a futás, ill. kocogás népszerűsége növekvő tendenciát mutat, amely főleg praktikusságának köszönhető: szinte semmi felszerelést nem igényel, csak egy jó futócipőt. Bárhol (városban, faluban, tengerparton, focipályán, stb.) végezhető, hiszen majdnem mindenhol találhatunk olyan területet, ahol egy kicsit átmozgathatjuk magunkat egy fél-egyórás kocogással, futással. Nem kötött életkorhoz és nagyon sokféle edzettségi szinten is élvezetes lehet. Vannak, akik soha nem kedvelték a futást, mások 60 éves koruk után kezdték, és azóta nem tudnak nélküle élni. Olyanok is akadnak, akik viszont mindig kedvelt mozgásformaként tekintettek a futásra.
Kocogás és a futás hatása - Bővebben

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest