Új véralvadásgátló az agyi érelzáródás megelőzésére

MTI
megjelent:

Az agyi érkatasztrófa megelőzésére használt véralvadásgátlók újabb generációja már nem igényel folyamatos ellenőrzést és adagolásváltoztatást, és a hatása is kedvezőbb - állapították meg a Párizsban megrendezett Európai Kardiológiai Kongresszus egyik előadásán.

Mivel a leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció - amelyben a szív felső része nem szabályosan ver, hanem csak remeg - ötszörösére növeli az agyi érkatasztrófa esélyét, ezért a kockázatot már korábban is véralvadásgátlókkal csökkentették a szakemberek, mivel a gyakorlatilag álló pitvarban véralvadék keletkezhet, mely azután bármikor leszakadva valamelyik életfontosságú szerv, például az agy olyan területén akadhat el, mely halált, vagy súlyos bénulásokat okozhat.

A dabigatran tabletta előnyei

A konferencia előadói most több újgenerációs vérhígító készítmény biztató eredményeit, így például a dabigatran tabletta bevezetésével kapcsolatos igen jó eredményeket ismertették.

A korábbi véralvadásgátlók alkalmazásakor havonta vért kellett venni a vérvalvadásgátlás mértékének meghatározásához, ennek alapján pedig szükségessé válhatott az adagolás módosítása. Ezen felül a régebbi vérhígítók sok más szerrel, sőt élelmiszerrel is kölcsönhatásba léphettek, ami megváltoztathatta hatékonyságukat. A dabigatran esetében azonban nincs szükség a rendszeres ellenőrzésére.

A kedvező vizsgálati eredmények alapján mind több tudományos társaság kezelési irányelvében a dabigatran került az pitvarfibrillációban szenvedő betegek gyógyításának első helyére.

Érelmeszesedés és gének

A verőerek belső felszínén valamennyien, gyermekkorunktól kezdve növesztünk zsíros párnácskákat, plakkokat, de ezeknek csak kis hányada okoz gondot felnőttkorunkban. Egy részük hajlamos arra, hogy elmeszesedjen, de az igazi veszély az, ha a plakk fala átszakad, a zsíros törmelék bezúdul az ér belsejébe, és gyors véralvadást idéz elő. Ez az a drámai esemény, amikor kialakul a szívinfarktus vagy az agyi katasztrófa. Érelmeszesedés és gének>>

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest