A stroke ritka okai

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A stroke agyi keringési katasztrófát jelent, lehet agyvérzés vagy agyi érelzáródás. Vannak azonban olyan ritka okai is, mint például az agyi erek gyulladása vagy az embólia. Az esetek csupán egy-két százalékában állnak ilyen okok a háttérben, és többnyire – de nem kizárólagosan – fiataloknál fordulnak elő.

Érgyulladás (vasculitis)

Az érgyulladás az erek elzáródásához is vezethet. Ha az agyi erek érintettek, akkor alakulhat ki stroke. Az érgyulladás oka lehet autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer a szervezet saját ereit ismeri fel idegenként és támadja meg.

Óriássejtes arteritisz (arteritis cranialis)

Az óriássejtes arteritisszel járó gyulladás a nagy és a közepes erekre terjed ki, elsősorban a halántéki artériára (arteria temporalis), a szem ütőereire (arteria ophtalmica) és a nyaki verőérre (arteria carotis externa).

Ez a betegség gyakran csak időskorban alakul ki, 70-80 éves kor körül. Súlyos betegségérzettel, valamint izom- és fejfájással jár. A betegek 75 százaléka nő. Kezeletlenül az esetek 30 százalékában vaksághoz vezet.

A kortizon kezelés gyors javulást hoz, enyhíti a tüneteket és a szövődmények kialakulásának esélyét is csökkenti.

Takayasu-arteritisz

A Takayasu-arteritisz hasonló az óriássejtes arteritiszhez. Elsősorban a fő verőeret, vagyis az aortát, és az abból leágazó, agyat ellátó ereket érinti. Ez egy nagyon ritka betegség, amely főként fiatal nőknél, 40 éves kor előtt jelentkezik.

A láz és a fájdalom mellett a kar keringési zavara, szédülés és eszméletvesztés, valamint látászavar és akár stroke is kialakulhat következtében.

A kortizon a betegek 80 százalékánál javulást hoz.

Behcet-kór

A gyulladás kis és közepes ereket érint, az esetek majdnem 50 százalékában az agyi erekre is ráterjed. A betegség gyakrabban fordul elő a keleti mediterrán régióban és Japánban (feltehetően genetikai tényezők miatt).

A tünetek időről időre megjelennek, afták jelennek meg a szájüregben, a nemi szervek környékén, illetve a szemnél, jellemző még az ízületi gyulladás. A Behcet-kór tipikus tünete a vénák gyulladása.

Gyakran tartós kortizon kezelésre van szükség, hogy a súlyos szervi károsodások elkerülhetőek legyenek.

Szisztémás lupus erythematosus (SLE)

Az SLE egy súlyos gyulladásos autoimmun betegség. Túlnyomórészt fiatal nők betegsége. Nem tisztázott okból a szervezet saját sejtjeinek anyagaival szemben immunreakció zajlik le. Ennek következtében a különböző szervek, a bőr, a vesék és az ízületek begyulladnak. A vérerek is begyulladhatnak.

Egyéb vasculitis formák

Különböző betegségek, például a sarcoidosis vagy az olyan fertőzések, mint a tuberkulózis, a borreliosis és a szifilisz nagyon ritka esetben szintén járhatnak érgyulladással. Néha az agyi erek is érintettek.

Embólia

Embólia akkor alakul ki, ha például egy vérrög elzárja az eret, ez bekövetkezhet például a tüdőben, de más szervekben, így akár az agyban is stroke-hoz vezetve.

Az embólia egyéb formái:

  • Zsírembólia: többszörös töréssel járó súlyos balesetek után alakulhat ki, ha a zsírt tartalmazó csontvelő a vérbe kerül. A zsírcseppek elzárják az eret. Az agy mellett más szervekben is kialakulhat zsírembólia.
  • Légembólia: az eret ez esetben a vérbe került levegőbuborék zárja el. Ez a szív-, a mellkas- vagy a nyaki műtétek komplikációja lehet, de nagyon ritkán fordul elő. A légembólia különleges esete a keszonbetegség. Ha a búvárok nagy mélységből túlságosan gyorsan úsznak a felszín felé, hirtelen megváltozik a nyomás, a vérben oldott nitrogén buborékokat képez, olyan folyamat zajlik le, mint amikor felbontunk egy szénsavas üdítőitalt. Ezek a gázbuborékok gázembóliát okoznak. A pácienseknek gyorsan nyomáskamrába kell kerülniük, amelyben a nyomásviszonyok megfelelnek a mély vízben jellemző értékeknek.
  • Szeptikus embólia: a szívbillentyűk gyulladása (fertőző endokarditisz) következménye lehet bakteriálisan fertőzött vérrög képződése, mely agyi embóliát okozhat. Az agy különböző pontjain gyulladásos régiók alakulnak ki. Így szeptikus-embóliás gócos enchephalitis alakul ki. A baktériumok ellen antibiotikumos kezelés javasolt.

Moyamoya betegség

Egy krónikus, progresszív betegség, mely az agyi artériák beszűküléséhez és elzáródásához vezethet. A moyamoya szó a japán nyelvben füstfelhőcskét jelent, és arra utal ez az elnevezés, hogy az angiográfiás képen ilyen formájú elváltozások láthatók a beteg ereken. Kelet-Ázsiában sokkal gyakoribb, mint Európában, genetikai tényezők jelentős szerepet játszanak kialakulásában. Átmeneti iszkémiás roham (TIA) vagy stroke kialakulásához vezethet. Elsősorban 30 és 50 éves kor közötti felnőtteknél, valamint 5 és 10 éves kor közötti gyermekeknél, de bármely életkorban előfordulhat.

Időben felfedezve a betegséget agyi (idegsebészeti) bypass-műtéttel az említett súlyos szövődmények rizikója jelentősen csökkenthető.

Disszekció

Disszekciónak az érfal sérülését, bevérzését nevezzük, leggyakrabban a nyaki artériák érintettek. Kiváltó oka lehet heves tüsszentés vagy köhögés (leggyakrabban fertőző betegségek kapcsán), de a nyak területét ért erőbehatás, ütés, nyomás, sérülés következtében is felléphet. Fejfájás vagy nyaki fájdalom lehet a tünete. Az érfal vérző sérülésekor vérrög is képződhet, ami az agyi erekig jutva ott elzáródást, stroke-ot okozhat. Ez időben megkezdett véralvadásgátló kezeléssel megakadályozható.

Fabry-szindróma

A Fabry-szindróma egy örökletes anyagcsere-betegség, mely egy zsírlebontásban szerepet játszó enzim defektusával jár, és emiatt bizonyos anyagcseretermékek lerakódnak az erek belső felületén. Ennek következtében a betegek negyede szenved el TIA-t vagy stroke-ot.

A Fabry-szindróma leggyakoribb tünetei az idegfájdalmak, a bőr- és szemelváltozások, illetve a gyomor-bélrendszeri és vesepanaszok.

Fontos a betegség mielőbbi felismerése. Gyógyszeres kezeléssel a tünetek kordában tarthatók.

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de, Seltene Schlaganfall-Ursachen (Stiftung Deutsche Schlaganfall-Hilfe)
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A stroke és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Stroke
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva, Dr. Fehér Gergely
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest