A különböző doppingszerek hatásai és veszélyei

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
megjelent:

Minden ember szép testre vágyik, sokan tesznek is érte. Az izmos test érdekében néhányan különböző anyagokat visznek be a szervezetükbe. Meg sem fordul a fejükben, hogy akár mérgezhetik is magukat.

Sport - Tisztán vagy doppinggal?

Csaknem mindenki a kidolgozott, izmoktól duzzadó testet óhajtja magának. Egyesek ezért sportolnak, mások csodára várnak. De néha a sport nem csak az egészségről szól, mert a minél hamarabb elérhető izmos test végett doppingszerekhez is nyúlnak. A legnagyobb baj akkor van, ha illegális forrásokból beszerzett gyógyszereket szednek a fiatalok, hiszen akkor még a hatóanyagban sem lehetnek biztosak.

A teljesítménynövelés vágya nagyon régi keletű

Már az ókorban is használtak a sportolók teljesítménynövelő anyagokat. Növényi kivonatokat fogyasztottak, hogy a fáradtságot leküzdjék, a fájdalmat élvezeti szerek segítségével csökkentették. A mai korban a gyógyszertudomány és az orvostudomány sok olyan szert ismer és fejlesztett ki, amely alkalmas a teljesítmény fokozására. Ezeket a szereket a gyógyászat sikeresen alkalmazza különböző betegségekben, megfelelő orvosi indikáció alapján.

Mik azok az anabolikus steroidok?

Ezek férfi nemi hormon jellegű hatással bíró készítmények. Fokozzák az izomtömeget és az izomerőt. A gyógyszeripar az 1930–as évektől szintetizál ilyen gyógyszereket, a sport világában a múlt század közepe táján bukkant fel először doppingszerként. Az anabolikus steroidok megfelelő fehérjebevitel és fizikai terhelés mellett gyors izomtömeg növekedést idéznek elő. Ennek azonban nagy ára van. Az alkalmazás időtartamától és a fogyasztott adagtól függően súlyos mellékhatások léphetnek fel.

Szteroidok - Biztos, hogy megéri?

A tizenéves sportoló lányoknál alkalmazva, a testhossz növekedése korán leáll. A női nemi működés károsodik, cikluszavar és terméketlenség jelentkezik. Ezzel párhuzamosan a hang mélyül, kóros szőrnövekedés jelentkezik, és férfias izomzat fejlődik ki. Ezeket a tüneteket virilizációnak hívjuk.

A férfiak esetében a szintetikus steroid készítmények csökkentik a hímivarsejtek számát és mozgékonyságát. Libidócsökkenés, impotencia és mellnövekedés is jelentkezik. A prostata megnagyobbodik, és évek alatt akár prostatarák is kialakulhat.

A májfunkció romlása mindkét nemben megfigyelhető. De nem csak a májat károsíthatjuk, hanem az anyagcsere egyéb területein is gondok léphetnek fel. Ismeretes a steroid-diabétesz, amikor a cukorháztartás romlik a steroidok miatt. De nő a vérnyomás, romlanak a vérzsír értékek, emelkedik a vérnyomás is. Ezek szövődményként szívinfarktust, agyvérzést idézhetnek elő.

Az extrém izomtömeg miatt csonttörések, izomszakadások léphetnek fel, mert a szalag-, izom-, és csontrendszer nem tud olyan ütemben fejlődni, mint a steroidokkal fejlesztett izomzat. A viselkedés is megváltozik. Az ilyen szerek alkalmazói agresszívabbak lehetnek, de gyakori kedélyállapot hullámzás sőt akár pszichotikus állapot is kialakulhat.

Ha csak kis mennyiségben, és rövid ideig alkalmaznak steroidokat, a kiváltott káros hatások visszafordíthatóak lehetnek, és a szerek elhagyásával a szervezet normális működése helyre áll. De ha ellenkezőleg, nagy dózisban illetve hosszú ideig szedik ezeket a készítményeket, a hatás visszafordíthatatlan lesz.

Amfetamin és társai

Az amfetaminok szedése elnyomja a fáradtságérzést, és gyorsaságot kölcsönöz az alkalmazónak. Diszkódrogként is használják, így akár egész éjszaka is fenn tud maradni és táncolni, aki bevette anélkül, hogy érezné a fáradtságot. Doppingszerként leginkább a gyorsaságot és kitartást igénylő sportokban használják.

Amfetamin fogyasztásakor a testhőmérséklet kórosan megemelkedhet, akár sokkos állapotba is kerülhet a használó. A fáradtság érzékelése fontos jelzés a szervezetnek, hogy figyelmeztessen a fizikai korlátokra. Ha ez nincs, a szer használója végletesen kimerülhet és a szív, teljesítőképessége határára érve, felmondja a szolgálatot. Idegrendszeri káros hatásai sem elhanyagolhatóak, hiszen akár pszichózist is kiválthat.

Növekedési hormon, Erithropoetin (EPO)

Mindkét anyagot használják doppingszerként is. Míg a növekedési hormon hiányban szenvedő betegeknek áldás a növekedési hormon forgalomba kerülése, a sportolók által, így alapvetően egészséges szervezetben alkalmazott növekedési hormon kezelés betegségeket okozhat.

A növekedés befejezése előtt adott hormon óriásnövéshez, az ez után adagolt készítmény akromegáliához vezet. A túladagolt növekedési hormon szív- érrendszeri szövődményeket is okozhat. Az EPO hatása a vörösvérsejt szám növelésén keresztül a szervek fokozottabb oxigénellátottsága. A magasabb vörösvérsejt szám megnöveli a trombóziskészséget és a vérnyomást, s ezek a hatások tehetők felelőssé a készítmények alkalmazása során észlelt mellékhatásokért.

Táplálékkiegészítők - Ártalmatlan, vagy káros szerek?

Nagyon sok sportoló alkalmaz táplálékkiegészítőket. Ezek között vannak ártalmatlanok is, amelyek nem tartalmaznak még szennyezésként sem steroidokat. Ám tudni kell, hogy a felmérések szerint kb. a forgalomban levő készítmények kb. 15 %-a szennyezett, anabolikus steroidokat vagy hormon előanyagokat tartalmaz.

Ezért nagyon fontos, hogy csak ellenőrzött, bevizsgált és megbízható helyről származó táplálékkiegészítőket fogyasszanak a sportolók. Ezek listája a MOB honlapján megtalálható.

A cikk elolvasásával reméljük, meggyőztük arról, hogy csak a tiszta, doppingmentes sportolás egészséges. Ha azonban az eredményt vegyi anyagokkal akarja elérni nem egészséget, hanem súlyos betegségeket zúdíthat a nyakába.

(WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest